Motilium

MotiliumMotilium je lék proti nevolnosti a zvracení, který v jedné potahované tabletě obsahuje 10 mg účinné látky domperidonu. Balení po 30 tabletách je pouze na předpis, volně prodejné balení obsahuje 10 tablet a je dražší. Kromě domperidonu obsahují tablety Motilia pomocné látky - monohydrát laktózy, kukuřičný škrob, mikrokrystalickou celulózu, předbobtnalý bramborový škrob, povidon 90, stearát hořečnatý, hydrogenovaný bavlníkový olej, lauryl-sulfát sodný a hypromelózu. Motilium je určeno pro dospělé a děti starší 12 let a těžší než 35 kg. Vyrábí ho firma Janssen-Cilag s.r.o.

Motilium přechází do mateřského mléka7 v minimálním množství kvůli rychlé matabolizaci ve střevech a játrech, značné velikosti své molekuly a vazbě na plazmatické bílkoviny (navázáno je až 90% učinné látky, která pronikne do krve). I při nejvyšším dávkování by kojené dítě z mateřského mléka přijalo maximálně 5 μg domperidonu za den. Rizika při užívání Motilia kojící ženou jsou tedy pro miminko velmi nízká, jedná se především o neurologické nežádoucí účinky (křeče, silné rozrušení a neklid, extrapyramidové poruchy).

Častým nežádoucím účinkem užívání Motilia je zvýšení vylučování hormonu prolaktinu3 z hypofýzy a následné zvýšení tvorby mateřského mléka. Tento efekt je důvodem, proč někdy bývá Motilium mimo svoje schválené indikace (tedy tzv. off-label) předepisováno ženám, kterým se nedaří plně kojit a chtějí zvýšit laktaci.

Indikace užívání Motilia a dávkování

V České republice patří mezi schválené důvody pro užívání Motilia nevolnost8 a zvracení3 způsobené radioterapií, užíváním léků (včetně antagonistů dopaminu předepisovaných při Parkinsonově chorobě), funkčním, organickým, dietetickým nebo infekčním původem a nebo při komplexu trávicích potíží spojených s opožděným vyprazdňováním žaludku, jako je pocit předčasné naplněnosti, bolesti žaludku, pocit tlaku v žaludku, říhání, reflux (pálení žáhy), nadýmání, nevolnost a zvracení.

Motilium by se mělo užívat před jídlem a v co nejnižším množství. Maximální dávkování je 8 tablet za den, jednu dávku tvoří 1 nebo 2 tablety. Po 4 týdnech je třeba znovu provést vyšetření, podle potřeby přehodnotit dosavadní léčbu a znovu zvážit nutnost užívání Motilia.

Farmakovigilační výbor pro posuzování rizik (PRAC) Evropské lékové agentury (EMA) doporučil omezit používání domperidonu pouze na případy nevolnosti a zvracení a omezit dávkování na nejnižší možné - pro dospělé a adolescenty těžší než 35 kg 3x denně 1 tabletu obsahující 10 mg domperidonu nebo 2x denně čípek obsahující 30 mg domperidonu.

Kontraindikace užívání Motilia

Motilium se nemá brát, pokud se projeví nebo je známa přecitlivělost pacienta k účinné nebo některé z pomocných látek. Dále je kontraindikováno při nádorech hypofýzy vylučujících prolaktin3, při užívání ketokonazolu, erythromycinu a jiných inhibitorů enzymatického systému C4P3A4 (flukunazolu, vorikonazolu, klarithomycinu, amiodaronu, telithromycinu), při středním a těžkém poškození ledvin, při střední a vážnější jaterní nedostatečnosti, při poruše srdeční vodivosti a arytmii, nebo pokud by podpora vyprazdňování mohla být nebezpečná (např. při krvácení do trávicího traktu, střevní neprůchodnosti, či perforaci).

Nežádoucí účinky Motilia

Četnost nežádoucích účinkůTyp nežádoucích účinků
časté (1/100 až 1/10)deprese
úzkost
nespavost
silný neklid
snížení libida
bolest hlavy
slabost
průjem
vyrážka
svědění
nepravidelnosti menstruačního cyklu
vynechání menstruace
citlivost prsů
bolest prsů
zvětšení prsů
poruchy laktace
tvorba mléka u nekojících
méně časté (nanejvýš 1/100)hypersenzitivita
kopřivka
sekrece z prsů
otok prsů
při dlouhodobém užívání sucho v ústech

Postmarketingové sledování (vzhledem k spontánnímu hlášení a známé vysoké podhlášenosti nežádoucích účinků nelze odhadovat jejich četnost):

  • anafylaktická reakce
  • nervozita
  • silné rozrušení
  • extrapyramidové poruchy
  • závratě
  • křeče
  • těžká arytmie, náhlá srdeční smrt - pouze u pacientů starších než 60 let nebo u dávek vyšších než 30 mg
  • prodloužení QT intervalu (porucha srdeční akce)
  • angioedém
  • zadržování moči
  • abnormální výsledky jaterních testů
  • zvýšení hladiny prolaktinu

Děti a léčiva obsahující domperidon

Dětem se při nevolnosti, zvracení, gastroezofageálním refluxu4 také někdy předepisuje domperidon, ale v dávkách nižších, než kolik ho je v Motiliu. Novorozencům a kojencům se domperidon podává v množství 0,3 až 0,6 mg na kilogram a den. Použít je možné suspenzi, která v 1 ml obsahuje 1 nebo 5 mg domperidonu a jako pomocné látky glycerol, polysorbát, umělé sladidlo sacharin, konzervanty parabeny a pomerančové aroma. Vhodnější složení mají vysypávací tobolky, jedna obsahuje 2,5 mg domperidonu. Pro menší děti a dospívající je dávkování 3x denně maximálně 0,25 mg domperidonu na 1 kg hmotnosti. Dětem od 5 do 15 kg lze také dávat 2x denně čípek obsahující 10mg domperidonu, dětem nad 15 kg pak 2x denně čípek obsahující 30mg.

Off-label používání Motilia pro zvýšení tvorby mateřského mléka

Motilium bývá někdy mimo svoje schválené indikace (tedy tzv. off-label) předepisováno ženám, které mají problémy s nedostatečnou laktací, protože častým nežádoucím účinkem užívání domperidonu je zvýšené vylučování hormonu prolaktinu3 z hypofýzy a následné zvýšení tvorby mateřského mléka7.

Užívání Motilia kojící maminkou má své možné nežádoucí účinky jak pro ženu, tak pro děťátko. Motilium ale přechází do mateřského mléka7 v minimálním množství, i při nejvyšším dávkování (8 tablet denně) kojené dítě přijme z mateřského mléka nanejvýš 5 μg domperidonu za den. Při některých případech gastroezofageálního refluxu4 se kojencům podávají několikanásobně vyšší dávky domperidonu, než kolik ho přechází do mateřského mléka. Při užívání Motilia kojící maminkou je tedy pravděpodobnost ohrožení zdraví děťátka poměrně nízká, jedná se především o neurologické nežádoucí účinky (křeče, silné rozrušení a neklid, extrapyramidové poruchy), v úvahu ale musíme brát i negativní vliv dlouhodobého užívání. Nicméně podávání umělého mléka49 s sebou také nese nemalá rizika pro zdraví miminka.

Na druhou stranu Motilium je lék působící na centrální nervovou soustavu, který neřeší primární příčinu problémů s přisátím5 a kojením70. Při jeho používání k navýšení laktace navíc hrozí vznik úzkostných stavů nebo psychické závislosti matky na tomto léku, kdy má strach dávkování Motilia snížit, aby si neohrozila tvorbu mléka, věnuje nadměrnou pozornost tvorbě a toku mléka a přehnaně sleduje možné příznaky bojkotu kojení8. Pro úspěšné kojení nejsou zásadní léky, ale empatická podpora rodiny a pomoc zkušené poradkyně10, která mamince pomůže s technikou kojení5, vše jí vysvětlí a povzbudí ji.

Motilium může pomoci ve chvílích, kdy je potřeba laktaci navýšit rychle - např. při relaktaci (pokusu o vrácení se k plnému kojení po nějaké době, kdy bylo miminko převážně nebo plně krmeno umělým mlékem), při snažení se o navýšení laktace při kojení nedonošeňátka10 nebo nemocného miminka, či při indukci laktace, kdy je cílem kojení adoptovaného děťátka. Pokud už se žena po poradě s lékařem a zvážení možných přínosů a rizik rozhodne Motilium brát, měla by tak činit co nejkratší dobu a brát co nejnižší dávky.

Doporučuje se začít s nejvyšším možným dávkováním - 2 tablety 4x denně. Toto množství se bere až do dosažení žádaného účinku. Zvýšení tvorby mléka se většinou začíná projevovat po 3 až 4 dnech braní Motilia, plného efektu se dosahuje po 2 až 3 týdnech. Pokud se do dvou týdnů neprojeví výraznější navýšení laktace, braní Motilia se ukončí.

Jestliže se tvorba mléka zvýšila, již není třeba dokrm nebo se jeho množství daří snižovat, je vhodné postupně Motilium vysadit. Obvykle se začíná snížením dávkování o jednu tabletu za den, pokud se během následujících 4 až 7 dnů udrží dostatečná laktace, pokračuje se snížením dávkování o další tabletu a nesníží-li se laktace během 4 až 5 dnů, tak se postupně stejným způsobem ubírají další a další tablety.

Více o Motiliu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC65070.pdf&type=spc&as=motilium-spc
  2. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/03/07.pdf
  3. http://www.sukl.cz/upozorneni-sukl-pouziti-domperidonu-off-label-ke-zvyseni
  4. http://www.sukl.cz/domperidon-omezeni-pouziti
  5. https://web.archive.org/web/20160529130858/http://www.poradkyneprikojeni.cz/co-urcite-potrebujete...
  6. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/vysazeni-domperidonu/
  7. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/domperidon-zacatek-uzivani/
  8. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/je-domperidon-bezpecny-jakou-roli-sehrava-pri-pomoci-pri-ko...
  9. https://www.facebook.com/notes/michaela-mrowetz/domperidon-lék-na-zvýšení-laktace-rizika-pro-kojí...
  10. Safety and Efficacy of Galactogogues: Substances that Induce, Maintain and Increase Breast Milk Production

Hodnocení a zkušenosti S Motiliem

Máš zkušenost S Motiliem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mmirunda  6. črc 2015

Díky němu jsem kojila do 14 měsíců dcery

Po narození dcery jsem měla bohužel problémy s kojením. Byla jsem nezkušená prvorodička, co o kojení a miminku moc nevěděla. Když mi dceru dali poprvé k prsu, prostě se nechytla. S kojením jsem bojovala celé šestinedělí a vlastně takřka až do zavedení prvních příkrmů jsem musela dávat i UM, alespoň jako dokrm.

Vše jsem často konzultovala s laktační poradkyní a zkusila jsem od homeopatik, kojících čajů, gravimilků, bylinek, různých poloh, kojících polštářů snad všechno. Nakonec jsem vyzkoušela motilium.

Dělám v lékárně, takže jsem věděla, na co se lék běžně používá a nechtěla jsem věřit, že i nežádoucí účinek nějakého léku může být žádoucí. Přesně tak je to totiž u Motilia. Ze začátku se opravdu bere po hrstech, ale kdo vydrží, úspěchy se dostaví, a to velmi rychle a dávka se časem sníží. Jakmile je pocit, že mlíčko opět dochází nebo je ho málo, stačí opět jen trošku zvýšit dávku motilia a mlíčka je zase dost.

Mě Motilium zachránilo kojení a jsem vděčná, že jsem do toho šla i přes mnohé zlé jazyky. Ve Spojených státech je na domperidon spousta studií, škoda, že ta osvěta není i u nás. Spousta maminek by se nemusela trápit.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce