Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida

Zdroj: Nejsport.cz

Klíšťová encefalitida spadá mezi virová onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Přenašečem klíšťové encefalitidy je klíště, komár nebo může vzniknout alimentární cestou (vypitím nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího nebo ovčího mléka).

Klíšťová encefalitida je hůře snášena dospělými než dětmi. Při lehčím průběhu nemoci má člověk lehčí bolesti hlavy a zvýšenou teplotu. Při těžkém průběhu nemoci dochází k prudkým bolestem hlavy, vysokým horečkám1, dezorientaci, k poruchám koordinace a ztuhnutí šíje. Člověk může na následky klíšťové encefalitidy také zemřít nebo mít doživotní následky (ochrnutí, neschopnost soustředit se nebo se může snížit intelekt).

Riziko nakažení klíšťovou encefalitidou

Klíšťová encefalitida může člověka ohrozit při:

  • pobytu v přírodě s nedostatečnou ochranou (v kraťasech, trička s krátkým rukávem, nízké a otevřené boty, bez repelentu),
  • věku nad 60 let, tito lidé bojují s touto nemoci hůře a může dojít k ochrnutí končetin nebo k úmrtí člověka.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida se dá očkovat ihned proti několika typům a očkování nebývá komplexní. Proto je dobré před samotným očkováním zvolit typ dle oblasti, ve které se bude člověk vyskytovat (např. střední Evropa). Očkování2 proti klíšťové encefalitidě je doporučeno lidem, kteří pracují nebo se často vyskytují v rizikové oblasti (např. myslivci, instruktoři táborů v přírodě aj.).

Riziková území

Za rizikovou oblast je považována oblast, kde podíl infikovaných klíšťat přesáhne hranici 1%. V České republice to jsou:

  • jižní Čechy (okolí Vltavy a Berounky),
  • Jeseníky,
  • Českomoravská vrchovina.

Podpůrnou léčbou jsou vitamíny a léky2, které tlumí další projevy nemoci a samozřejmostí je pro pacienta klid na lůžku. Při těžím projevu nemoci je podáván interferon.

Očkování je možné kdykoliv během roku ve třech nebo čtyřech dávkách. Vakcína začíná působit až po 14 dnech od aplikace druhé dávky, je dobré si tedy spočítat, kdy hrozí výskyt klíšťat, aby byl člověk již proti této nemoci naočkován a vakcína již působila. Délka ochrany očkováním před klíšťovou encefalitidou jsou 3 roky.

Cena za očkování proti klíšťové encefalitidě a příspěvek od zdravotní pojišťovny

Cena jedné dávky vakcíny proti klíšťové encefalitidě se pohybuje mezi 500 Kč a 700 Kč.

Některé zdravotní pojišťovny přispívají na očkování proti klíšťové encefalitidě:

Kód pojišťovnyNázev pojišťovnyInfolinkaVýše příspěvku na dospěléhoVýše příspěvku na dítě
111Všeobecná zdravotní pojišťovna952 222 2221 dávka zdarma až do výše 750,- Kč500,- Kč
201Vojenská zdravotní pojišťovna ČR222 929 199500 Kč1/3 nákladů za 3 očk. dávky nebo 500 Kč
205Česká průmyslová zdravotní pojišťovna810 800 0001 500 Kč1 500 Kč
207Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví261 105 555informace o výši příspěvku na infolinceinformace o výši příspěvku na infolince
209Zaměstnanecká pojišťovna Škoda800 209 000300 Kč300 Kč
211Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR844 211 211informace o výši příspěvku na infolinceinformace o výši příspěvku na infolince
213Revírní bratrská pojišťovna800 213 2131 000Kč1 000Kč

Klíšťová encefalitida - příznaky

Pokud se virus dostane do lidského těla, nastává bezproblémová, zhruba 14ti denní, inkubační doba, během které člověk na sobě nepociťuje jakékoliv změny. Průběh nemoci s názvem klíšťová encefalitida se dělí na dvě fáze:
Klíšťová encefalitida a prudké bolesti hlavy

  • První fáze: podobá se lehké chřipce, kdy nemocného bolí kouby a svaly, má zvýšenou teplotu, trpí nevolnostmi a cítí se slabý a malátný. Krevními testy bývá u pacienta zjišťěn pokles bílých krvinek. Po pár dnech příznaky ustupují a na 14 dní nastává klidné období. U některých pacientů může být nemoc ukončena už první fází, u některých se první fáze vůbec nevyskytne a nastává rovnou druhá fáze a u většiny nemocných po první fázi následuje fáze druhá.
  • Druhá fáze s sebou nese vysoké horečky, prudké bolesti hlavy, světloplachost, nevolnosti a zvracení, ztuhnutí šíjových svalů, svalový třes, obrnu, poruchy spánku, paměti a koncentrace a celkovou dezorientaci.

Pokud se onemocnění klíšťovou encefalitidou včas zachytí a je zahájená léčba, může dojít k úplnému uzdravení pacienta. Dojde-li k identifikaci nemoci později nebo je průběh nesnadný, může způsobit pacientovi trvalé následky v podobě chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, obrnu končetin, snížení výkonnosti nebo deprese. V případě, že je virem způsoben zánět a je napadeno centrum pro činnost srdce a centrum pro dýchání, může dojít i ke smrti pacienta.

Klíšťová encefalitida - léčba

Pacientovi je při podezření na klíšťovou encefalitidu odebrána krev. Pokud ukážou výsledky krevního testu přítomnost protilátek, je pacientovi diagnostikována klíšťová encefalitida. Výsledky ale ještě neznamenají 100% výskyt nemoci. Protilátky se mohou v krvi objevit i díky nedávnému očkování proti této nemoci nebo člověk může být nakažený jiným příbuzným virem. Z tohoto důvodu je pacient hospitalizován v nemocnici a jeho stav je nadále sledován. Pacientovi je zavedena infuze, která uleví od bolesti a napomáhá k zavodnění dehydrovaného organismu. Poté se opět odebere krev a zjišťuje se stav látek v organismu.

Následně zkontroluje oční lékař pacientovi oční pozadí a následně je proveden odběr mozkomíšního moku (lumbální punkcí), který zaručeně odhalí nebo naopak vyvrátí onemocnění klíšťovou encefalitidou. Pacient musí mít klid na lůžku, vyvarovat se fyzické a psychické námaze, jinak může dojít ke zhoršení stavu a prodloužení si hospitalizace.

Více o klíšťové encefalitidě na modrykonik.cz

Externí linky

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Klíšťová_encefalitida
  2. http://nemoci.vitalion.cz/klistova-encefalitida/
  3. http://www.klistova-encefalitida.cz/
  4. http://pozorkliste.cz/

Hodnocení a zkušenosti s klíšťovou encefalitidou

Máš zkušenost s klíšťovou encefalitidou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lealejka  11. srp 2022

Klíšťovka v průběhu druhé fáze a kortikoidy

Dobrý den,

léčím se řekla bych s lehkým průběhem. 42 let, zatím 7 dní druhé fáze už bez teplot, 5 dní nemocnice. Bolest hlavy se vracívá. Kapačky super. Lumbálkä byla s najetím do nervů nohy. Chodím lehce dezorientovaná, přidržuji se. Budějovice neumrtvují a ani nemají atraumatickou jehlu, ale dva dny a dobrý.

Co řeším... Začali mi dávat nějaké nové injekce do ruky. Já myslela, že je to zmenšenina té na bolest, abych na noc nemusela kanylu. Když jsem se ráno ptala, co to je, ona že "něco na bolest" - ale mě nic nebolí....Třikrát denně. Jsou to prý kortikoidy se jedna hodná setřička přiznala. Je to nemilé. Nesedí mi to od začátku. Jsem neklidná. Večer nejde spát. Ten napíchlý nerv se ozývá. Bolí střeva. Budu zítra řešit pro a proti a že nejsem vůbec seznamována. Najednou hrst léku - a na co jsou?
Jez a hlavně se moc neptej. Jinak jako lidé jsou zlatíčka. Je to milý kolektiv. Škoda, že se člověk cítí jako méněcenný, když chce základní informace.

Nemáte s těmi kortikoidy zkušenost?

Já nemám pocit těžkého průběhu - i mi to bylo řečeno. A tyhle věci se nasazují až jako poslední šance.
beckertova  18. srp 2014

Pro Alneka

Vůbec s vámi nesouhlasím. Má dcera se právě s tímto onemocněním potýká. Vaše problémy vám nezávidím, ale jsou proti opravdovému onemocnění snesitelné. Na tuto nemoc není lék, pouze na některé příznaky, jež tuto nemoc provází. Často lidé nesou doživotní následky. Navíc je dcera těhotná a stojí tedy před zdrcujícím rozhodnutím. Všichni lékaři se shodli dát palec dolů. Nyní sbírá sílu, aby učinila totéž. Věřte, že proteklo nejen od ní, ale od celé rodiny, mnoho slz. Je zbytečné asi říkat, že kdybychom mohli vrátit čas, jdeme na očkování ihned a všichni.
helush  16. srp 2014

Očkovat

Ahojky, já podobně strašidelných příběhů právě četla už nespočet, takže jsem se rozhodla, že po dětech nechám očkovat i sebe, abych nemusela být strachy bez sebe při každém klíštěti. Samozřejmě je nejlepší se vší havěti vyhnout, ale když už, tak ať je člověk co nejlíp chráněný.

Děti jsem nechala očkovat ve 3 a 5 letech, já šla na řadu až loni a jsem v pohodě a klídku :-)
foogy  20. led 2014

Encefalitida na vlastní kůži

Holky, já si klíšťovou encefalitidou prošla a je to teda fakt humáč, ani nepříteli bych to nepřála :-(

Bydlíme na vesnici u lesa. Byla jsem oblečená, protože byla zima (šusťáková souprava) - dlouhé rukávy, nohavice, holínky a když jsme přišli domů z lesa, prohlídli jsme se. Ráno klíště přisáté na prsu, do 4 dnů první příznaky, po 14ti dnech druhá fáze, lumbálky, kortikoidy a půl roku mozek mimo provoz! Je to rok a půl a do teď mám poruchy paměti, vyjadřování, bolesti hlavy. A bylo to moje asi 3. nebo 4. klíště za život.

Já mám teď na 5 - 7 let protilátky, ale manžel i syn (3 roky) se nechali hned naočkovat a lituji, že jsme to neudělali dřív.
1 člověk považuje za užitečné
rituska88  20. led 2014

Jsem očkovaná a neměla jsem žádné problémy

Proti klíšťové encefalitidě se nechávám očkovat pravidelně a po očkování jsem nikdy neměla žádné potíže.

Jinak pracuji jako zdr. sestra a v ambulanci ročně naočkujeme desítky lidí a zatím nepřišel nikdo s tím, že by se u něho projevila nějaká alergická reakce na očkovací látku nebo něco podobného. Ale jak píše maudn - každý jsme jiný a každý by měl zvážit pro a proti a poté se v otázce očkování rozhodnout.
1 člověk považuje za užitečné
maudn  18. led 2014

Jsem očkovaná od malička

Proti klíšťatům jsem očkovaná od malička, nikdy jsem neměla komplikace ani žádnou reakci na očkování, ale každý jsme jiný...
1 člověk považuje za užitečné
alneka  16. led 2014

Toto očkovat už nikdy!

V klíštěcí sezóně jsem v lese prakticky každý den, rozhodně se nepohybuju po dlážděných cestách. Prakticky neznám, co to je přisáté klíště, nechala jsem se ovšem očkovat, protože doma jsem to já, kdo vyndává psí klíšťata a občas se nedaří. Do očkování bych už ale znova NIKDY NEŠLA, byla jsem hloupá. Přitom stačí dodržovat základní pravidla zakrytých nohou, nacpat se b-komplexem (člověk pak smrdí klíšťatům i jiné havěti) a po každé procházce se prohlídnout.

První dvě dávky bylo OK. Po poslední, třetí dávce (loni v lednu) jsem začala být víc nemocná, chytila jsem každou rýmičku, co okolo mě prolétla, prakticky celé jaro jsem prosmrkala. Co hůř, razantně se mi zhoršilo sezónní astma (v létě, 5 měsíců po poslední dávce), které jsem měla za předchozích 8 let cca stabilizované a dokonce se pomalu zlepšovalo. Po (bez většího rozmyslu, trochu nadivoko) nasazeném detoxu a pár dalších zelenými potravinami jsem se s imunitou trochu zlepšila, uvidíme, co astma letos.

Pokud toto udělalo očkování s mým dospělým imunitním systémem, co potom udělá s dětským, vyvíjejícím se?! :-S
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce