Maliník obecný je hojně rozšířená rostlina, kterou lze najít po celé Evropě a také Asii. V léčitelství se používají zejména jeho listy, které se suší a vyrábí se z nich poté výluh nebo čaj. Maliník je 1 - 2 metry vysoká rostlina, která kvete od května do srpna a poté rodí plody.
Plody maliníku jsou bohaté na vitamíny A a C a napomáhají při problémech s očima. Z plodů lze vytvořit šťávy, sirupy nebo marmelády.
Maliník obecný se skládá z listů a plodu - sbírají se oba:
Maliník je již od pradávna doporučován těhotným ženám ve snaze připravit a změkčit porodní cesty.
Popíjet tento čaj by však těhotná žena měla až ke konci těhotenství, obecně je doporučována hranice ukončeného 34.22 - 36. týdne těhotenství25. Dávky čaje se postupně navyšují, od jednoho hrnečku až po 3-4 šálky denně.
Maliník, díky obsaženým tříslovinám, stimuluje stahy hladkého svalstva, což může blahodárně přispívat k ulehčení porodu. Z tohoto důvodu není také dřívější konzumace maliníkového čaje doporučena. Popíjení čaje z listů maliníku neurychlí porod, ale tělo krásně připraví, aby porod probíhal rovnoměrně.
Ženám není doporučováno pít velké množství čaje maliníku27 najednou, protože mohou být vyvolány silné a intenzivní kontrakce33, které mohou plodu vyvolat stres. Čaj není doporučován také ženám, které jsou opět těhotné a jejich předchozí porod probíhal rychle, protože může dojít i k překotnému porodu.
V neposlední řadě je tento čaj také cenným zdrojem několika vitamínů, zejména pak vitamínu A, C a E a také stopových prvků jako jsou mangan, železo, vápník a hořčík.
Listy maliníku se sbírají od května do srpna, kdy jsou svěží a čerstvé. Pokud chtějí lidé maliník sbírat, měli by se zaměřit na listy z nekvetoucích výhonků v prvním roce života maliníku obecného.
Maliník se suší ve stínu a na dobře větratelném místě v tenkých vrstvách. Suché listy se snadno drolí, měly by se opatrně načechrávat. Před přípravou čaje se musí listy fermentovat. Je-li maliník, resp. jeho listy, správně usušen, má stále stejně zdravou zelenou barvu, trošku zapáchá a chuť je trošku trpká a nahořklá.
Usušené a upravené listy maliníku se zabalují do papírových sáčků, aby zachovaly své aroma. Sáčky by se neměly stlačovat, aby se listy nedrolily. Směs suchých listů maliníku se uchovává na suchých místech, kde je chráněna před vlhkem a světlem.
Maliník a čaj z něj připravený12 by neměly pít nastávající maminky, pokud:
Čaj z maliníku působí blahodárně i po porodu29. Napomáhá stahování dělohy a podporuje tvorbu mateřského mléka7.
Dvě čajové lžičky sušených maliníkových listů přelijeme vroucí vodou a ponecháme 10 minut louhovat. Po scezení se pijí dle stádia těhotenství 1 - 4 šálky čerstvého čaje denně.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu