Migréna je záchvatovité onemocnění mozku, které se vyznačuje pulzující bolestí hlavy5 jen na jedné polovině lebky a táhne se od spánku kolem ucha až do záhlaví. Tato nemoc trápí 20% žen a zhruba 6% mužů. První záchvaty se objevují v pubertálním období, kdy 90% lidí trpící v dospělosti migrénami se setká se svou první migrénou do 20 let věku.
Migréna dosahuje svého maxima kolem 30 let věku a kolem 50 let věku člověka je na ústupu. Migrénové záchvaty jsou u mladých lidí intenzivní, s narůstajícím věkem klesá jeho intenzita, ale zvyšuje se jeho doba trvání. Záchvaty se objevují 1 nebo 2 do měsíce a jejich délka se pohybuje od 3 do 72 hodin.
Lidé trpící migrénami mají problémy se soustředěním se, mají poruchy učení a problémy s pracovní výkonností. Častý problém je také v sexuálním životě nemocného.
Existují dva typy migrény:
Aura je jakási předzvěst, která předchází migrenovému záchvatu a trvá v délce sekund a minut. Maximální délka aury je 30 minut bez zhoršujících se příznaků. U Migrény s aurou se u pacienta před záchvatem objeví poruchy zorného pole, poruchy zraku (rozmazané vidění, blikající světla, černé skvrny), poruchy čichu a sluchu, popř. mravenčení v končetinách a potíže s řečí. Při nástupu bolesti hlavy aura zpravidla vymizí.
Migréna se zařazuje mezi dědičné choroby. Trpí-li migrénou jeden rodič, je pravděpodobnost přenosu na dítě 50%, trpí-li oba, je možnost výskytu migrény u dítěte až 85%.
Lidé s migrénou si vedou tzv. migrénový kalendář, do kterého si zapisují veškeré stresové situace a jídelníček, který následoval 24 hodin před záchvatem.
Onemocnění migrénou diagnostikuje lékař na základě anamnézy. Neexistují žádné testy, které by určily onemocnění migrénou. Lékař se většinou ptá na situaci, která migrénu vyvolala, na její frekvenci a intenzitu, zda byla součástí také aura a jak dlouho trvala a jaký charakter měly bolesti hlavy (pulzující, jednostranné).
Migrénu lze léčit bez léků odstraněním spouštěcích faktorů, úpravou jídelníčku a životního stylu. Pacientovi je na čelo pokládán studený obklad.
Pacienti by měli užívat jen ty léky2, které ji předepíše doktor. Při léčba migrény běžně dostupnými léky, jako jsou Brufen, Ibalgin, Aspirin, Paralen, apod. se dostaví pouze přechodná úlevová fáze. Tyto léky nepomáhají k tlumení migrény, naopak způsobují na sebe závislost nebo vznik každodenních bolestí hlavy.
Dělí se na dvě skupiny:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu