Kawasakiho nemoc je onemocnění dětského věku. Je to akutně vzniklé horečnaté1 onemocnění, které je charakterizováno zánětem malých a středně velkých arterií (tepen).
Onemocnění se vyskytuje častěji u chlapců do 5 let. Asijské děti jsou postiženy 6x více než evropské.
Příčina není přesně objasněna. Zjistila se spojitost s imunitním systémem2, proto se onemocnění řadí mezi imunologicky podmíněné onemocnění cév. Při Kawasakiho nemoci se v těle tvoří protilátky, které napadají vlastní buňky cév.
Onemocnění probíhá ve 4 fázích a je charakterizováno 6 hlavními příznaky a vedlejšími příznaky.
Onemocnění většinou probíhá pod nekomplikovaným obrazem a léčbou se upraví bez trvalých následků.
Vzácnou komplikací je vznik aneurysma. Cévy u Kawasakiho nemoci jsou oslabené kvůli probíhajícímu zánětu. Na oslabeném místě vzniká aneurysma. Aneurysma je vyboulení oslabené stěny cévy.
V aneurysma se začnou vytvářet krevní sraženiny, které se mohou odtrhnout a mohou být zaneseny krevním proudem do jiné cévy a ucpat ji. Tak dojde k nedokrvení a odumření tkáně.
Dalším problémem aneurysma je riziko prasknutí. Pokud aneurysma vzniklé na věnčitých cévách praskne, hrozí riziko náhlé smrti. Věnčité cévy zásobují srdce živinami a kyslíkem.
Při určení prognózy je důležitým znakem rozsah postižení věnčitých cév. V 50% aneurysma spontánně ustoupí a při vhodné léčbě je letalita (úmrtnost na danou chorobu) 0,5%.
Creative Commons Attribution License, which permits unrestricted use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original work is properly cited., dostupné na https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/...
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu