Kawasakiho nemoc

Kawasakiho nemoc je onemocnění dětského věku. Je to akutně vzniklé horečnaté1 onemocnění, které je charakterizováno zánětem malých a středně velkých arterií (tepen).

Výskyt

Onemocnění se vyskytuje častěji u chlapců do 5 let. Asijské děti jsou postiženy 6x více než evropské.

Příčiny

Příčina není přesně objasněna. Zjistila se spojitost s imunitním systémem2, proto se onemocnění řadí mezi imunologicky podmíněné onemocnění cév. Při Kawasakiho nemoci se v těle tvoří protilátky, které napadají vlastní buňky cév.

Klinický obraz

Onemocnění probíhá ve 4 fázích a je charakterizováno 6 hlavními příznaky a vedlejšími příznaky.

Hlavní příznaky

  • horečka 39 - 40 ° C v trvání cca 5 dní, špatná odpověď na léky2,
  • oboustranný zánět spojivek,
  • zvětšení krčních lymfatických uzlin,
  • změny na kůži - výsev vyrážek, mapovité zarudnutí vyskytující se kdekoliv na těle, zejména na trupu,
  • změny na sliznicích v ústní dutině - suché, červené a popraskané rty,
  • změny na končetinách:
    • otok končetin,
    • bolest kloubů,
    • příčně bílé linie na nehtech (Beauovy linie),
    • odlupování kůže na prstech.

Kawasakiho nemoc - příznaky

Vedlejší příznaky

Průběh

  1. Akutní fáze (7 - 14 dní) - vysoká horečka, přítomnost hlavních příznaků.
  2. Subakutní fáze (28 dní) - klesá horečka, objevuje se odlupování kůže na prstech.
  3. Fáze rekonvalescence - ústup všech příznaků.
  4. Chronická fáze.

Komplikace

Onemocnění většinou probíhá pod nekomplikovaným obrazem a léčbou se upraví bez trvalých následků.

Vzácnou komplikací je vznik aneurysma. Cévy u Kawasakiho nemoci jsou oslabené kvůli probíhajícímu zánětu. Na oslabeném místě vzniká aneurysma. Aneurysma je vyboulení oslabené stěny cévy.

V aneurysma se začnou vytvářet krevní sraženiny, které se mohou odtrhnout a mohou být zaneseny krevním proudem do jiné cévy a ucpat ji. Tak dojde k nedokrvení a odumření tkáně.

Dalším problémem aneurysma je riziko prasknutí. Pokud aneurysma vzniklé na věnčitých cévách praskne, hrozí riziko náhlé smrti. Věnčité cévy zásobují srdce živinami a kyslíkem.

Diagnostika (určení) onemocnění

  • vyloučit jiné příčiny horečky,
  • přítomnost alespoň 5 ze 6 hlavních příznaků nebo 4 hlavní příznaky a vznik aneurysma na věnčitých cévách,
  • zvýšené zánětlivé parametry v krvi,
  • echo srdce (důkaz aneurysma).

Léčba

  • Imunoglobuliny - jsou to protilátky, které organismus běžně obsahuje, zmírní agresivitu imunitního systému v napadáni cévní stěny, působí preventivně proti vzniku aneurysma.
  • Salicyláty - mají protizánětlivý účinek. U dětí by se přípravky s obsahem salicylátů neměly podávat, ale u Kawasakiho onemocnění byl prokázán prospěšný účinek v léčbě. Dítě je vždy hospitalizováno, aby mohl být sledován jeho zdravotní stav.

Prognóza (vyhlídky)

Při určení prognózy je důležitým znakem rozsah postižení věnčitých cév. V 50% aneurysma spontánně ustoupí a při vhodné léčbě je letalita (úmrtnost na danou chorobu) 0,5%.

Více o Kawasakiho nemoci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. A. C. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2009
  2. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Kawasakiho_...
  3. http://nemoci.vitalion.cz/kawasakiho-choroba/
  4. Foto: Kawasaki disease, Author: Dong Soo Kim, Licencia: BioMed Central Ltd.,

Creative Commons Attribution License, which permits unrestricted use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original work is properly cited., dostupné na https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/...

Hodnocení a zkušenosti s Kawasakiho nemocí

Máš zkušenost s Kawasakiho nemocí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
krony1  19. říj 2019

Vývoj po prodělaném Kawasaki

Píšu jen pro maminky, co je tahle nemoc zrovna trápí. Naše Evelí nakonec léčbu zvládla výborně a žádné následky nemá. Nemoc prodělala v půl roce a nyní jsou jí 4 roky a 3 měsíce a srdíčko má jako zvon, zcela zdravé. Cévy se zatáhly a na kardiologii už teď budeme jezdit jen co 2 roky. Přišlo se na to naštěstí včas. Jinak souvislost s očkováním to mít nebude. Evelínka očkována v půl roce vůbec nebyla a děti jsem měla v plánu očkovat co nejpozději, což proběhlo:-) Tím to nebude. Až na tu příčinu jednou někdo přijde, tak dostane Nobelovku. Musíme být rádi, že je to léčitelné a vyléčitelné, no a být samozřejmě ve střehu a nenechat se uchlácholit pediatry a věřit svému instinktu, že není něco ok.
krony1  19. říj 2019

Teplota u Kawasakiho

Dobrý den, pokud vím, tak ano, teplota je vždy a spíše vyšší. U nás byla zvláštní, jen lehká do 38 a kolísavá. Ale taky byla dcerka půlroční mimčo, a to je rovněž atyp + vysoké jaterní testy, také to nebývá. Většinou se nemoc objevuje u starších dětí, ale Kawasakiho bezpečně poznají při sonu srdce. Pokud ho dělali, tak ok, pokud ne, tak si vyžádat..
leakoll  10. říj 2019

Jsou vždy teploty u kawasakiho nemoci?

Prosím o informaci, jestli všechny děti prodělaly teploty u kawasakiho nemoci. Dcerka měla všechny příznaky bez teplot, a tak zůstal otazník na spálu, ale ani tu neprokázaly stěry. Tak jsme zůstali bez léčby imunoglobinu. Pouze antibiotika. Cením si moc informací, protože mám obavu z následků. Děkuji.
2 lidé považují za užitečné
zabkask  4. led 2018

Kawasaki u nás

U nás to začalo nástupem horečky a vyrážkou podobně jako šestá nebo pátá nemoc, konzultovala jsem to s doktorkou jenom po telefonu, když ale horečky nechtěly po čtyřech dnech ustoupit vyjeli jsme na pohotovost. Tam řekli, že je dehydrovaná a poslali nás do nemocnice na kapačku.

V nemocnici, když ji viděli, tak nás podle vyrážky a stylu nemoci tipovali na spalničky, protože jsem měli skluz s očkováním, tak to bylo celkem reálné - (u nás to teda rozhodně s očkováním souvislost nemá, neměla žádnou vakcínu už víc jak 0,5 roku, nejde všechno házet na očkování).
Z krevních testů se pak potvrdil streptokok, takže jsme si pár dní poleželi na JIP a malá dostávala antibiotika v kapačkách. Od začátku si pohrávali s myšlenkou kawasakiho, řešilo se to na každé vizitě. Po pár dnech se to začalo lepšit a Háta se začala loupat na celém těle, teď už jenom na nohách a rukách. Ikdyž se celkově lepšila, tak teplota se držela stále okolo 37, to už byla druhý týden v nemocnici.

Krevní testy ukázaly zvýšené množství krevních destiček, takže začali jednat a nasadili imunoglobuliny (kapali celou noc) teplota klesla a Háta byla zase naše živé miminko, bylo to jako probuzení.

I přesto jsme strávili ještě jeden týden v nemocnici na pozorování. Včera nás propustili, jsou to 3 týdny nemoci, krevní obraz se lepší, na echu srdíčka zatím žádné poškození, tak snad to i tak zůstane. Bere už jen anopyrin a protizánětlivý nurofen.
2 lidé považují za užitečné
misinnka  20. říj 2016

Naše zkušenost s Kawasaki syndromem

Davídek měl jednu neděli horečku večer a trvala jen přes noc, ráno už se neobjevila a ani během dne .

Cely týden chodil do školky a v neděli od večera opět horečka okolo 39, která se srazila, ale pořad se vracela zpátky. Asi do dvou dnů mu zrudly oči, začala praskat pusinka, která byla taky celá rudá a ještě jsem si všimla, že je mezi nohama taky zarudlý a stěžoval si, že ho bolí jen jedna uzlina.

Horečky trvaly pořád a ve středu jsme šli k doktorce. Udělala Crp, které vyšlo 48 a předepsala Ospamox , odběr moči byl v pořádku .

U Davídka se nic nezměnilo. Ve čtvrtek na večer jsem si všimla, že má po těle vyrážku, tak jsme šli opět k doktorce. Crp vyšlo stejně 48 a předepsala jiná Atb ( Klacid ).

Pořád se nic nezlepšovalo, jen teda očička už neměl červené a Davídek si začal stěžovat, že ho bolí pravá ručička a nožička.

V neděli už brečel bolestí a kulhal. Volali jsme doktorce a ta řekla, že máme jet na pohotovost.

Na pohotovosti nás přijali a řekli, že mu měla doktorka udělat odběr krve a výtěr a že atb neměl vůbec dostat.

V Nemocnici udělaly odběry, pak i při horečce, dělali utz srdíčka a bříška, rtg. Druhý den se potvrdil Kawasakiho syndrom.

Davídka vzali na JIP, kde mu dali 3 balíčky kapáků ,,něčeho,, ( bohužel nevím čeho, byl s ním muž po celou dobu, já se starala doma o mladší dcerku).

Další den byl na normálním pokoji, horečka ještě byla asi do úterý nebo do středy a v pátek je pustili domu.

Ted jsme objednaní na kardiologii a bere půl tablety Anopyrinu denně.

Takže ještěže to dopadlo dobře a snad se to už nikdy nevrátí!
2 lidé považují za užitečné
krony1  31. pro 2015

Evelínka a Kawasaki

Tak máme Kawasakiho diagnostikovaného od včera.

Dcerce byl nedávno půl rok a je z dvojčat. Klučík naštěstí ok. Začalo to 2.12. nenápadnou virozou, zánět spojivek, teploty kolem 38 a suchý kašel, po týdnu kašel zmizel, ale zánět spojivek zůstal a teploty se pořád cca po 12 hodinách opakovaly.

Nastoupila angína s čepy, teploty pořád neustupovaly. Tak ATB, to v sirupu nezabralo, tak jsme jezdili na píchaný penicilín, ale teploty se pořád objevovaly a začala lehká vyrážka, která ale rychle zmizela. Pak přestaly teploty a po 4 dnech píchaného penicilinu jsme dostali na týden sirup, ale CRP klesalo jen pomalu a po týdnu na kontrole bylo vysoké 124. To bylo ještě více než když nemoc začala. Takže hned do nemocnice, ale naštěstí v Kolíně už na příjmu na tohle měli podezření a po SONU sdrdíčka bylo do dvou hodin od nástupu do nemocnice jasno. :-/

No a teď čekáme, jak se to bude vyvíjet. Jestli se cévy u srdíčka přestaly roztahovat, tak se to zlepšuje. Je to hrozný. Budeme doufat, že srdíčko nebylo poškozeno a bude všechno nakonec dobrý. Nemáte někdo pozitivní info po uzdravení? Martina
1 člověk považuje za užitečné
simi7774  7. bře 2015

Kawasakiho choroba

Aj my sme prekonali Kawasakiho chorobu. Bolo to niečo strašné. Dcérka bola na 6 mesiacov očkovaná a Kawasakiho sme dostali o 1,5 mesiaca neskôr. Teraz už mám podozrenie, či to nemohlo byť z očkovania. Dať teraz ďalej očkovať alebo nie, lebo odvtedy jej chýba akurát MMR vakcína.
1 člověk považuje za užitečné
matyldadora  18. únor 2015

Toník a Kawasaki

Jsme na tom úplně stejně - stejné příznaky, průběh, teď jsme týden doma z nemocnice, lepšíme se, hlavně psychicky. Toníkovi je 2 a čtvrt roku. Krevní destičky měl v nemocnici na 400 a teď 700.

Jinak nám tuto nemoc odstartovala mononukleóza, o které nikdo nevěděl a Toník dostal 2. dávku Priorixu.
1 člověk považuje za užitečné
gimulka  13. říj 2014

Lukášek a jeho Kawasaki

Synovi byly necelé dva roky, když měl 5 dní horečku, zdálo se mi to divné, jeli jsme na pohotovost, tam druhý den přišli s podezdřením na KN .

Syn měl dost příznaků - dlouhotrvající horečky, červené dlaně, plosky nohou, zánět spojivek, popraskané rty, olupovala se mu kůže na prsech ruky a to hodně. Primářka mi říkala, že není na co čekat a nasadila biologickou léčbu. Díky včasné diagnóze nebylo poškozeno srdíčko, které tam pořád kontrolovali.

Na JIP jsme byli 12 dní, syn zhubl 2,5 kg, byl tak slabý, že nemohl ani chodit. Pořád by jenom spal. Nechtěl jíst, pít, byl na kapačkách. Měsíc po propuštění jsem byli na kontrole na kardiologii - vše v pořádku, pak za 3 měsíce znovu.

Teď mu jsou tři roky a máme chodit na kontrolu jednou za rok. Od té doby nebyl naštěstí nemocný, když pominu kašel. Doufám, že už se nemoc nikdy nevrátí, jak píší na amerických stránkách. :-(
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce