Myomektomie

Pokud ti byl diagnostikován děložní myom, tvůj gynekolog možná doporučí myomektomii – operační zákrok, během kterého je myom chirurgicky odstraněn. Jak myomektomie probíhá, jak je to s úspěšností a co v případě, pokud po ní plánuješ otěhotnět?

myomektomie

Určité typy myomů lze odstranit prostřednictvím zákroku, kterému se říká myomektomie.

Co je to děložní myom?

  • Myom na děloze mohou lékaři ženě diagnostikovat v každém věku v rámci produktivního období nebo v průběhu menopauzy. V praxi jde o nezhoubný nádor, který může mít různou velikost – od několika milimetrů až po desítku centimetrů. Některým ženám myomy způsobují potíže, jiné o nich ani nevědí.
  • V závislosti na typu myomu a skutečnosti, zda ženě způsobuje problémy, lékaři zváží vhodnou léčbu, případně zvolí tzv. vyčkávací postup, během kterého se myom pravidelně sleduje. Léčba může probíhat:
    • Farmakologicky – pomocí léků, přičemž je zde zahrnuta i hormonální terapie.
    • Chirurgicky – tedy operačně prostřednictvím zákroku, během kterého se myom odstraní.
  • Chirurgická léčba děložního myomu může vypadat následovně:
    • Myomektomie – odstranění menšího myomu nebo více myomů z povrchu dělohy.
    • Hysterektomie2 – odstranění celé dělohy i s myomy.
    • Fokusovaný ultrazvuk – zákrok, pomocí kterého myom naruší cílený ultrazvuk.
    • Embolizace děložních tepen – chirurgické zneprůchodnění hlavních tepen, které myom zásobují krví.
  • Přečti si náš samostatný článek o děložním myomu a dozvíš se například, jaké typy myomů rozlišujeme 👇

Děložní myom

Mnoho žen si od gynekologa vyslechne, že má na děloze myom. Jde o nezhoubný nádor, který dokáže nasekat paseku hlavně v případě snažení se o početí miminka. Pokud se tě tato diagnóza týká, nebo tě zkrátka jen zajímají bližší informace o děložním myomu, přečti si následující řádky.


Co je myomektomie a jak probíhá?

  • Myomektomie je operační zákrok, během kterého je žena po celou dobu v narkóze. Primárně se operace zahajuje laparoskopicky, kdy se přes břišní stěnu udělají tři menší otvory, přes které jsou do břišní dutiny zavedeny nástroje, mezi nimiž je například kamera. Pokud se však v průběhu operace na sále zjistí, že laparoskopická cesta není možná, provede se „klasický“ chirurgický řez přes břicho – laparotomie.
  • Cílem myomektomie je odstranit menší myom nebo více myomů tak, aby byla zachována děloha. I z toho důvodu se tento úkon nejčastěji provádí ženám, které ještě plánují otěhotnět, případně jsou příliš mladé na to, aby o dělohu přišly.
  • Častou praxí je, že se před zahájením operace provede diagnostický zákrok hysteroskopie, během které se k děloze zavede kamera, díky čemuž lékaři zhodnotí podmínky, se kterými se v průběhu operace setkají – uložení a velikost myomů, naléhání okolních orgánů k děloze, případně přesah myomů do svalstva dělohy.
    • Hysteroskopie se provádí až v momentě, kdy je žena v narkóze, a mnohdy se na jejím základě zvolí způsob vedení operace – buď laparoskopie, nebo laparotomie (chirurgické otevření dutiny břišní).
  • Po hysteroskopii se může stát, že lékaři se přímo na sále rozhodnou změnit typ léčby myomů, protože se myomektomie prokáže jako nesprávná cesta. Tehdy se buď zvolí jiný operační zákrok (často je to embolizace tepen), nebo se lékaři domluví, že vyzkouší farmakologickou léčbu.
    • V případě, že žena před operací souhlasí s odebráním dělohy, mohou se lékaři rozhodnout pro odstranění celého orgánu. Většinou je hlavní indikací hysterektomie2 právě hluboce vrostlý myom.
  • Myomektomie trvá přibližně hodinu až dvě –⁠ její průběh a délka závisí na počtu myomů a výsledků, které zobrazí hysteroskopie. Pokud se nevyskytnou žádné komplikace, žena je po zákroku hospitalizována 3 až 6 dní a poté je propuštěna domů.

Zotavování po myomektomii

  • Lehká bolest v podbřišku, která se podobá slabším menstruačním bolestem, je pár dní po myomektomii obvyklá. Povrch dělohy je totiž po operaci podrážděný a některé ranky, které na děloze vznikly, mohou být zataženy pomocí stehů. I proto je samozřejmé, že by se žena po propuštění z nemocnice neměla příliš namáhat a zatěžovat břišní svalstvo například zvedáním těžkých břemen.
  • Kontroly po operaci ti může každá nemocnice „naordinovat“ v jiném intervalu. Častou praxí však je, že pokud žena nemá žádné komplikace, přijde na kontrolu po měsíci, po půl roce a po roce.
  • Může se však stát, že ti lékaři navrhnou kontrolu laparoskopií – tedy znovu zákrokem v celkové anestezii, během něhož se zkontroluje hojení po myomektomii. Tento postup je většinu doporučen, pokud měla žena před myomektomií několik myomů, případně byly hlouběji vrostlé do svaloviny dělohy, a lékařům se je přesto podařilo odstranit.
    • Kontrolní laparoskopie se většinou provádí po dvou či třech měsících od myomektomie, případně může být nahrazena hysteroskopií.

Těhotenství a porod po myomektomii

  • Pokud po myomektomii plánuješ otěhotnět20, lékař ti řekne, kolik měsíců od operace bys měla čekat. Obvykle jde minimálně o půl roku, protože děloha se potřebuje zregenerovat.
  • Pokud byl operační zásah do dělohy důsledkem myomektomie rozsáhlý, může se stát, že lékaři budou doporučovat porod císařským řezem.

Video: Lékařka o myomech: Co se bude dít, když vám je najdou?

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Endometrióza

Endometrióza je onemocnění žen, kdy se ložiska děložní sliznice nacházejí mimo dělohu. Částečky endometria se nemusí nacházet pouze v oblasti pánve ženy. Mohou se vyskytovat kromě srdečního svalu a sleziny prakticky kdekoli.

Laparoskopie

Oznámil ti lékař, že bys měla jít na laparoskopickou operaci, a zajímá tě, jak přesně bude zákrok probíhat a co tě čeká během prvních dnů zotavování? Pojď se s námi podívat, co to laparoskopie vlastně je, kdy se může zvolit a jaké jsou její výhody v porovnání s operací, během které se otevírá břišní dutina.


Více, nejen o myomektomii, na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s myomektomií

Máš zkušenost s myomektomií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce