Kraniosynostóza je předčasný srůst jednoho nebo více lebečních švů vedoucí k její charakteristické deformitě. Nejčastěji srůst postihuje jeden šev, může však dojít i ke srůstu více švů. Vzhledem k tomu, že mozek nadále roste rychlým tempem, najde si cestu nejmenšího odporu a nakonec dojde ke změně tvaru mozku a lebky. Každý předčasně uzavřený šev, vede k určitému abnormálnímu tvaru hlavy.
Výsledný růst lebky může a nemusí poskytovat dostatečný prostor pro mozek. Vždy je ale spojen s abnormálním tvarem lebky a rysem tváře. Pokud lebka neposkytuje dostatečný prostor pro růst mozku, zvýší vnitrolebeční tlak, což může mít za následek případné poškození a zhoršení zraku, spánku, příjmu potravy a nebo zhoršení mentálního vývinu v kombinaci s výrazným snížením IQ.
Existuje několik způsobů třídění kraniosynostóz.
Vykonává se operativně tak, že se provede kožní řez, jenž vede od ucha k uchu. Pokožka hlavy se oddělí od lebky a srostlý šev se uvolní. Poté následuje vybrání kosti lebky a jejich úprava. Často vznikají velké ztráty krve, které vyžadují transfúzi krve. Po operaci vznikne ve většině případů rozsáhlý opuch hlavy. Klasická operace trvá několik hodin (3-7).
Endoskopický zákrok je novější a méně invazivní metodou, narozdíl od klasické operativní léčby. Stačí jen jeden a nebo dva řezy. Pomocí endoskopu se uvolní prostor nad a pod lebkou a srostlý lebeční šev se odstraní. Po operaci je nutná ortotická léčba pomocí kraniální ortézy. Optimální věk na endoskopickou operaci je 2-6 mesíců věku dítěte.
K požadovanému tvaru lebky nedochází hned po operaci. Tvar lebky sa upraví až po několika měsících nošení kraniální ortézy.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu