Novorozenecká žloutenka se projevuje žlutým zbarvením kůže. Objevuje se 2. - 3. den po narození. Ustupuje asi po týdnu. Způsobená je zvýšeným rozpadem erytrocytů po zahájení dýchání plícemi a zlepšení oxidace po narození - fyziologická žloutenka novorozence7.
Snažíte se zotavit po porodu a do toho se naučit vše kolem vašeho malého pokladu. Přebalit, převléknout, porozumět jeho pláči12 a potřebám, kdy ho kojit5, jak na to, vše je pro vás nové a vy se s tím snažíte poprat. Aby toho nebylo málo, na vizitě přijde lékař k vaší posteli se slovy: "Maminko, vaše miminko má vyšší hodnoty bilirubinu, takže si budete muset pobyt u nás prodloužit." Co se děje, je to vážné? Běhá vám hlavou jedna myšlenka za druhou. Novorozenecká žloutenka není důvodem k panice, není třeba ji však ani podcenit.
Miminka absolvují po porodu různá vyšetření1 a na 2. až 3. den přichází na řadu i novorozenecká žloutenka. U novorozenců není ničím ojedinělým, mívá ji 45 až 65% zdravých dětí narozených v termínu a až 80% nedonošených4. Častěji se také vyskytuje:
Miminku s novorozeneckou žloutenkou se zbarví pokožka a oční bělma do žluta. Nejdříve se objeví na tvářičce a postupně se přesune až dolů na hrudník, bříško, nohy. Nejlépe ji odhalíte na přirozeném světle a u drobečků se světlou pletí. U některých miminek může být navíc toto zbarvení výraznější, u jiných jen mírně.
Začněme pěkně od začátku. Červené krvinky, tak jako všechno v našem těle, mají svou životnost. Vznikají, zanikají a nahrazují je krvinky nové. Při rozpadu červených krvinek vzniká odpadní produkt, tzv. bilirubin. Jde o žluté barvivo, proto i to žluté zbarvení pokožky. Za normálních okolností se bilirubin dostane do jater, která ho upraví a spolu se žlučí vyloučí z těla ven. Při onemocněních jater se tak ale neděje a dochází k nahromadění bilirubinu v krvi. U novorozenců ale zpravidla za takové nahromadění žlutého barviva nemůže porucha jater, ale to, že:
Novorozenecká žloutenka se objevuje převážně u kojených dětí . Nastupuje na 2. až 3. den po porodu, vrcholí v průběhu prvního týdne a pak postupně ustupuje až do 3. měsíce života1 miminka. U částečně kojených dětí nebo krmených umělým mlékem49 se novorozenecká žloutenka objevuje jen zřídka, nebo se projeví jen velmi slabě. Asi se nejedna maminka potěší, když se kvůli této "nepříjemnosti" nebude muset zdržet v porodnici déle, ale je to spíše na škodu věci. Bilirubin je totiž pro miminko prospěšný díky jeho antioxidačním vlastnostem, které podporují imunitu2 a správné fungování tlustého střeva, a také snižují riziko vzniku závažných onemocnění, jako například rakoviny či srdečně-cévních nemocí. Pokud tedy začne pokožka vašeho miminka chytat žlutý nádech, vůbec nezoufejte. Je to určitě lepší, jakoby novorozeneckou žloutenku vůbec nemělo.
Popis obrázku: Hladina bilirubinu se měří pouhým dotykem tohoto přístroje.
Běžná novorozenecká žloutenka ustoupí asi po týdnu. Častěji ji mívají novorozenci, u kterých se nechal dotepat pupečník. Na základě vyšetření bilirubinu z krve miminka bude už lékař vědět, zda je jeho hladina v pořádku, nebo se jedná o něco závažnější. V úvahu přitom musí brát i to, zda nestoupá bilirubin rychleji než by měl a také to, zda se žloutenka neobjevila do 24 hodin od porodu. To by mohlo být totiž signálem, že se nejedná jen o běžnou a neškodnou novorozeneckou žloutenku.
Miminko však může mít z bilirubinu i prospěch. Kromě antioxidačních účinků, které jsme již výše zmínili, získává díky němu i vyšší zásoby železa, čímž se snižuje riziko vzniku anémie (chudokrevnosti či sníženému počtu červených krvinek) v následujících měsících. Novorozenecká žloutenka je jakýmsi projevem adaptace miminka na vnější prostředí po porodu29 a většinou není nutná žádná speciální léčba.
Pokud je novorozenecká žloutenka intenzivní a přetrvává déle než 3 měsíce, je potřeba o tom informovat dětského lékaře a hledat jiné příčiny. Může jít totiž i o závažné onemocnění anebo poruchu, například:
I když je zvýšená hladina bilirubinu pro miminko prospěšná, není třeba čekat, až se s ní drobeček popere sám. Novorozeneckou žloutenku je lepší určitě sledovat a léčit. Jak na to?
Nejlepší je nechat si miminko u sebe, společně spát29, co nejčastěji se spolu tulit kůže na kůži. Zapomeňte na postýlku22, zavinovačky3 a raději si užívejte svou vzájemnou blízkost. Kojte70 často, na požádání a kontrolujte, zda je maličké správně přisáté. Zvýšená hladina bilirubinu může způsobit, že miminko bude ospalé. Nebojte se ho proto na kojení budit. Bilirubin se totiž vylučuje jako pokožkou, tak stolicí. Čím více tedy bude papat a kakat, tím dříve se novorozenecké žloutenky zbaví.
Pokud budete mít to štěstí a drobečka přivedete na svět během slunečných dnů, určitě vás v porodnici upozorní na to, abyste miminko dávali během dne nahé na sluníčko. Ne však kvůli opalování, postýlka s mrňouskem musí být za sklem, tedy za zavřeným oknem či balkónovými dveřmi. Přirozené denní světlo, přesněji modrá složka z celého spektra, totiž urychluje svým působením na pokožku děťátka rozpad bilirubinu přímo v krvi.
Pokud bude pod mrakem, nezoufejte. Jste přece v nemocnici, takže řešení se jistě najde. Se žloutenkou si poradí fototerapie, což v praxi znamená, že miminko bude umístěno pod modré světlo. Pokud jsou hodnoty bilirubinu příliš vysoké, obvykle vezmou děťátko od maminky na jiné oddělení. Pokud je ale žloutenka zvládnutelná, nemocnice může být vybavena postýlkami s takovým světlem a drobečka vám nechají na pokoji. Stále však platí, že je potřebné miminko často kojit.
Nemusíte se hned plašit, ale jsou případy, kdy novorozenecká žloutenka přeroste do stádia, ve kterém není už ani fototerapie dostatečná. Pokud je hladina bilirubinu v krvi hodně vysoká nebo se neupravuje, je třeba přistoupit k podání léků2. V porodnici se obvykle zavede miminkům infuze do hlavičky, přes kterou dostává lék na odbourávání bilirubinu. Pokud se ale i po návratu z porodnice trápíte několik týdnů s neměnící hladinou bilirubinu, může vám léky na její snížení předepsat i dětský lékař. Nezoufejte, je to pro dobro vašeho děťátka. Příliš vysoké či přetrvávající zvýšení bilirubinu v krvi může poškodit zdraví vašeho miminka, a to nejen játra ale také například mozek.
Jde už o opravdu krajní možnost, kdy je nutné přistoupit k výměnné transfuzi, tedy k náhradě krve miminka za "zdravou" krev bez obsahu bilirubinu. Tento zákrok probíhá v cyklech, přičemž každý z nich trvá několik minut. Pomocí katetrů (trubiček) zavedených do cév se odčerpává krev miminka a zároveň doplňuje krev od dárce.
Novorozenecká žloutenka nemusí být pro miminko nijak škodlivá. Miminko může být ospalé a dožadovat se kojení méně často. Na druhé straně ji však nelze podceňovat, protože může být i příznakem jiného onemocnění. Pokud se neléčí, u miminka se může vyvinout dětská mozková obrna, hluchota nebo poškození mozku.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu