Lněné semínko je plodem lnu setého, což je vysoká štíhlá jednoletá bylina s modrými květy, která se pěstuje v mírném podnebném pásu. Len setý byl jednou z prvních zemědělských plodin a důkazy o jeho pěstování lze nalézt v oblasti Úrodného půlměsíce (údolí Nilu, východní Středomoří a údolí řek Eufrat a Tigris) již v době před 7000 lety. Konzumují se semínka a vlákna ze stonků se používají k výrobě textilních vláken, látek.
Lněná semínka jsou charakteristická svou hnědou či žlutou (zlatou) barvou a vejcovitým plochým tvarem. Celá semínka jsou pro člověka téměř nestravitelná, proto je nutno je vždy před konzumací dobře rozkousat, rozdrtit či rozemlít. Sliz ze lněného semínka lze používat při pečení jako náhradu vajec při alergii na vejce9 nebo ve veganské stravě.
Lněné semínko obsahuje přibližně 42 % tuku. Mastné kyseliny lněného oleje jsou ze 47 až 71% tvořeny omega-3 mastnou kyselinou α-linolenovou, z 10 až 22,5% kyselinou olejová (omega-9), z 12 až 24% kyselina linolovou (omega-6), z 4 až 7% nasycenou kyselinou palmitovou a z 2 až 4,5% nasycenou kyselinou stearovou. Lněně semínko dále obsahuje okolo 20% bílkovin a 29% sacharidů, z toho 27% je vláknina. Mezi další složky patří fytoestrogeny, fenolické látky (především lignany), slizy, vitamíny B1, B6, B3, kyselina pantothenová, hořčík, zinek, železo a vapník.
Látky obsažené ve lněném semínku mohou zabraňovat nebo snižovat riziko vzniku některých onemocnění. Vliv mají hlavně omega-3 mastné kyseliny, vláknina, antoxidanty a lignany. Doporučená denní dávka jsou přibližně 2 polévkové lžíce lněného semínka. Výhodou užívání lněného semínka je i fakt, že dosud nebyly zjištěny vedlejší účinky, pouze při velmi nadměrné konzumaci lněného semínka se může negativně projevit neurotoxický vliv obsaženého linamarinu a imunosupresivní vliv cyklických nonapeptidů.
Lněné semínko konzumované s dostatkem tekutin má projímavé účinky, při nedostatečném zapití naopak může způsobit zácpu3. Vazký hlen uvolněný po namočení lněného semínka přilne po pozření asi na 2 až 3 hodiny na sliznici a umožnuje trávicímu traktu dostatek času na regeneraci, což přispívá ke zmírnění mnoha problémů, jako je např. pálení žáhy19, pocit plnosti, tlak, křeče, nevolnosti8, nechutenství4, bolest žaludku, vředová onemocnění žaludku a dvanácterníku, záněty žaludku a střec nebo i bolest v krku a jiné problémy se sliznicemi.
Omega-3 mastné kyseliny, lignany (mají antioxidační účinky a blokují některé enzymy, které hrají důležitou roli v metabolismu člověka a narušují tak růst a šíření nádorů) a další složky lněného semínka napomáhají při zánětlivých onemocněních střev, např. při Crohnově chorobě6 nebo při ulcerózní kolitidě. Dále jsou prevencí a možnou součástí léčby jiných zánětlivých nemocí, obezity, kardiovaskulárních chorob a nádorových onemocnění (např. rakovina prsu, prostaty či tlustého střeva). Konzumace lněného semínka může snižovat krevní tlak a je prevencí a pomocí při zmírňování příznaků cukrovky2.
Lněné semínko může pomáhat také při syndromu suchých očí. Je možný i pozitivní vliv při mírnění příznaků menopauzy2 a PCO4, při bolestech prsou2 a při zvětšené prostatě. Lněné semínko u pacientů s revmatickou artritidou může snižovat otoky či nehybnost končetin a kloubů. Vnější i vnitřní užívání lněného semínka a lněného oleje může napomáhat při kožních onemocněních, např. lupénce2, ekzému1 a jiných kožních problémech.
Omega-3 mastné kyseliny hrají důležitou roli také při stresu, ADHD1 a při různých duševních poruchách, jako jsou deprese (včetně poporodních), maniodepresivní psychóza (neboli bipolární porucha) a chronický únavový syndrom. Konzumace omega-3 mastných kyselin může zvyšovat odolnost mozku vůči toxinům, snižovat toxicitu některých léčiv, zvyšovat účinnost léků proti srážlivosti krve (wargarinu, heparinu, kyseliny acetylsalicylové).
Mnoho těhotných24 žen začne konzumovat lněné semínko a jiné bylinky4 ve třetím trimestru13 s vidinou snadnějšího a rychlejšího porodu29. Díky vazkému hlenu, které buňky lněného semínka obsahují, se stává stolice měkčí a zvyšuje se také množství hlenu v porodních cestách, což může přispívat k usnadnění porodu. Lněné semínko je doporučeno konzumovat v jakékoliv formě od 35. týdne těhotenství43, mírně snižuje riziko předčasného porodu20.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu