Krční mandle je párový orgán vypadající jako dvě kulaté hrudky umístěný po bocích zadní části krku. Infekce krčních mandlí patří k nejčastějším onemocněním u dětí i dospělých a rádo se vrací. Krční mandle totiž rostou zároveň s tím, jak roste dítě - největší velikosti, asi jednoho centimetru, dosahují mandle kolem 7. roku věku dítěte a asi do 10 let věku dítěte se pak postupně zmenšují. Častý zánět krčních mandlí vyčerpává organismus a ten je potom náchylnější na infekce průdušek či plic. Pokud vaše dítě trpívá na angíny či záněty průdušek často, můžete se bránit i preventivně.
Rozhovor s odborníkem MUDr. Denisou Jaššovou
V rozhovoru s MUDr. Denisou Jaššovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechajte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:
Hlavním úkolem krčních mandlí je působit v krku jako filtr, který zachycuje škodlivé viry a bakterie, které člověk vdechne ústy.
Protilátky, které se nacházejí na krčních mandlích, napomáhají vdechnuté škodlivé látky zničit a zabránit tak možnému onemocnění dolních nebo horních cest dýchacích.
Opakující se záněty v krčních mandlích mohou vyvolat jejich opakovaný zánět nebo jejich trvalé zvětšení.
Zvětšování mandlí může způsobovat špatný průchod vzduchu do dýchacích cest a tím způsobené dušení, nebo opakující se výskyt bakteriálních infekcí.
Lékař Vám při opakujících se zánětech může doporučit, aby vaše dítě podstoupilo odstranění mandlí (tonsilektomii), jelikož v některých případech (opakované angíny nebo zvětšení mandlí) se mandle stávají spíše přítěží než přínosem.
Na bakteriální onemocnění krku u vás i u dětí nejčastěji od lékaře dostanete antibiotika1.
Od bolesti vám mohou pomoci jak běžné léky proti bolesti tak i spreje či pastilky určené přímo na léčbu krku, v lékárně vám poradí i ty vhodné pro malé děti.
Úskalí častého braní antibiotik je hlavně to, že se opakující infekce proti nim obrní a antibiotika přestanou fungovat, proto je dobré zaměřit se i na prevenci či zkoušet přírodní léčby.
Při opakovaných potížích a hrozící operaci můžete zkusit preventivně zabraňovat infekcím, např. odhlášením dítěte ze školky, nenechávat dítě v zakouřeném prostředí, často větrat, dodržovat vhodnou (45 - 55 %) vlhkost vzduchu, vyhýbat se možným alergenům (odstranit koberce, péřové peřiny, závěsy, domácí zvířata, vyhýbat se vaření na plynu apod.).
Pokud důvěřujete i alternativním léčbám, v léčbě krčních infekcí se často velmi dobře uplatní homeopatická léčba. O té se poraďte s lékařem-homeopatem.
Pokud preventivní opatření a léčba selhává, je vhodné přistoupit k odstranění mandlí.
Pokud vám lékař přes veškerou léčbu doporučí přejít k operačnímu řešení, připravte se na zákrok vy i vaše dítě. Buďte stateční, dítěti vše vysvětlete a dopřejte mu dostatek času, aby se na operaci připravilo hlavně duševně. I vaše statečnost bude hrát velkou roli, i když i pro vás bude výkon těžké zvládnout.
Odstranění krčních mandlí se provádí v lokální anestezii - umrtví se jen část kolem mandlí, kde bude lékař operovat. Dítě bude při vědomí, nebude ale cítit bolest.
Místní anestezie je pro tělo snesitelnější a šetrnější než celková narkóza.
Nejčastěji probíhá odstranění mandlí pomocí laseru. Tato moderní metoda je méně bolestivá, rychlá a oproti řezu, který se dříve používal, s minimálním krvácením.
Některé děti, ale i dospělí, vzhledem k jejich věku či bázlivosti, se operace bojí a nejsou schopny svůj strach překonat. Pro jejich bezpečí a možnost lékaře dobře se do krku dobře dostat, je v tomto případě lepší přijmout celkové uspání. I mnozí dospělí si často raději zvolí nevědomý spánek v narkóze, který jim pomáhá vyhnout se stresu, který při výkonu zažívají.
Pokud vaše dítě trpí velkým strachem či odmítá spolupracovat, bude pro něj i pro vás tato varianta jednodušší. I před uspáním dítěte a při odvozu na operační sál můžete s dítětem být a utišovat ho.
Do nemocnice vezměte dítěti jeho pyžamo, aby se cítilo pohodlně. Bude potřebovat také přezůvky a základní hygienické potřeby. Určitě si s sebou může přibalit také oblíbené hračky a knížky. Pokud je dítě větší a má rádo hry na telefonu či tabletu, dopřejte mu je. Vše, co si myslíte, že mu dokáže zpříjemnit pobyt v nemocnici, na pár dní neomezujte.
V případě velmi malých dětí, kterým se po mamince stýská a její nepřítomnost pro hospitalizaci problém, si lze ve většině nemocnicích vyjednat přítomnost nejen před podáním narkozy a po probuzení z ní, ale po celou dobu pobytu dítěte v nemocnici. Zeptejte se na to ve svém zdravotnickém zařízení a případně se podle ochoty personálu rozhodněte, pokud máte na výběr, kde necháte dítě operovat.
Po operaci bude vaše dítě převezeno na pokoj, kde ho budou sestřičky hlídat a kontrolovat, zda u něj nedochází k nějakým pooperačním komplikacím.
Na dítě můžete po operaci čekat a být s ním, aby neprožívalo strach a při probuzení, až mu nebude dobře a bude mít bolesti, jste mu byla na blízku. Pokud jste zvládli operaci v lokální anestezii, budete vaše dítě utišovat a ujišťovat, jak bylo statečné.
Potíže související s podáním anestezie jsou obvykle zvracení3, malátnost, zvýšená teplota, tento stav se během několika hodin zklidňuje.
Rizika související přímo s odstraněním mandlí jsou hlavně krvácení a špatná průchodnost dýchacích cest.
Dítě mít bolesti v krku, na které ale dostane léky. I vaše přítomnost a projevy lásky a obdivu k tomu, jak dobře výkon dítě zvládlo, mu pomůže první hodiny s bolestí překonat.
Doba zotavování se může u každého pacienta lišit, a tak o době propuštění domů rozhoduje lékař.
Po operaci je důležité dbát pokynů lékařů, aby nedošlo ke dráždění krku a nehrozilo tak nebezpečí krvácení.
Důležitá je také pooperační strava u pacienta, která by neměla zbytečně krk dráždit. Zpočátku bude jídelníček malého hrdiny hlavně o jogurtech, kaších a podobně tekutějších jídlech, která se dobře polykají.
Zde také konečně přichází odměna pro malého hrdinu - krom péče a podpory malého pacienta, který byl jistě velmi statečný, je velmi vhodná k jídlu a hojení i zmrzlina.
Postupně budete moci zařazovat i běžnou stravu, pokud se vyhnete například rozpečenému pečivu, zrníčkům či ořechům. Dráždit ránu i po jejím zatažení může ale i více soli či jiného koření. Po zhojení rány v krku můžete dopřát dítěti jídlo, které si po dnech na kaších bude přát.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu