Krev ve stolici je důsledkem krvácení v některé části trávicího traktu, od úst až po konečník. Krev ve stolici tedy může znamenat problém v ústech, hltanu, jícnu, žaludku, dvanácterníku, tenkém střevě, tlustém střevě a nakonec v konečníku. Už přítomnost malého množství krve ve stolici je problém a je třeba jej řešit.
Rozhovor s praktickou lékařkou, MUDr. Andreou Kosecovou.
V rozhovoru s MUDr. Andreou Kosecovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Ve stolici můžeme zpozorovat dva typy krvácení:
Takový druh krvácení pochází z dolní části trávicího traktu (anální otvor, konečník). Nejčastější příčinou jsou hemoroidy, lidově zlatá žíla. Jsou to vaskulární struktury v konečníku, které se vytvoří v důsledku většího tlaku. Pacient pociťuje spontánní bolest nebo bolest při vyprazdňování, svědění v konečníku nebo si může nahmatat bulku v oblasti análního otvoru. Další příčinou krve na toaletním papíru mohou být anální trhliny, které také vznikají v důsledku většího tlaku, například při obstipaci, při zácpě nebo při objemnější stolici a bývají časté u kojenců.
Pokud pacient u sebe zhlédne jeden z těchto varovných signálů, měl by co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc:
Varovné je, pokud se kromě krve ve stolici3 vyskytují tyto příznaky:
Nejzákladnější vyšetření, které může zrealizovat praktický lékař je vyšetření konečníku, které může odhalit hemoroidy nebo anální trhliny. Dále by měl provést vyšetření krevního obrazu, biochemické vyšetření krve, které může odhalit chudokrevnost, která se při krvácení může objevit. Takovými všeobecnými vyšetřeními lékař zjistí, do jaké míry je krvácení přítomné a jako je rozsáhlé. Určitě takového pacienta odešle na sonografické vyšetření břicha, které však není dostatečnou diagnostickou metodou, protože toto vyšetření zobrazuje pouze parenchymatózní orgány v břiše (játra, žlučník, slinivka, ledviny). Sonografickým vyšetřením se nelze podívat do dutiny, nelze vyšetřit žaludek, dvanácterník a střevo, což je v případě přítomnosti krve ve stolici velmi důležité. A tedy, pokud lékař pokračuje ve své diagnostice, odešle takového pacienta k odbornému lékaři, ke gastroenterologovi.
Gastroenterolog provádí diagnostickou gastroskopii (vyšetření jícnu, žaludku a horní části dvanácterníku) a kolonoskopii (vyšetření tlustého střeva). V tenkém střevě jsou tyto metody nepoužitelné, proto se vyšetření v tenkém střevě provádí kapslovou endoskopií nebo dvojbalónovou enteroskopií.
Možností léčby krve ve stolici je několik, protože existuje také mnoho příčin (žaludeční vřed, dvanáctníkový vřed, záněty žaludku, záněty dvanácterníku, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, polypy, nádorová onemocnění střeva, ...). Léčba se stanovuje podle diagnostikovaného onemocnění. Nejdůležitější je včasná diagnostika. Pokud má člověk problém a zpozoruje krev ve stolici, je třeba vyhledat lékaře, i v případě, že se tak stalo poprvé.
Článek po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Andrea Kosecová
všeobecný lékař pro dospelé
www.kosecova.sk
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu