Kryptorchismus je častá vývojová vada mužského genitálu, která je charakterizovaná nepřítomností varlat nebo varlat v šourku. Retentio testis je stav, kdy je šourek na jedné nebo obou stranách prázdný. Kryptorchismus může být vrozený nebo získaný (z nějakého důvodu varle vyskočí směrem nahoru a nevrátí se zpět).
Varlata u plodu se během nitroděložního období vývoje nachází uvnitř dutiny břišní pod játry. Kolem 25. - 30. týdne těhotenství postupně sestupuje dolů přes tříselný kanál až do šourku. Varlata na této cestě mohou uvíznout kdekoliv. Jejich sestup je jedním ze znaků donošeného dítěte.
Přítomnost varlat v šourku je důležitá pro správnou tvorbu spermií. Vyžadují nižší teplotu než je uvnitř lidského těla.
Retinovaná varlata - jsou to nesestoupená varlata, která se nacházejí v průběhu dráhy jejich sestupu. Varlata mohou být umístěna v břichu, v tříselném kanálu nebo nad šourkem.
Ektopická varlata - jsou umístěna mimo dráhu fyziologického sestupu varlat, např. v malé pánvi nebo ve stehenní oblasti.
Anorchie - je úplné scházení varlat.
Od kryptorchismu je nutné odlišit retraktilní varlata, která se nadměrně pohybují směrem nahoru ven ze šourku. Tento stav se nazývá i klouzavá varlata.
Kryptorchismus může vést v dospělosti ke snížení plodnosti a je zdrojem zvýšeného výskytu nádorů varlat. Nárůst vzniku nádorů je u těchto mužů až 20krát až 40krát vyšší než u mužů, kteří neměli problém s nesestoupenými varlaty.
Terapeutický potup je jiný u varlat, která jsou hmatatelná a která ne. Nehmatatelná varlata představují zhruba 20% případů. Fyzikální vyšetření je pro určení diagnózy velmi důležité a provádí se tzv. bimanuální palpácií (prohmatáním podbříška s použitím obou rukou), když zjišťujeme, zda je varle v šourku nebo není. Lékař se snaží varle vytlačit z podbříška směrem dolů ve směru tříselného kanálu proti prstům druhé ruky. Je nutné zkontrolovat i místa možné ektopie.
V diagnostice se využívá sonografické vyšetření. Endokrinologické vyšetření je předepsáno když nejsou zastoupená obě varlata.
Terapie kryptorchismu je operační a začíná už po 6. měsíci života a varle by mělo být v šourku definitivně do 1,5 roku věku dítěte. Léčba závisí na tom, zda je varle hmatatelné nebo ne.
Při nahmatání varlete se vykonává orchiopexie, zákrok při kterém se nesestoupené varle umístí a fixuje v šourku. Při nehmatatelném varleti se provádí laparoskopická operace.
Může se stát, že retinované varle se v dutině břišní zaškrtí a následně odumře. Jedná se o akutní stav, kdy se odstraní odumřelé varle. V minulosti se tato anomálie léčila podáváním mužských hormonů, zjistilo se však, že tato procedura nemá žádný efekt.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu