Nevolnost je nepříjemný pocit v žaludku, který se projevuje jako pocit na zvracení3, ve které může přejít. Je-li nevolnost reakcí na požitou potravinu nebo toxickou látku, pak obvykle není vhodné nevolnost potlačovat a raději nevhodný obsah žaludku vyzvracet a zamezit tak jeho působení v organismu. Ve většině ostatních případů bývá vhodné nevolnost potlačovat. Trvá-li nevolnost více než několik dní, provází-li ji silná bolest hlavy5, silné bolesti břicha nebo úporné zvracení, případně zvracení s krví, je třeba navštívit lékaře.
Těhotenská nevolnost15 se obvykle vyskytuje v prvním trimestru37 a poté ustupuje. Většinou se objevuje ráno, ale může se projevit kdykoliv během dne. Často je spojena se zvýšenou tvorbou slin. Její první příčinou je vyšší hladina hormonu progesteronu, který snižuje pohyblivost žaludeční stěny a snižuje tvorbu žaludečních šťáv. Druhou z příčin je nízká hladina cukru v krvi, např. po dlouhém spánku, málo častém jídle. Někdy může nevolností těhotná žena reagovat na různé pachy, protože je vnímá citlivěji. Častěji se nevolnost vyskytuje při prvním těhotenství, při vícečetném těhotenství, u těhotných diabetiček3 a u žen úzkostných a zažívajících stresové situace.
V těhotenství se pro snížení výskytu nevolnosti doporučuje jíst často v malých dávkách, nezapomínat jíst v dostatečné míře polysacharidy (celozrnné obilniny), najíst se alespoň trochu ihned po probuzení, mít na nočním stolku např. kousek pečiva nebo banán. Dále je třeba se vyhýbat potravinám, které těhotné ženě dráždí žaludek. Pomoci může také zázvor, skořice, máta, heřmánek nebo vitamín B6 a dostatečný odpočinek i během dne.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu