Klíště (též Klíště obecné, Ixodes ricinus) je parazit, který se živí krví divokých i domácích zvířat a člověka.
Klíště obecné má ploché tělo s tvrdým povrchem a osmi nohama (larva má šest nohou). Klíště měří 2 -10 mm. Na hlavičce má klíště klepítka (chelicery), kterými vytvoří otvor na kůži, do ní pak vsune bodavý orgán, hypostom. Sliny, které klíště vylučuje obsahují něco jako anestetikum, které dokonale znecitliví místo, kde se klíště přisaje, proto si toho často ani nevšimneme. Zároveň se ve slinách nachází tzv. cement, který slouží klíštěti na to, aby co nejlépe zafixovalo svůj hypostom v naší kůži.
Přirozeným prostředím pro klíště jsou lesní a luční porosty, ale najít ho můžeme i v parcích. Klíště si libuje ve vlhčím prostředí, proto ho můžeme najít i při vodních tocích. Během vlhkých dní šplhá po vegetaci až do výšky 1 metru nad zemí a tam čeká na svou kořist na konečcích trávy či keřů. V suchu se schovává do povrchových vrstev půdy nebo spadaného listí.
Aktivita klíšťat začíná, když teplota okolního prostředí dosáhne 7 st.C. Je tedy aktivní od března do časného listopadu. K vyššímu počtu klíšťat přispívají i mírné zimy a vlhčí rok s větším množstvím srážek.
Klíště je nejvýznamnějším přenašečem neuroinfekcí ve střední Evropě. Mezi možné onemocnění, která klíště přenáší patří:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu