Moučnivka (nebo také žabka, soor, mykóza, kandidóza) patří mezi časté infekce dětí, nejčastěji se objevuje v dutině ústní u novorozenců a kojenců do 2. měsíce věku. Není výjimkou ani u malých dětí nebo u dospělých osob, které mají slabý imunitní systém a nebo mají chronické onemocnění jater.
Moučnivka je způsobena kvasinkou (houbou) Candida albicans, jedná se o její přemnožení v ústech. Houba Candida albicans vyvolává vznik dalších kvasinkových infekcí, např. kožní, slizniční nebo orgánové. Kvasinky jsou běžnou součástí trávicího systému každého člověka a dojde-li k jejich nerovnováze, vzniká infekce. Většina dětí přijde k prvnímu kontaktu s kvasinkou při porodu, kdy prochází porodními cestami a žena během těhotenství24 trpěla kvasinkovou infekcí5 (aniž by o ní věděla). Důležité proto je, aby byla ženě během těhotenství kvasinková infekce důkladně přeléčená a netrpěla jí během porodu a zabránilo se tak přenosu infekce na novorozence. U dítěte dojde později k přemnožení kvasinky a vznikne moučnivka.
U dětí se moučnivka objevuje také během užívání antibiotik (užíváním dítěte nebo kojící matky). Antibiotika1 se dostanou také do mateřského mléka a zabíjí tak "dobré" bakterie a udržují kvasinky při životě a může tak dojít k jejich přemnožení. Moučnivka tak může vzniknout u dětí, které se narodily císařským řezem81, ale matka byla nucena ihned po porodu začít brát antibiotika.
Možný přenos moučnivky je také přes hračky5, se kterými si dítě hraje a strká si je neustále do pusy (hlavně během období růstu zubů4). Rodiče by proto měli dbát na časté umývání gumových hraček popř. praní hraček látkových.
Na sliznici se objeví bílý až nažloutlý povlak. Tento potah vypadá jako tvaroh a nebo sražené mléko, které nejde jednoduše setřít, přičemž je dané místo náchylné k lehkému krvácení. Napadena bývají ústa, dásně, měkké podnebí a jazyk. Dítě je nepokojné, plačtivé a může odmítat stravu. Může se stát, že je moučnivka doprovázena i opruzeninami38, puchýřkami okolo konečníku, které mokvají a bolí, kolikami25 nebo zasažením kůže10.
Rizikovou skupinou jsou děti:
Moučnivka je charakteristická bílými skvrnami a při jemném doteku se moučnivka neodlepuje snadno. Pod bílými flíčky se nachází zarudlé místo, které může začít krvácet. Má-li dítě bílý povlak pouze na jazyku a nevyskytuje se na uvnitř líčka, může jít pouze o zbytek mléka, které lze jednoduše setřít.
Moučnivka se objevuje na jazyku, ale nejčastěji se nachází také na stranách úst. Skvrny jsou bolestivé a při prvním pohledu si matky mohou myslet, že jde o afty11. Výskyt aft by se potvrdil v případě, že by dítě během kojení nebo při sání dudlíku nebo láhve plakalo.
Kvasinky se rády množí v teplém, vlhkém a sladkém prostředí, což je přesně takové místo, které se nachází v dětských ústech nebo na bradavkách kojící ženy.
Léčba spočívá ve vytírání pusinky miminka vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánové violeti (její karcinogenita již byla vyvrácena) nebo výtažku z grepových jader (Citrovitalu) nebo citrónovo-glycerínovými tyčinkami Med-Comfort nebo Pagavit, lze také používat Nystatin. Vhodná je také konzumace potravin bohatých na brukvovitou a junou zelenou zeleninu, česnek, cibuli nebo křen.
Při kojení70 bývají infikovány také bradavky a dvorce matky, je třeba je ošetřovat rovněž genciánovou violetí, Citrovitalem, tyčinkami Med-Comfort nebo je možné, po poradě s lékařem, použít antimykotické masti (ale i s nimi bývá léčba zdlouhavá a mají své nežádoucí účinky) či Nystatin. Infikované bradavky pálí, svědí12, mohou být zarudlé, olupovat se a nebo mohou být naopak hladké, lesklé, s bělavými flíčky. Kvasinkou infikované bradavky se nesmí mazat mastnými krémy (např. Bepanthenem, lanolínem či bambuckým máslem, naopak by to kvasinky pomnožilo).
Významnou pomocí při boji s kvasinkou bývá napravení střevní mikroflóry kojící matky (a tím i kojeného miminka) či nekojeného miminka, protože kvasinky5 na kůži matky a kvasinka v pusince a střevech miminka je jen odrazem stravy a nevhodných podmínek pro udržení zdravé střevní mikroflóry. Množení kvasinek podporují sacharidy (hlavně ty jednoduché - sladkosti, často vadí v příkrmech10 vařená mrkev) a jakékoliv mléčné výrobky a naopak mu brání užívání probiotik6 kojící matkou nebo nekojeným dítětem (po jídle), efektivitu jejich podávání zvyšuje Hylak forte (bere se před jídlem). Zdravou střevní mikroflóru ničí i očkování38 a užívání antibiotik a jiných léčiv. Správné osídlení střev u miminek podporuje zdravá střevní mikroflóra matky, vaginální porod, časný kontakt kůži na kůži33 po porodu a kojení70.
Při moučnivce je také třeba dezinfikovat, vyvařit vše, co přichází s pusinkou miminka (a také matčinými prsy v případě kojení) do kontaktu - dudlíky85, kojenecké láhve, kojící kloboučky12, formovače bradavek1, plenky na ublinkávání, pratelné prsní vložky14, atd. V případě, že moučnivka do několika dnů nezmizí, je vhodné poradit se s lékařem.
Někteří lidí si myslí, že moučnivka může být způsobená delším sáním láhví nebo dudláním dudlíku. Někteří můžou za vznik moučnivky podezřívat špatnou hygienu láhví nebo mytí bradavek. Moučnivka trápí jak dětí kojené, tak také ty, které pijí mateřské mléko z dětských lahviček. Některé děti (i maminky) jsou na vznik kvasinek náchylnější než někdo jiný.
Na léčbu moučnivky je možné vyzkoušet také homeopatickou léčbu. K léčbě sooru jsou vhodná následující homeopatika:
Protože moučnivka postihuje dospělé se slabým imunitním systémem a nebo s chronickým onemocněním jater, její léčba spočívá v posílení imunity a podpoře funkce jater. Postup léčby úpravou stravy a braním probiotik je stejný jako u kojenců a dětí. Další možností je výplach úst roztokem tea tree oleje, zeleného jílu a nebo aloe vera.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu