Migréna

Migréna je záchvatovité onemocnění mozku, které se vyznačuje pulzující bolestí hlavy5 jen na jedné polovině lebky a táhne se od spánku kolem ucha až do záhlaví. Tato nemoc trápí 20% žen a zhruba 6% mužů. První záchvaty se objevují v pubertálním období, kdy 90% lidí trpící v dospělosti migrénami se setká se svou první migrénou do 20 let věku.

Migréna dosahuje svého maxima kolem 30 let věku a kolem 50 let věku člověka je na ústupu. Migrénové záchvaty jsou u mladých lidí intenzivní, s narůstajícím věkem klesá jeho intenzita, ale zvyšuje se jeho doba trvání. Záchvaty se objevují 1 nebo 2 do měsíce a jejich délka se pohybuje od 3 do 72 hodin.

Lidé trpící migrénami mají problémy se soustředěním se, mají poruchy učení a problémy s pracovní výkonností. Častý problém je také v sexuálním životě nemocného.

Video: Migréna

Typy migrény

Existují dva typy migrény:

  • Migréna s aurou (klasická)
  • Migréna bez aury (prostá)

Aura je jakási předzvěst, která předchází migrenovému záchvatu a trvá v délce sekund a minut. Maximální délka aury je 30 minut bez zhoršujících se příznaků. U Migrény s aurou se u pacienta před záchvatem objeví poruchy zorného pole, poruchy zraku (rozmazané vidění, blikající světla, černé skvrny), poruchy čichu a sluchu, popř. mravenčení v končetinách a potíže s řečí. Při nástupu bolesti hlavy aura zpravidla vymizí.

Příznaky migrény

  • aura,
  • bolest hlavy5,
  • deprese (popř. podrážděnost, vzrušení),
  • příznaky nachlazení - ucpaný nos, slzení očí,
  • touha po jídle - často na čokoládu,
  • časté močení,
  • zívání - objevuje se co pár minut a jeho intenzita se stupňuje,
  • otupělost nebo brnění,
  • žaludeční nevolnost nebo zvracení,
  • problémy s mluvením - žvatlání, nemožnost promluvit, nesprávné vyjadřování,
  • závratě, dvojité vidění - např. problémy s rovnováhou.

Rizikové faktory

Migréna se zařazuje mezi dědičné choroby. Trpí-li migrénou jeden rodič, je pravděpodobnost přenosu na dítě 50%, trpí-li oba, je možnost výskytu migrény u dítěte až 85%.

Lidé s migrénou si vedou tzv. migrénový kalendář, do kterého si zapisují veškeré stresové situace a jídelníček, který následoval 24 hodin před záchvatem.

4 fáze migrény

Migréna

  1. Prodrom - prodromy jsou příznaky, které jsou charakteristické různou délkou trvání (hodiny až dny). Pacient v této fázi cítí náhlou únavu, depresi, ospalost nebo zívání. Objevuje se podrážděnost, napětí ve svalech, nebo naopak velice veselá a přátelská nálada. U pacienta se objevuje změna chutí a chuť na určitou potravinu. Velice časté je také pití tekutin bez pocitu žízně.
  2. Aura
  3. Bolest hlavy - může přijít i bez jakéhokoliv předchozího "varování". Součástí bolestí může být zvracení, nevolnost nebo průjem1. Pacient v této fázi vyhledává soukromí, ticho, tmu, vyvětranou místnost a čeká, až záchvat odezní.
  4. Postdrom - bolest postupně ustupuje a dostavuje se únava a nechutenství. Trvání poslední fáze migrény může být v řádech hodin až dnů.

Léčba migrény

Onemocnění migrénou diagnostikuje lékař na základě anamnézy. Neexistují žádné testy, které by určily onemocnění migrénou. Lékař se většinou ptá na situaci, která migrénu vyvolala, na její frekvenci a intenzitu, zda byla součástí také aura a jak dlouho trvala a jaký charakter měly bolesti hlavy (pulzující, jednostranné).

Migrénu lze léčit bez léků odstraněním spouštěcích faktorů, úpravou jídelníčku a životního stylu. Pacientovi je na čelo pokládán studený obklad.

Léky

Pacienti by měli užívat jen ty léky2, které ji předepíše doktor. Při léčba migrény běžně dostupnými léky, jako jsou Brufen, Ibalgin, Aspirin, Paralen, apod. se dostaví pouze přechodná úlevová fáze. Tyto léky nepomáhají k tlumení migrény, naopak způsobují na sebe závislost nebo vznik každodenních bolestí hlavy.

Dělí se na dvě skupiny:

  • k léčbě akutního záchvatu (analgetika, triptany):
    • Kyselina acetylsalicilová, Paracetamol - během záchvatu mají dobrý analgetický účinek
    • Dihydroergotamin
    • Ergotamin
    • Sumatriptan
    • Aulin - u některých pacientů zmírňuje průběh záchvatu
  • běžné užívání (profylaktická léčba) - snižuje počet záchvatů a jejich frekvenci. Tyto léky jsou předepisovány na základě deníčku, který si lidé s migrénou vedou:
    • Blokátory kalciových kanálů: flunarizin, nifedipin, verapamil
    • Betablokátory: propranolol, metipranolol, metoprolol
    • Tricyklická antidepresiva: amitriptilin
    • Antagonisté 5-HT2 receptorů: pizotifen, methysergid, pipethiaden, oxetoron
    • Kyselina valproová

Více o migréně na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Migréna
  2. http://nemoci.vitalion.cz/migrena/
  3. Ona.idnes.cz - Deset příznaků, které Vám napoví, že se blíží migréna

Hodnocení a zkušenosti s migrénou

Máš zkušenost s migrénou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kooca  20. únor 2018

Na migrénu hořčík

Zmírnit migrénu mi pomáhají vysoké dávky hořčíku - v těhotenství konkrétně Magnosolv. Předepisuje mi ho gynekoložka.

Ještě je příjemný studený obklad na čelo. V lékárně jsem si na to koupila gelový polštářek a mám ho v ledničce, aby byl vždy připraven. :-)
klara_vit  27. čer 2016

Migréna

Ahoj, já migrénou začala trpět po posledním potratu. Přestává to postupně až teď, skoro po roce. Byla jsem i na vyšetření. Bolí jen jedna polovina hlavy, a to hlavně po psychycké zátěži.

U mě pomáhá hlavně být psychicky v pohodě, to pak dá i hlava pokoj.
rituska88  14. únor 2015

Dlouholeté trápení

Migréna mě poprvé začala trápit někdy v 18ti letech. Tehdy se přišlo na to, že mi rostou zuby moudrosti a bylo mi řečeno, že je to pravděpodobně z toho. Vždycky jsem měla nějakou dobu klid, a potom se migrény objevily znovu a trápily mě třeba i týden v kuse.

Když mi bylo asi 21, měla jsem velké trápení s tehdejším přítelem - podváděl mě, lhal mi... a já se strašně trápila. Tak strašně, že jsem ani nejedla, nepila, pořád jsem byla ve stresu, pořád jsem brečela... A došlo to tak daleko, že mě pak pořád bolela hlava. Postupem času se to začalo zhoršovat a opět mě přepadly migrény. Když už mi bránily i ve studiu a v normálním fungování, začala jsem to řešit.

Podstoupila jsem spoustu vyšetření, jejichž výsledkem bylo: latentní tetanie. Začala jsem docházet na neurologii a užívat pravidelně hořčík. Jenže pořád mě trápily stresy ve škole i v osobním životě, nějak jsem se pořád nedokázala vnitřně uvolnit, takže migréna už byla můj nerozlučný společník. Neuroložka mi nasadila triptany, které jsem užívala při akutním záchvatu migrény - bylo to super v tom, že mi opravdu pomáhaly a že jsem pak mohla aspoň normálně studovat a chodit na praxi. Ale i když lék pomohl na nesnesitelnou bolest hlavy, vždy mě po jeho užití přepadla hrozná únava, takže mě sice nebolela hlava a ulevilo se mi, ale po zbytek dne už jsem toho moc neudělala a cítila se jak vyždímaná.

Po letech trápení s migrénou se začalo konečně něco lepšit. Úspěšně jsem dokončila studium VŠ a našla si práci, která mě hrozně bavila. Poznala jsem muže, který mi byl od začátku našeho vztahu oporou, který se ke mně choval úplně jinak než ten bývalý, a s kterým mi bylo strašně fajn. Začali jsme spolu bydlet, práci jsem měla pár metrů od domu a celkově jsem se tak nějak zklidnila, najednou jsem necítila žádné vnitřní napětí jako tomu bylo několik předcházejících let. Uvědomila jsem si, že s mou migrénou má co dočinění moje psychika - kdykoliv jsem ve stresu, spustí se migréna. Když jsem v pohodě, mám od ní klid.

Momentálně jsem na tom tak, že mě migréna občas potrápí, ale většinou už dopředu vím, že přijde - přijde totiž vždycky, když jsem ve velkém stresu. Vždycky, když se zapomenu delší dobu najíst nebo napít, vždycky, když někam cestuji. Stále s sebou nosím v peněžence tabletku, které já říkám zázračná a jejímu výrobci bych dala Nobelovku - jmenuje se Sumatriptan a už mě několikrát zachránila, když mě přepadla ta nesnesitelná bolest, při které máte chuť se rozběhnout hlavou proti zdi. Ale už je to mnohem, mnohem lepší než před lety a já pořád věřím a doufám, že jednou to skončí úplně a budu mít od téhle mé nezvané společnice nadobro klid.
v2e2rka  16. říj 2014

Migréna, hořčík a těhotenství

Migrénami trpím v podstatě od dětství, spouštěčem je změna počasí, nedodržení pitného režimu, krční páteř a od puberty menses. Mám migrénu s aurou, takže jakmile přestanu vidět na pravé oko, musím vzít brufen a aspoň 20 minut klidu, ideálně si zdřímnout. Pokud to nestihnu, můžu to rovnou zabalit a probudit se až druhý den totálně unavená, zlámaná a hladová.

Dlouhé roky jsem se trápila, než jsem zcela náhodně začala brát hořčík (v kombinaci vápník, hořčík, zinek) kvůli kvalitě nehtů. Během měsíce přestaly být záchvaty tak silné, do půl roku se ustálily z 2-3 měsíčně na 2-3 za 6 měsíců. Teď, když už migréna přijde, trvá max. 4 hodiny co působí prášek.

V prvním těhotenství jsem neměla ani jednu, Ca+Mg jsem brala kvůli křečím a bolestem kyčelních kloubů (dysplazie). Teď jsem znovu těhotná v 16. týdnu, kyčle už nebolí, takže hořčík flákám a za "odměnu" už mě chytla třetí migréna. Jako na potvoru v těhotenství přichází bez aury. První dvě byly v 1. trimestru, takže 1000mg Paralen v čípku a klid na lůžku, ta třetí včera, takže mi doktor povolil jeden Ibuprofen 400, studený kapesník na čelo a klid na lůžku.
klara155  25. bře 2014

Více důvodů

Ahojda, taky bych se chtěla podělit o zkušenosti s migrénou. Trpím jí už od 13-ti let.

Začala aurou a poté silnou bolestí hlavy. Vždy jsem musela ulehnout, mít tmu a absolutní ticho. Po vyspání odezněla. Při svých dvou těhotenstvích jsem si ji užívala plnými doušky. Po druhém porodu jsem onemocněla se srdcem. Začala se léčit a tím mi migrény, dá se říct, úplně vymizely. Od té doby věřím, že je v těle s něčím propojená.

Držím všem pěsti, protože vím jaká je to bolest a ničí spokojený život
1 člověk považuje za užitečné
hlavinka  22. led 2014

Migréna v těhotenství

Na migrénu trpím celkem často a vezmu si prášek (většinou Rosemig, napsaný neurologem). Ale v těhotenství se samozřejmě tento lék nesmí (nebo neměl by se brát).

Když jsem bolest hlavy chytla na začátku, pomohlo malé kafe s citrónem. Nevím proč, ale prostě většinou zabralo. Když už se pak migréna rozjela, nepomohlo nic. Ani běžný prášek na hlavu (paralen, ibalgin, brufen). Takže hadr na hlavu, temno a ticho. Pamatuju se, že jsem v těhotenství měla migrénu 2 dny, než sama odezněla. Bylo to dost hrozné, ale bylo to první těhotenství a byl tu klid, čili jsem mohla ležet. Teď už by to s druhým dítětem nešlo :-D
jennyska  21. led 2014

Pomohla jedině Řimbaba

Zkušenosti s migrénou mám opravdu bohaté a začaly se už v útlém věku, kdy jsem stále chodila na natáčení EEG z důvodu častých bolestí hlavy. Zjištěním bylo nepravidelné dokrvování těch nejmenších mozkových cévek, což způsobovalo bolest hlavy. Ta se do vteřiny projevila třeba při zatížení - např. vyběhnutí schodů, zrychlení v běhu, vypití sklenice vody najednou atd. - vždy přišla štíplavá bolest hlavy až taková, že jsem si musela dát hlavu jakoby do klína a držet si spánky.

Tyto bolesti se několik let opakovaly, nic na ně nepomáhalo, až na Vysoké škole přišly ty pravé migrény. Při přechodu na jinou budovu jsem dokonce vedle chodníku najednou začala zvracet a to byl podnět k tomu jít na vyšetření znova.

Od dr. jsem dostala tabletky, protože bolesti stoupaly a byly skoro každodenní. Na mou otázku čím to může být, mi dr. řekla, že to způsobují různé druhy jídel, vůně, aktivity atd. Takže v podstatě nic, o co bych se mohla opřít, ale musela bych vše pozorovat. Šla jsem si tedy pro tabletky a k mému zděšení byly v ceně kolem 300Kč tabletky v balení pouze 2!!! S mými bolestmi to vycházelo na 4500Kč měsíčně a to jsem zamítla, takže jsem začala hledat jiné, alternativní řešení a narazila jsem na homeo zn. Naděje.

Z ní mi paní poradila vyzkoušet kapky Řimbaba, které jsem nejdříve brala každý den v dávkování 3x 12kapek. Pro mě jsou kapky jednoduše zázrak, protože vždy, když cítím, že to na mě jde, tak si je nakapu a migréna ani nedorazí. Mmj. působí i na jiná trápení, jako jsou např.: bolest páteře a kloubů, napomáhá rekonvalescenci dělohy po porodu, tlumí bolesti, rozšiřuje cévy, atd.

Doporučuji je aspoň zkusit. Nestojí moc, cca 100 Kč, což je v porovnání s drahýma tabletkama nic.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce