Krční mandle

Krční mandle je párový orgán vypadající jako dvě kulaté hrudky umístěný po bocích zadní části krku. Infekce krčních mandlí patří k nejčastějším onemocněním u dětí i dospělých a rádo se vrací. Krční mandle totiž rostou zároveň s tím, jak roste dítě - největší velikosti, asi jednoho centimetru, dosahují mandle kolem 7. roku věku dítěte a asi do 10 let věku dítěte se pak postupně zmenšují. Častý zánět krčních mandlí vyčerpává organismus a ten je potom náchylnější na infekce průdušek či plic. Pokud vaše dítě trpívá na angíny či záněty průdušek často, můžete se bránit i preventivně.


Video: "Ne každou angínu musíte léčit antibiotiky!"

Rozhovor s odborníkem MUDr. Denisou Jaššovou

V rozhovoru s MUDr. Denisou Jaššovou najdete odpovědi na tyto otázky:

  • 00:21 Co je to vlastně angína?
  • 01:06 Druhy angíny a jejich příčiny.
  • 02:25 Jaká je inkubační doba?
  • 02:51 Jak poznám, že mám angínu?
  • 05:07 Jak angínu léčit?
  • 05:43 Léčí se angína vždy antibiotiky?
  • 06:23 Jaké jsou komplikace angíny?
  • 07:22 Čekají mě další vyšetření po angíně?
  • 07:57 Jaká je prevence angíny?
  • 08:34 Babské rady. Jaké jsou? Fungují?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


K čemu nám krční mandle slouží

Hlavním úkolem krčních mandlí je působit v krku jako filtr, který zachycuje škodlivé viry a bakterie, které člověk vdechne ústy.

Protilátky, které se nacházejí na krčních mandlích, napomáhají vdechnuté škodlivé látky zničit a zabránit tak možnému onemocnění dolních nebo horních cest dýchacích.

Opakující se záněty v krčních mandlích mohou vyvolat jejich opakovaný zánět nebo jejich trvalé zvětšení.

Zvětšování mandlí může způsobovat špatný průchod vzduchu do dýchacích cest a tím způsobené dušení, nebo opakující se výskyt bakteriálních infekcí.

Lékař Vám při opakujících se zánětech může doporučit, aby vaše dítě podstoupilo odstranění mandlí (tonsilektomii), jelikož v některých případech (opakované angíny nebo zvětšení mandlí) se mandle stávají spíše přítěží než přínosem.

Příznaky zvětšených krčních mandlí

Kašel a mandle

  • opakující se angíny2 (až 8x do roka) - podíváte-li se dítěti do krku s baterkou, uvidíte, že jsou mandle červené a oteklé, mohou mít na nich také žlutý nebo bílý povlak (tzv. čepy), někdy mohou začít i krvácet.
  • horečka1,
  • silná bolest v krku1,
  • nemožnost polykání,
  • celková únava organismu,
  • bolesti hlavy5,
  • bolesti kloubů4,
  • škrábání a pocit suchosti v hrdle,
  • zápach z úst,
  • nechutenství4.

Co můžete dělat při potížích s mandlemi?

Na bakteriální onemocnění krku u vás i u dětí nejčastěji od lékaře dostanete antibiotika1.

Od bolesti vám mohou pomoci jak běžné léky proti bolesti tak i spreje či pastilky určené přímo na léčbu krku, v lékárně vám poradí i ty vhodné pro malé děti.

Úskalí častého braní antibiotik je hlavně to, že se opakující infekce proti nim obrní a antibiotika přestanou fungovat, proto je dobré zaměřit se i na prevenci či zkoušet přírodní léčby.

Při opakovaných potížích a hrozící operaci můžete zkusit preventivně zabraňovat infekcím, např. odhlášením dítěte ze školky, nenechávat dítě v zakouřeném prostředí, často větrat, dodržovat vhodnou (45 - 55 %) vlhkost vzduchu, vyhýbat se možným alergenům (odstranit koberce, péřové peřiny, závěsy, domácí zvířata, vyhýbat se vaření na plynu apod.).

Pokud důvěřujete i alternativním léčbám, v léčbě krčních infekcí se často velmi dobře uplatní homeopatická léčba. O té se poraďte s lékařem-homeopatem.

Pokud preventivní opatření a léčba selhává, je vhodné přistoupit k odstranění mandlí.

Odstranění mandlí se doporučuje, když:

  • velké mandle způsobují problémy při dýchání,
  • dítě trpí opakovanými infekcemi i v průduškách a plicích,
  • často užívá ATB, která přestávají účinkovat,
  • výtěr krku potvrdí i přítomnost Streptococcus pyogenes,
  • má dítě opakované angíny - více jak 7krát ročně,
  • má dítě opakované krvácení z mandle,
  • došlo k poškození krční mandle úrazem,
  • má dítě v krvi pozitivní protilátky proti streptokoku (tzv. zvýšené ASLO),

Co když musí dítě na operaci?

Pokud vám lékař přes veškerou léčbu doporučí přejít k operačnímu řešení, připravte se na zákrok vy i vaše dítě. Buďte stateční, dítěti vše vysvětlete a dopřejte mu dostatek času, aby se na operaci připravilo hlavně duševně. I vaše statečnost bude hrát velkou roli, i když i pro vás bude výkon těžké zvládnout.

Odstranění krčních mandlí se provádí v lokální anestezii - umrtví se jen část kolem mandlí, kde bude lékař operovat. Dítě bude při vědomí, nebude ale cítit bolest.

Místní anestezie je pro tělo snesitelnější a šetrnější než celková narkóza.

Nejčastěji probíhá odstranění mandlí pomocí laseru. Tato moderní metoda je méně bolestivá, rychlá a oproti řezu, který se dříve používal, s minimálním krvácením.

U výkonu můžete jako rodič být a dítě utišovat.

Některé děti, ale i dospělí, vzhledem k jejich věku či bázlivosti, se operace bojí a nejsou schopny svůj strach překonat. Pro jejich bezpečí a možnost lékaře dobře se do krku dobře dostat, je v tomto případě lepší přijmout celkové uspání. I mnozí dospělí si často raději zvolí nevědomý spánek v narkóze, který jim pomáhá vyhnout se stresu, který při výkonu zažívají.

Pokud vaše dítě trpí velkým strachem či odmítá spolupracovat, bude pro něj i pro vás tato varianta jednodušší. I před uspáním dítěte a při odvozu na operační sál můžete s dítětem být a utišovat ho.

Do nemocnice vezměte dítěti jeho pyžamo, aby se cítilo pohodlně. Bude potřebovat také přezůvky a základní hygienické potřeby. Určitě si s sebou může přibalit také oblíbené hračky a knížky. Pokud je dítě větší a má rádo hry na telefonu či tabletu, dopřejte mu je. Vše, co si myslíte, že mu dokáže zpříjemnit pobyt v nemocnici, na pár dní neomezujte.

Krční mandle u dětí
V případě velmi malých dětí, kterým se po mamince stýská a její nepřítomnost pro hospitalizaci problém, si lze ve většině nemocnicích vyjednat přítomnost nejen před podáním narkozy a po probuzení z ní, ale po celou dobu pobytu dítěte v nemocnici. Zeptejte se na to ve svém zdravotnickém zařízení a případně se podle ochoty personálu rozhodněte, pokud máte na výběr, kde necháte dítě operovat.

Jak připravit malého pacienta na chirurgické odstranění krčních mandlí?

Psychická podpora dítěte:

  • O operaci si s dítětem promluvte, vysvětle mu její důležitost i průběh. Jistota a podpora rodičů a blízkých jsou pro děti velmi důležité.
  • Podpořit dítě, že zákrok je pro něj důležitý, že po něm bude zdravější. Vyprávějte mu, jak už se nebude moci vyhýbat tomu, co kvůli obavám z infekce nemohl dělat.
  • Rodiče by se měli také snažit být více času se svým dítětem, hlavně před samotným zákrokem a být mu nablízku ihned po probuzení z narkózy.
  • Připravit dítě na bolest krku, která jej bude po operaci čekat, ale že bude brát léky, které mu od bolesti pomůžou. Povzbuďte ho tím, že později už ho v krku bolet díky operaci nebude
  • Promluvit si dítětem o tom, které části těla mu budou odebrány, ale že to nic nezmění na jeho vzhledu a zevnějšku.
  • Najít dítěti nějakého kamaráda nebo známého, který si operací již prošel.
  • Nechat dítě, aby si s lékařem popovídalo samo, z čeho má strach a obavy a ten se bude dítěti snažit také psychicky se s operací vyrovnat.
  • Za prožité trauma můžete dítěti slíbit odměnu, dárek anebo společný výlet tam, kam si přeje.

Před zákrokem (u dětí i dospělých):

  • Alespoň 2 týdny před operací by se měl pacient vyhnout lékům2, které obsahují kyselinu acetylsalicylovu (např. aspirin), jelikož tato látka podporuje krvácení.
  • U obvodního lékaře absolvujete předoperační vyšetření pomocí rozboru krve.
  • Od noci před operací by pacient také neměl jíst nebo pít, protože žaludek musí být prázdný, aby během operace nezvracel.
  • Všechna doporučení a omezení vám sdělí lékař.

Po operaci

Po operaci bude vaše dítě převezeno na pokoj, kde ho budou sestřičky hlídat a kontrolovat, zda u něj nedochází k nějakým pooperačním komplikacím.

Na dítě můžete po operaci čekat a být s ním, aby neprožívalo strach a při probuzení, až mu nebude dobře a bude mít bolesti, jste mu byla na blízku. Pokud jste zvládli operaci v lokální anestezii, budete vaše dítě utišovat a ujišťovat, jak bylo statečné.

Potíže související s podáním anestezie jsou obvykle zvracení3, malátnost, zvýšená teplota, tento stav se během několika hodin zklidňuje.

Rizika související přímo s odstraněním mandlí jsou hlavně krvácení a špatná průchodnost dýchacích cest.

Dítě mít bolesti v krku, na které ale dostane léky. I vaše přítomnost a projevy lásky a obdivu k tomu, jak dobře výkon dítě zvládlo, mu pomůže první hodiny s bolestí překonat.

Doba zotavování se může u každého pacienta lišit, a tak o době propuštění domů rozhoduje lékař.
Po operaci je důležité dbát pokynů lékařů, aby nedošlo ke dráždění krku a nehrozilo tak nebezpečí krvácení.

Důležitá je také pooperační strava u pacienta, která by neměla zbytečně krk dráždit. Zpočátku bude jídelníček malého hrdiny hlavně o jogurtech, kaších a podobně tekutějších jídlech, která se dobře polykají.

Zde také konečně přichází odměna pro malého hrdinu - krom péče a podpory malého pacienta, který byl jistě velmi statečný, je velmi vhodná k jídlu a hojení i zmrzlina.

Postupně budete moci zařazovat i běžnou stravu, pokud se vyhnete například rozpečenému pečivu, zrníčkům či ořechům. Dráždit ránu i po jejím zatažení může ale i více soli či jiného koření. Po zhojení rány v krku můžete dopřát dítěti jídlo, které si po dnech na kaších bude přát.

Video: Odstranění krčních mandlí - endoskopická tonsilektomie

Více o krční mandli na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.detskaorl.sk/?p=4
  2. http://koktail.pravda.sk/hviezdne-kauzy/clanok/56917-potrebujete-si-dat-vybrat-mandle/
  3. http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdravi/u-lekara/05/kedy-musia-mandle-von.html
  4. http://angina.zdrave.cz/krcni-mandle-jak-funguji/
  5. http://www.bolest-v-krku.u13.cz
  6. http://www.celostnimedicina.cz/krcni-mandle-zanety-mandli-tonsilektomie-imunita.htm
  7. https://web.archive.org/web/20170626120222/http://www.webmd.boots.com/oral-health/guide/tonsils-t... (ENG)
  8. http://www.entnet.org/content/tonsils-and-adenoids (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s krční mandlí

Máš zkušenost s krční mandlí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
januska01  3. led 2014

Angíny a krční mandle

Syn, dnes 6 let, začal trpět na časté angíny přesně ve 3 letech. Do té doby absolutně nemarodil. První angínu přinesl ze školky již 3. den po nástupu. Nepřikládali jsme tomu nějakou vážnost, dostal penicilin a hotovo. Jenže po dobrání penicilinu se angína do 2 dnů vrátila. A znovu. Hm, paní doktorka předepsala penicilinové injekce a pendepon, no, já kojící několikatýdennní miminko jsem musela se synem absolvovat několik návštěv na infekční klinice nedaleké nemocnice. OK, po injekcích chvíli dobré, dokonce chodil pár dní do školky, ale do 3 týdnů další angína. A tak to šlo dál. Z výtěru prokázán streptokok, nasazován stále penicilin, podle paní dr. jako lék první volby, prý to má jen ze školky.

Následoval další podzim, další penicilin v injekcích a pendepon. V mezičase se nám zadařily neštovice a infekční mononukleoza, prý jako následek těch neštovic. Na radu Dr. jsem zatím nic neřešila. Ve 4,5 letech se dostal do Janských lázní na léčení onemocnění dýchacího ústrojí (byla jsem jako doprovod mladší dcerky, která měla problém s pohybovým vývojem a syna jsem vzala na doporučení Dr. s sebou). Odjížděli jsme s nedobranými ATB a opět, na zdravém vzduchu a v klidu a pohodě léčebny, do 2 dnů další recidiva a další ATB. Toto již mě probralo k akci a začala jsem to s místní paní Dr. probírat. Jako první mi navrhla odstranění krčních mandlí, tonzilektomii. A já se jí začala poprvé zaobírat.

Po návratu z lázní jsem jako první věc vyměnila pediatra a sama si sehnala schopného alergologa - imunologa, ke kterému mě původní Dr. odmítala poslat. "Nečekaně" se skutečně objevil problém s imunitou, synek bere od té doby léky, které úžasně zabírají. Dále jsme navštívili ORL ambulanci, kde nám též tonzilektomii doporučili.

Operaci syn podstoupil v únoru 2013 na ORL v nemocnici na Bulovce. Měl sice pooperační problémy, zvracení, laryngitida, ale zvládl vše na jedničku s hvězdičkou :-) Nejvíc si užíval, že může v neomezené míře nanuky a zmrzky :-)

Dva měsíce pak trvalo, než si jeho tělo všimlo, že je něco jinak, ještě pokašlával atd., ale mohu říct, že od dubna je ZDRAVÝ!!!!

Co bych udělala jinak? Asi bych se začala dřív starat. Ale co, děti ve školce marodí, tak nevím.
Jen bych doporučila nebát se prosadit si svou i proti názoru doktora, případně to skutečně vzít do svých "mateřských" rukou. K tomu je potřeba podpora, ale kdo hledá, najde. Hodně štěstí!
mareska27  3. led 2014

Krční mandle

Dobrý den, chci se podělit o zkušenosti.

Moje dcerka od dvou let hodně trpěla na angíny, ale ani né na bakteriální, ale virové, na které nám paní doktorka nedávala ATB. Ona neměla ani moc na výběr, Tamarka má alergie na skoro každé ATB. Toto trvalo asi dva roky, pořád dokola měla v puse a v krku jakoby afty a samozřejmě jsme chytili kde co. Tak ve třech letech byla za celý rok ve školce dohromady asi dva měsíce a ve čtyřech dva dny, jinak pořád doma nemocná.

Přetrvávalo to když nebyla v koletivu, pořád se jí něco vracelo. Dospělo to do fáze, kdy jsme vyzkoušeli všechno, co jsme našli, veškerý přípravky na podporu imunity, homeopatika, léčitele atd. No musím říct, že to stálo i spoustu peněz, doktoři se pořád bránili jí mandle vyndat a mě se tato myšlenka taky moc nelíbila, ale bylo to horší a horší.

Na začátku roku 2013 se to zhoršilo neuvěřitelně. Tamarka hubla, byla hrozně unavená a po týdnu se jí vracely vysoké horečky, které jí nechtěly klesat. Pan doktor jí nasadil prednison, který jediný zabral, ale musela ho brád co týden a teď už říkám konečně, naordinoval vyndat jak krční tak nosní mandle. V dubnu 2013 jsme o ně v Břeclavské nemocnici přisli. A musím říct, že jsem trpěla víc já než Tamča. Po zákroku půl dne prospala a pak ani nepípla, odmítala i léky proti bolesti, že je nepotřebuje. I když jsme kousek od Brna, radši jsme jeli do Břeclavské nemocnice. Nemají tam žádný problém Vás tam s dítětem do 6 let nechat, platíte jen ten regulační poplatek za sebe 100 Kč, což je super. Musím říct, že teda vybavení žádná sláva a strava totéž, ale s tím se počítá, ale mají tam perfektní výběr v bufetech, kde se člověk může dopapat.

V září Tamarka nastoupila do školky, byla dvakrát nachlazená, což neřeším - je i alergička, tak se s tím v topné sezóně počítá. Přečetla jsem spoustu diskuzí, kde maminky od vytrhnutí mandliček odrazují a píší, jak je zákrok bolestiví a musím říct, že tam byla spousta dětí a všechny druhý den bez problému jedly a už pár hodin po zákroku chtěly řádit. Neříkám, že je to nutné vždy, ale u nás už to bylo za pět minut dvanáct. Uvidím co přinese čas, ale teď jsem šťastná, že je máme venku. Tamarka od zákroku přibrala 4 kila a už to není jen ta bílá a unavená kostřička.

Maminky, které vás zákrok čeká, tak se opravdu nebojte, děti to zvládají naprosto bez problému.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce