Mapovitý jazyk

Lingua geographica neboli mapovitý jazyk byl/a donedávna považována za vrozenou výchylku od normálu. V současnosti se sdílí názor, že nejde o anomálii, ale o chorobný stav. Naštěstí, tento stav je nezhoubný. Vyskytuje se u všech věkových kategorii, nejčastěji u dětí a dvakrát častější u holčiček.

Mapovitý jazyk

Jak se mapovitý jazyk projevuje?

Na jazyku uvidíte hladké, ostře ohraničené, červené plošky. Můžete je objevit nejčastěji na zadních 2/3 a bočních stranách jazyka.

V těchto oblastech dochází k přechodné ztrátě keratinových vlásků nitkovitých výběžků sliznic, tzv. filiformných papil, které zvětšují povrch jazyka a pomáhají při žvýkání a polykání sousta. Tyto plošky mohou měnit tvar a splývat - připomínají mapy, z čehož vzniklo i toto pojmenování. Tvar mění kvůli střídání regenerace a odírání. V určitých oblastech se část jazyka zregeneruje a v další se odře. Proto se zdá, že se plochy přesouvají. Mohou se také vyvyšovat nad okolí a ohraničovat modrým lemem.

Dítě si stěžuje na pálení a odmítá stravu. Mohou se vyskytnout i pocity cizího tělesa na jazyku. Bolí zejména při kyselých a pálivých jídlech.

Najdete příčinu?

Původce je obvykle neznámý. Jednou z možností vzniku jsou dědičné predispozice, tedy dítě zdědí mapovitý jazyk po jednom z rodičů. Onemocnění zhoršují stresové stavy, strach či úzkost1 nebo deprese. Ta ho může i sama o sobě vyvolat.

Další možnou příčinou jsou zažívací problémy, například gastroezofageální reflux4, tedy návrat potravy ze žaludku do jícnu nebo infekce Helicobacterem pyroli1, což je bakterie způsobující žaludeční vředy. Spontánně se objevuje po cholecystektomii, chirurgickém odstranění žlučníku.

Lingua geographica může být i projevem psoriázy/lupénky2 (jako jeden ze symptomů psoriasis vulgaris, což je chronické zánětlivé onemocnění kůže projevující se olupováním červených ložisek), proto je třeba i toto onemocnění vyloučit.

V poslední době se objevuje teorie, že mapovitý jazyk může patřit mezi příznaky Lymeské boreliózy2, bakteriální infekce nejčastěji přenášené klíšťaty.

Mapovitý jazyk u dětí

Jaké jsou formy?

Lingua geographica se vyskytuje v pěti typech. První typ je typický pro dětský věk. Jazyk je sytě červený a vyhlazený s různě uspořádanými kruhy nebo pruhy. Druhý typ nacházíme u mladých dospělých. Vypadá podobně a na jazyku jsou viditelné brázdy. Třetí typ je typická forma popsána výše. Vyskytuje se v dospělosti. Čtvrtý a pátý typ se vyskytují v dospělosti. Čtvrtý typ se podobá se na dětskou formu - sytě červená skvrna. Pátý typ zahrnuje poškození kruhovitého tvaru.
 

Jak mapovitý jazyk vyléčíte?

Léčba spočívá v odstranění známé příčiny. Pokud onemocnění nezpůsobuje žádné potíže, tak se neléčí. Léčba by měla více nežádoucích účinků jako onemocnění samotné. Pokud jazyk bolí, můžete aplikovat topické anestetika (znecitlivující léky), které vám předepíše lékař. Další možností jsou antihistaminika (léky proti alergii), kortikoidy (léky potlačující zánět), popřípadě anxiolytika (léky potlačující úzkost). Předejít tomuto onemocnění bohužel není možné. Naštěstí může vymizet i samo od sebe.

Video: Mapovitý jazyk - Lingua geographica

Více o mapovitém jazyku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Lingual_papillae
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Papillae_filiformes
  3. http://www.solen.sk/pdf/2dbd9d6a6ef75787c82e0ffd81120e54.pdf
  4. http://www.solen.sk/pdf/2dbd9d6a6ef75787c82e0ffd81120e54.pdf
  5. https://primar.sme.sk/c/4117329/palenie-na-jazyku.html
  6. https://en.wikipedia.org/wiki/Geographic_tongue

Použité zdroje obrázků

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Landkartenzunge_005.jpg
  2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Landkartenzunge_003.jpg

Hodnocení a zkušenosti s mapovitým jazykem

Máš zkušenost s mapovitým jazykem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce