Nosní kapky mohou účinkovat různým způsobem, výsledkem čehož může být:
Když má dítě rýmu, zánět způsobí, že cévy v nose se rozšíří a sliznice oteče. Toto se děje převážně na boční stěně nosní dutiny. Proto při aplikaci kapek je nikdy nekapeme do středu nosu, neboť protečou střední částí nosní dutiny a často se oteklé části ani nedotknou a jen plynule protečou do nosohltanu a odtud do úst. To vede k časté stížnosti rodičů, že jim kapky do nosu neúčinkují a proto je nepoužívají.
Před kapáním do nosu nos vysmrkáme a vyčistíme, případně propláchneme kapkami s mořskou solí. Při kapání nakloníme hlavičku dítěte na bok a vkapáváme tak, aby kapky zatekly na boční stěnu nosu. Totéž opakujeme na druhé straně. Jak často se kapky vkapávají, závisí od potíží dítěte, pokud je nos ucpaný, i 5-6 krát za den.
Pamycon je framykoinový roztok, tedy je to lokální antibiotikum a předepsat ho může jen lékař. Antibiotika nepůsobí na viry, proto je zbytečné používat ho při běžné virové rýmě a čirých nebo bílých soplících. Když je soplík zelený, znamená to, že v nose jsou pravděpodobně bakterie a tehdy je použití Pamyconu vhodné.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu