Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je nízký, rychle rostoucí strom pocházející z podhůří Himaláje, který se již dávno přes Indii, Arábii a Afriku rozšířil do téměř celé oblasti tropů a subtropů. Roste na slunných místech se suchou, píšcitou půdou. Jeho části jsou v oblasti výskytu používány jako tradiční součást stravy, jako prostředky lidového léčitelství a péče o pokožku, vlákna z kmenů k výrobě provazů a rohoží, drcená semena nebo pokrutiny po vylisování oleje jako hnojivo, krmivo pro zvířata a koagulant k čištění vody, nevysychavý olej ze semen je vhodným mazadlem pro jemné mechanické stroje.
Nejčastěji jsou konzumovány listy, ať již čerstvé, vařené nebo sušené. Obsahují bílkoviny a značné množství vitamínů (vitamínu C, betakarotenu), minerálů (vápníku, draslíku) a antioxidantů. Podobně jako zelené fazolkové lusky jsou používány nezralé plody moringy. Semena se praží a jedí jako oříšky a nebo se z nich lisuje olej. Jedlé jsou i květy moringy.
Různé části moringy olejodárné mají různé složení a účinky a podle toho se v tropech a subtropech využívají jako součást lidového léčitelství.
Listy slouží k úlevě při bolestech (včetně bolestí hlavy, krku), horečkách, nemocech horních cest dýchacích, infekcích očí a uší, vředech, hemoroidech, ke stabilizaci tlaku krve a hormonů štítné žlázy a také pro zvýšení tvorby mateřského mléka. Květy mají povzbuzující a afrodiazakální účinky a používají se i při léčbě nádorů, zánětů, chorob ledvin a jater, ale mohou způsobit i potrat. Semena mohou pomáhat při léčbě jaterních chorob, při zánětech a horečce. Míza z kmene má abortivní účinky, používá se při syfilis, astmatu, revmatismu, zubích kazech, bolestech hlavy, horečkách, střevních potížích či úplavici. Kůra slouží při tuberkulóze, nemocech očí a uší, delíriu, nádorech, vředech a onemocněních sleziny. Kořeny jsou v malém mnozštví (obsahují alkaloidy) používány proti parazitům a bolestem ledvin a kloubů, k léčbě zánětů, revmatismu, zácpy3, ke zklidnění srdeční činnosti a nebo dokonce i k vyvolání potratu13.
Pozitivního vlivu konzumace listů moringy olejodárné na tvorbu mateřského mléka7 běžně využívají ženy žijící v tropickém a subtropickém pásu. V našich podmínkách se k podpoře tvorby mateřského mléka užívají 3x až 4x denně 2 kapsle moringy, výsledky lze obvykle pozorovat již po několika dnech užívání, ale samozřejmě je nutné dodržovat rady uvedené ve článku Jak kojit5. Společně s moringou lze brát i pískavici řecké seno a benedikt lékařský1. Kapsle z moringových listů lze doporučit i na nastartování laktace u maminek předčasně narozených dětí10, efekt na zvýšení hladiny prolaktinu3 a navýšení tvorby mléka je prokazatelný a nebyly pozorovány vedlejší účinky.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu