Megaskorbická léčba (neboli léčba vysokými dávkami vitamínu C) se provádí perorálním (ústním), intravenózním (nitrožilním) nebo intramuskulárním (do svalu) podáváním neutralizovaného vitamínu C (askorbátu) v řádech desítek až stovek gramů denně. Jiné než perorální podávání askorbátů se volí při potřebě rychlého zásahu nebo pokud není perorální podávání člověkem tolerováno, případně se pro zvyšení účinnosti léčby s perorálním podáváním kombinuje.
Megaskorbická léčba se nedoporučuje pouze při ledvinové nedostatečnosti, dialýze, ledvinových kamenech, při některých poruchách metabolismu železa a mědi, deficitu enzymu G6PD, při užívání některých typů léčiv (dle příbalového letáku) z důvodu možné tvorby močových kamenů. V případě diabetu je třeba počítat, že vitamín C zvyšuje aktivitu inzulínu. Při megaskorbické léčbě je nutné dostatečně pít (prevence dehydratace) a pravidelně a dostatečně jíst (prevence hypoglykémie).
Megaskorbická léčba je vhodná pro dospělé lidi včetně těhotných a kojících žen, pro starší děti i batolata a kojence, ve spolupráci s lékařem je možné megaskorbicky léčit i nedonošené děti.
Jako jakákoliv jiná léčebná metoda ani megaskorbická léčba není stoprocentně účinná, ale vzhledem k jejím minimálním možným nežádoucím účinkům může být vhodnou alternativou ke klasickým postupům moderní medicíny.
Zásadními předpoklady úspěchu megaskorbické léčby jsou správná dávkování, vhodné časové rozložení denní dávky (nejlepších výsledků bývá dosahováno při užívání roztoku askorbátů každé 2 až 4 hodiny) a včasné nasazení velmi vysokých dávek askorbátů. Čím dřive se s léčbou započne, tím dříve dochází k zastavení množení původce nemoci a odeznění příznaků onemocnění, podle typu choroby obvykle během několika hodin až 3 - 4 dnů.
Tento postup lze použít např. při léčbě chřipky, rýmy, nachlazení, angíny, planých neštovic. Za účinné jsou považovány dávky 350 mg/kg/den a vyšší, podle aktuální meze tolerance, při nemoci člověk toleruje dávky i více jak desetkrát vyšší než ve zdravém stavu. Mez tolerance, tedy dávka způsobující průjem, se individuálně liší a mění se i podle choroby (při závažnějších nemocech jsou tolerovány vyšší dávky askorbátů než při lehčích nemocech) a jejího průběhu (s postupující léčbou tolerované množství askorbátů klesá). Při megaskorbické léčbě se tedy askorbáty dávkují dle principu "balanc na hraně", aby byla léčba efektivní, je potřebné podávat dávky ve velikosti 80 až 90% dávky, kterou již člověk netoleruje, způsobuje mu průjem (ten velmi rychle vymizí po snížení dávky). Při vyšších dávkách podávaných perorálně se může objevit plynatost, výjimečně podráždění žaludku a zvracení.
Aby nedošlo k překyselení organismu a aby byl roztok poživatelný, je nutné čistý vitamín C (bez aditiv - např. das gesunde plus z dm drogerie markt, nebo Dr. Kulich Pharma) neutralizovat čistou sodou lékárenské kvality (neobsahující hliník). V dostatečném množství vody, kvůli lepšímu vstřebávání nejlépe s trochou přidané čerstvě vymačkané ovocné šťávy, se rozpustí 3 až 4 objemové díly vitamínu C a 1 objemový díl sody, vzniklý roztok má být mírně slanokyselý až mírně kyselý. Takto připravená dávka se najednou vypije. Před každou dávkou se připravuje roztok čerstvý, užívá se každé 2 až 4 hodiny, podle individuální tolerance.
O přesném postupu megaskorbické léčby a podpůrné terapii při řadě dalších onemocnění a zdravotních problémech se dočtete v rozsáhlém dokumentu Petera Tuhárskeho Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu