Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka se projevuje žlutým zbarvením kůže. Objevuje se 2. - 3. den po narození. Ustupuje asi po týdnu. Způsobená je zvýšeným rozpadem erytrocytů po zahájení dýchání plícemi a zlepšení oxidace po narození - fyziologická žloutenka novorozence7.

Snažíte se zotavit po porodu a do toho se naučit vše kolem vašeho malého pokladu. Přebalit, převléknout, porozumět jeho pláči12 a potřebám, kdy ho kojit5, jak na to, vše je pro vás nové a vy se s tím snažíte poprat. Aby toho nebylo málo, na vizitě přijde lékař k vaší posteli se slovy: "Maminko, vaše miminko má vyšší hodnoty bilirubinu, takže si budete muset pobyt u nás prodloužit." Co se děje, je to vážné? Běhá vám hlavou jedna myšlenka za druhou. Novorozenecká žloutenka není důvodem k panice, není třeba ji však ani podcenit.

Miminka absolvují po porodu různá vyšetření1 a na 2. až 3. den přichází na řadu i novorozenecká žloutenka. U novorozenců není ničím ojedinělým, mívá ji 45 až 65% zdravých dětí narozených v termínu a až 80% nedonošených4. Častěji se také vyskytuje:

Jak taková žloutenka vypadá?

Miminku s novorozeneckou žloutenkou se zbarví pokožka a oční bělma do žluta. Nejdříve se objeví na tvářičce a postupně se přesune až dolů na hrudník, bříško, nohy. Nejlépe ji odhalíte na přirozeném světle a u drobečků se světlou pletí. U některých miminek může být navíc toto zbarvení výraznější, u jiných jen mírně.

Může za to bilirubin

Začněme pěkně od začátku. Červené krvinky, tak jako všechno v našem těle, mají svou životnost. Vznikají, zanikají a nahrazují je krvinky nové. Při rozpadu červených krvinek vzniká odpadní produkt, tzv. bilirubin. Jde o žluté barvivo, proto i to žluté zbarvení pokožky. Za normálních okolností se bilirubin dostane do jater, která ho upraví a spolu se žlučí vyloučí z těla ven. Při onemocněních jater se tak ale neděje a dochází k nahromadění bilirubinu v krvi. U novorozenců ale zpravidla za takové nahromadění žlutého barviva nemůže porucha jater, ale to, že:

  • Játra miminka nedokáže dostatečně zpracovat a vyloučit z těla bilirubin, jinak řečeno nezvládá ještě ten nápor.
  • Červené krvinky v pupečníkové krvi mají nižší životnost, zanikají tedy dříve než ostatní, v důsledku čehož se zvyšuje i množství bilirubinu a už jsme opět při nadměrném náporu na játra miminka.
  • Se střeva miminka v prvních dnech po porodu pomaleji vyprazdňují, v důsledku čehož dochází ke vstřebávání bilirubinu ze střev zpět do krve.

Kojené versus nekojené děti

Novorozenecká žloutenka se objevuje převážně u kojených dětí . Nastupuje na 2. až 3. den po porodu, vrcholí v průběhu prvního týdne a pak postupně ustupuje až do 3. měsíce života1 miminka. U částečně kojených dětí nebo krmených umělým mlékem49 se novorozenecká žloutenka objevuje jen zřídka, nebo se projeví jen velmi slabě. Asi se nejedna maminka potěší, když se kvůli této "nepříjemnosti" nebude muset zdržet v porodnici déle, ale je to spíše na škodu věci. Bilirubin je totiž pro miminko prospěšný díky jeho antioxidačním vlastnostem, které podporují imunitu2 a správné fungování tlustého střeva, a také snižují riziko vzniku závažných onemocnění, jako například rakoviny či srdečně-cévních nemocí. Pokud tedy začne pokožka vašeho miminka chytat žlutý nádech, vůbec nezoufejte. Je to určitě lepší, jakoby novorozeneckou žloutenku vůbec nemělo.
Novorozenecká žloutenka a měření bilirubinu

Popis obrázku: Hladina bilirubinu se měří pouhým dotykem tohoto přístroje.

Novorozenecká žloutenka nebo vážnější onemocnění?

Běžná novorozenecká žloutenka ustoupí asi po týdnu. Častěji ji mívají novorozenci, u kterých se nechal dotepat pupečník. Na základě vyšetření bilirubinu z krve miminka bude už lékař vědět, zda je jeho hladina v pořádku, nebo se jedná o něco závažnější. V úvahu přitom musí brát i to, zda nestoupá bilirubin rychleji než by měl a také to, zda se žloutenka neobjevila do 24 hodin od porodu. To by mohlo být totiž signálem, že se nejedná jen o běžnou a neškodnou novorozeneckou žloutenku.

Miminko však může mít z bilirubinu i prospěch. Kromě antioxidačních účinků, které jsme již výše zmínili, získává díky němu i vyšší zásoby železa, čímž se snižuje riziko vzniku anémie (chudokrevnosti či sníženému počtu červených krvinek) v následujících měsících. Novorozenecká žloutenka je jakýmsi projevem adaptace miminka na vnější prostředí po porodu29 a většinou není nutná žádná speciální léčba.

Pokud je novorozenecká žloutenka intenzivní a přetrvává déle než 3 měsíce, je potřeba o tom informovat dětského lékaře a hledat jiné příčiny. Může jít totiž i o závažné onemocnění anebo poruchu, například:

  • Inkompatibility Rh faktorů16 maminky a miminka, která je již dnes díky pokrokům ve vyšetřovacích metodách u těhotných žen poměrně vzácným jevem. O co vlastně jde? Asi každý zná 4 základní dělení krevních skupin na A, B, AB a 0. Každý z nás je však k tomu také Rh pozitivní nebo Rh negativní. Rh faktor je jakási látka, kterou člověk buď má, tedy je Rh pozitivní nebo ji nemá a je Rh negativní. Problém nastane, když Rh negativní maminka, čeká miminko Rh pozitivní. Ptáte se proč? Tělo maminky nezná látku Rh, protože ji v krvi nemá a protože ji miminko má, je to pro její tělo neznámá látka. Začíná proti ní tvořit protilátky a dochází k potratu13. Dnešní medicína už ale naštěstí dokáže takovou inkompatibilitu řešit.
  • Hemolytické onemocnění
  • Zvýšenou funkci štítné žlázy
  • Zúžení trávicí trubice
  • Metabolické poruchy, které vznikají, když v našem těle nefunguje všechno správně. Každou látku, která se do našeho těla dostane nebo se v něm přímo vytvoří, musí tělo umět zpracovat a to nepotřebné vyloučit z těla ven. Miliony pomocníků v našem těle mají svou úlohu a jejich vzájemnou spoluprací funguje všechno tak, jak má. To se ale neděje vždy a tehdy je potřebné zjistit, kde nastala chyba.
  • Syndrom Crigler-Najjar, dědičné onemocnění, při kterém zpracování bilirubinu nefunguje jak má. Tělu na jeho zpracování chybí potřebný enzym nebo nepracuje na 100%, a tak se bilirubin hromadí v těle.
  • Obstrukce žlučových cest, jinak řečeno překážky ve žlučových cestách, například cysty, žlučové kameny, záněty, zúžení žlučových cest, ...
  • Virovou hepatitidu
  • sepsí
  • Infekce močových cest7

Jak léčit novorozeneckou žloutenku?

I když je zvýšená hladina bilirubinu pro miminko prospěšná, není třeba čekat, až se s ní drobeček popere sám. Novorozeneckou žloutenku je lepší určitě sledovat a léčit. Jak na to?

Kojit, kojit, kojit

Nejlepší je nechat si miminko u sebe, společně spát29, co nejčastěji se spolu tulit kůže na kůži. Zapomeňte na postýlku22, zavinovačky3 a raději si užívejte svou vzájemnou blízkost. Kojte70 často, na požádání a kontrolujte, zda je maličké správně přisáté. Zvýšená hladina bilirubinu může způsobit, že miminko bude ospalé. Nebojte se ho proto na kojení budit. Bilirubin se totiž vylučuje jako pokožkou, tak stolicí. Čím více tedy bude papat a kakat, tím dříve se novorozenecké žloutenky zbaví.

Sluníčko nebo modrá postýlka

Pokud budete mít to štěstí a drobečka přivedete na svět během slunečných dnů, určitě vás v porodnici upozorní na to, abyste miminko dávali během dne nahé na sluníčko. Ne však kvůli opalování, postýlka s mrňouskem musí být za sklem, tedy za zavřeným oknem či balkónovými dveřmi. Přirozené denní světlo, přesněji modrá složka z celého spektra, totiž urychluje svým působením na pokožku děťátka rozpad bilirubinu přímo v krvi.

Miminko při fototerapii

Pokud bude pod mrakem, nezoufejte. Jste přece v nemocnici, takže řešení se jistě najde. Se žloutenkou si poradí fototerapie, což v praxi znamená, že miminko bude umístěno pod modré světlo. Pokud jsou hodnoty bilirubinu příliš vysoké, obvykle vezmou děťátko od maminky na jiné oddělení. Pokud je ale žloutenka zvládnutelná, nemocnice může být vybavena postýlkami s takovým světlem a drobečka vám nechají na pokoji. Stále však platí, že je potřebné miminko často kojit.

Léky

Nemusíte se hned plašit, ale jsou případy, kdy novorozenecká žloutenka přeroste do stádia, ve kterém není už ani fototerapie dostatečná. Pokud je hladina bilirubinu v krvi hodně vysoká nebo se neupravuje, je třeba přistoupit k podání léků2. V porodnici se obvykle zavede miminkům infuze do hlavičky, přes kterou dostává lék na odbourávání bilirubinu. Pokud se ale i po návratu z porodnice trápíte několik týdnů s neměnící hladinou bilirubinu, může vám léky na její snížení předepsat i dětský lékař. Nezoufejte, je to pro dobro vašeho děťátka. Příliš vysoké či přetrvávající zvýšení bilirubinu v krvi může poškodit zdraví vašeho miminka, a to nejen játra ale také například mozek.

Výměna krve

Jde už o opravdu krajní možnost, kdy je nutné přistoupit k výměnné transfuzi, tedy k náhradě krve miminka za "zdravou" krev bez obsahu bilirubinu. Tento zákrok probíhá v cyklech, přičemž každý z nich trvá několik minut. Pomocí katetrů (trubiček) zavedených do cév se odčerpává krev miminka a zároveň doplňuje krev od dárce.

Video (CZ): Miminko při fototerapii

Co se může stát při neléčené žloutence?

Novorozenecká žloutenka nemusí být pro miminko nijak škodlivá. Miminko může být ospalé a dožadovat se kojení méně často. Na druhé straně ji však nelze podceňovat, protože může být i příznakem jiného onemocnění. Pokud se neléčí, u miminka se může vyvinout dětská mozková obrna, hluchota nebo poškození mozku.

Více o novorozenecké žloutence na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Hyperbilirubinemie_novorozenců_a_kojenců
  2. MUDr. Adriana Nogeová, CSc.: Novorozenec, Katedra pediatrie SZU
  3. https://sites.google.com/site/problemysdojcenim/novorodenecka-zltacka
  4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23158510
  5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/kojeni-v-prvnich-dnech-po-porodu/novorozenecka-zloutenka/
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1948089/
  7. http://cosleeping.nd.edu/assets/31969/mckenna_et_al_2007.pdf

Hodnocení a zkušenosti s novorozeneckou žloutenkous

Máš zkušenost s novorozeneckou žloutenkous?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veroushek  7. únor 2016

Žloutenka aneb zpět do inkubátoru

Synáček se mi narodil v 32. týdnu a pobyl si pár dní v inkubátoru, jen co nás pustili na hostinský pokoj a Matyho do postýlky, další den už musel zase do inkubátoru, tentokrát kvůli žloutence. Dítě spalo a nejedlo, takže to bylo nutné. K tomu mu zavedli i nasogastrickou sondu. I když jsem to tehdy nesla těžce, tak mu to hodně pomohlo a další den už byl jako vyměněný. Akorát si pořád chtěl odlepovat ty nalepovací brýle, takže mu to museli na mé přání ještě přilepit náplastí. Fakt jsem nepotřebovala, aby se ještě dítěti pokazil zrak.

Doma jsem hodně nechávala svítit sluníčko skrz okna, ven jsme ještě nesměli. Jak se tělíčko uzdravovalo, tak sílilo a já jsem zjistila, že to není takový flegmoš, jak jsem si prvně myslela, uměl si i hezky zakřičet. :-)
adenka84  5. led 2016

Pomohlo nám slunění

Obě dcery měly novorozeneckou žloutenku a u obou nejvíce pomáhala slunění na sluníčku.

Každý den v porodnici jsem je odhalila a slunila u okna. Než jsme šli domů krásně se jim žloutenka ztratila. Doma jsme v tom ještě pokračovali.
mavega  12. dub 2015

Žloutenka a náročné dny po porodu

Ondra dostal žloutenku 2. den po porodu. Já mám Rh- a on Rh+, proto doktoři předpokládali, že bude průběh žloutenky u Ondry horší, a měli bohužel pravdu. Taktak se Ondra vyhnul ozařování pod lampou. V nemocnici jsme nakonec byli skoro týden. Myslím, že kdybych ho mohla dávat na denní světlo, tak by se ze žloutenky dostal mnohem rychleji.
p_ch  4. lis 2014

Žlutý, ale bez žloutenky

Druhý syn, když se narodil byl trošku žlutý. Všechny testy, které mu dělali, ale byly negativní. Preventivně jsem ho měla pod oknem, aby na něj svítilo sluníčko. Nicméně jsme nakonec zjistili, že to nebyla žloutenka, ale pozůstalost z mojí zavislosti na mrkvovém salátu před porodem :D
1 člověk považuje za užitečné
snajluska  5. bře 2014

Naše zkušenost se žloutenkou

Syn se narodil předčasně, tudíž bylo dost pravděpodobné, že bude mít hodnoty bilirubinu vyšší.

Hned po narození byl v inkubátoru, od druhého dne jsem ho měla u sebe na pokoji, spal na tzv. belibed, to je speciální podložka se světlem, miminko leží jen v plence a má přes sebe takovou jakoby zástěrku. Takto se syn "svítil" až do propuštění domů. Hodnoty ale klesaly pomalu, doma jsem ho měla pořád u okna, je na konci dubna, takže jsem musela dávat pozor i na přehřátí. Byl hodně spavý a na kojení jsem ho musela budit.

Asi dva měsíce byl pořád oranžový, naší pediatričce se to nelíbilo a doporučila mi odstříkávat celý den mléko, zahřát na 70 stupňů a malého krmit z láhve. Já ale neodsála dostatečné množství mléka, takže tuto variantu jsem nepraktikovala, navíc jsem se bála, že si tím kojení pokazím. Snažila jsem se kojit co nejčastěji a malý pak asi během 14 dnů získal normální barvu, jen bělmo měl zašedlé asi do 3 měsíců.
mayarengie  28. únor 2014

Zbytečná komplikace

Dcerka se narodila v listopadu - krátké dny, spíše šero, předčasný porod, prostě ideální podmínky pro novorozeneckou žloutenku. Dala jsem na rady rodiny a dcerka byla většinu dne u okna na co největším světle a i díky tomu nejspíš nemusela na fototerapii. I tak nám společné fungování dost komplikovala, díky ní byla dcerka spavá a usínala u kojení.

Nádech do žluta se jí držel až do druhého měsíce, kdy ji pediatr nechal udělat krevní rozbor.
agnes91  28. únor 2014

Žloutenka

Kubíček se narodil o měsíc dřív, byl na intermediálním oddělení a tam jsem za ním docházela, asi 5dní. Pak nás dali už společně na rooming-in, kde se zjistili zvýšené hladiny billirubinu a proto nám na pokoj přivezli inkubátor s modrým světlem a tam byl jeden den.

Druhý den byly hodnoty zase lepší, tak byl zase v normální postýlce, pak zase další den v inkubátoru. Nakonec tam byl třikrát. V porodnici jsem byla 14dní, napřed byl krmený sondou, pak jsme postupně zkoušeli kojit, ale bylo to náročný, byl hodně spavý, jak se říká, dospával ten měsíc co měl být v bříšku, ale nakonec jsme to nějak zvládli, mlíka jsem měla na rozdávání :)

V porodnici jsme byli tak dlouho kvůli předčasnému narození (napřed byl v inkubátoru kvůli udržení tepla, pak jsem se potřebovala rozkojit, pak aby přibral alespoň na svoji porodní váhu...), ne kvůli žloutence, ale ta s tím samozřejmě souvisela.
1 člověk považuje za užitečné
andelskamrcha  28. únor 2014

Žloutenka v porodnici

Malá prodělala žloutenku v porodnici. Měla zvýšenou hladinu bilirubinu a proto musela na poslední noc pod světýlko. Večer mi ji vzali a odnesli. V noci jsem jí šla nakojit, ale jak byla slabá, tak se nechtěla vůbec přisát. Navíc měla přelepené očička. Tak jsem pak musela odstříkávat mléko a tam jí ho nosit, aby mohli malou krmit. Když jsem jí viděla ležet, pod tím světýlkem, tak mi bylo do pláče. Byla tak malinká a byla tam sama, beze mě. Navíc jsem nevěděla, jestli nás druhý den pustí domů, což mi také moc nepomohlo.

Naštěstí nasvicování zabralo a malou mi ráno po vizitě přinesli. Zkontrolovali jí hladinu bilirubinu a pustili nás domů. Jen jsme museli malou hlídat, aby znova nezežloutla. Mohlo se to totiž vrátit. Ale to se naštěstí nestalo :-)
1 člověk považuje za užitečné
kacka.va  28. únor 2014

Žluťásek

Ten popis v článku by mě děsil. Prostě a jednoduše, moje dcera měla novorozeneckou žloutenku, protože má jinou krev než já, takže bylo hodně pravděpodobné, že ji bude mít. Není to nic zvláštního dle mého. 2 dny se "opalovala" pod modrým světlem.

Co je ale hrozné, když se maminky nechají propustit z porodnice, protože si myslí, že už stoupat hodnoty nebudou a pak musí být znovu hospitalizované, protože miminku se hodnoty zvýší. Pro mě je lepší "přetrpět" v porodnici o den dva déle a mít jistotu, že mimčo bude v pořádku, než se doma stresovat případně se znovu vracet do porodnice.
3 lidé považují za užitečné
wond3r  28. únor 2014

Naše zkušenosti se žloutenkou:

První syn - třetí den po narození šíleně vylítly hodnoty. Problém, který žloutenku zvyšoval, byla jiná krevní skupina než mám já, přidušení u porodu a kefalhematom na hlavičce z porodních cest a pak samotný fakt, že byl kojený a díky jiné skupině se tvořily protilátky u něj v těle. Takto mi vše řekla hlavní pediatrička v porodnici Podolí (ÚPMD).

Takže 4-tý den šel syn na fototerapii hned ráno (úterý ráno). Po 48hod. byl odběr lepší, ale stále ne na propuštění, takže ještě den svícení (pátek ráno odběr) hodnoty hodně nízké, tak jsme šli domů. Nosili mi ho jen na kojení, takže jsem po dobu malého fototerapie byla s manželem na nadstandartním pokoji. Byla jsem z toho trochu vynervovaná, už kvůli těžšímu porodu (šitá jsem byla pod narkózou kvůli velké ruptuře).

Druhý syn měl také žloutenku, ale skupinu stejnou jako já a porod byl v pohodě, takže 3.den žloutenka měla nejvyšší hodnoty a další den už klesala, tak jsme mohli jít domů a měli nařízené jen být u okna na světle co nejvíce.

Jinak oba synové měli porodní váhu 3290g. První shodil na nějakých 2900g a druhý na 3000g a už v porodnici pili po vytvoření mléka 60-90ml :) Všem, kdo se žloutenkou bojují, přejeme hodně štěstí. Zpětně se tomu člověk už jen směje, ale vim, jak je to v tu chvíli náročné, hlavně u těžších forem žloutenky . (Ještě dodatek- do cca 1 měsíce jsme pak chodili 1x týdně na kontrolní odběry bilirubinu a 1x i jaterní testy).
3 lidé považují za užitečné
beponka  27. únor 2014

Fototerapie u obou dětí

Tak u nás měli novorozeneckou žloutenku obě holky. První dcera dle primáře měla rekord oddělení v hodnotách. Bohužel už nevím kolik to bylo. Hodnoty bilirubinu měřili pak přímo z krve a dva dny jsme měli na pokoji nad postýlkou lampu. Druhá dcera měla hodnoty hraniční, ale lampu také dostala. U ní se hodnoty měřili jen přístrojem přiloženým na kůži - jedna noc a den. Na tuto terapii nemám moc hezké vzpomínky. Obě holky pod lampou být nechtěly a brečely a sundávaly zakrytí z očí. A já, jelikož jsem se o jejich oči bála, tak jsem nespala a stála u nich, hladila a nandávala zpět klapky na oči a sama měla oči pěkně červené.

Ale každopádně terapie zabrala a žloutenku jsem doléčili doma u okna.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce