Listerióza je infekční onemocnění domácích a divokých zvířat. Způsobují ji bakterie rodu Listeria a mohou se přenést na člověka.
Listeria monocytogenes - způsobuje onemocnění lidí i zvířat. Je odolná vůči nízkým teplotám, má schopnost množit se při 4 ° C, tedy i v chladničce.
Listeria ivanovii - vyvolává onemocnění zvířat, hlavně ovcí.
Pro zdravého dospělého jedince není listerióza nebezpečná. Probíhá víceméně bez příznaků nebo jako středně těžké chřipce podobné onemocnění. Občas se vyskytne průjem1, nevolnost či zvracení. Šíří se lymfatickými a krevními cestami, proniká do tkání lidí, jejichž tělo je oslabené těhotenstvím24, stářím či nemocí. U dospělých se při listerióze monocytogenes projevují život ohrožující meningitidy, meningoencefalitidy nebo encefalitidy.
Některé těhotenství je bez příznaků tohoto infekčního onemocnění až do porodu29. Ve třetím trimestru13 je vysoké nebezpečí transplacentární přenosu infekce. Dochází k infekci placenty9, plodových obalů s celkovým generalizovaným onemocněním plodu doprovázeným septikémii. To vede k potratům13 ve druhém17 a ve třetím trimestru13. Nebo to vede k narození mrtvého či těžce nemocného novorozence7.
Listerióza se stanovuje kultivací vzorku z biologického materiálu odebraného z místa projevu infekce.
U lidí je běžné asymptomatické nosičství. Listerie existují v 15 - 60 procentech syrových či nedostatečně propečených kuřatech. Kontaminují zeleninu, hotové saláty i zmražené pokrmy.
Při prokázaném osídlení porodních cest v graviditě se profylakticky podávají antibiotika1. Pokud se včas určí listerióza u těhotných a u imunokompromitovaných osob, tak se zabrání vážnému průběhu onemocnění.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu