Kašel

Kašel je charakteristický krátkým nádechem, po němž následuje hluboký a těžký výdech. Kašel bývá doprovázen vykašláváním, které uvolňuje dýchací cesty od hlenů a jiných nečistot, které brání ve snadném dýchání.
Kašel

Příčin vzniku kašle může být několik, nejčastěji se jedná o infekci nosohltanu a dutin nebo může jít o vznikající astma3. Léčba správného typu kašle je velice důležitá, neboť kašel může naznačovat vznik jiného onemocnění. Léčba kašle je proto v některých případech zbytečně léčena antibiotiky1.

Kašel vzniká nachlazením a bývá spojen s únavou těla a zvýšenou teplotou.

Druhy kašle

Kašel se dle délky svého trvání dělí na akutní, který trvá do 3 týdnů a na chronický, který je nad 3 týdny trvání.

Podle projevů se kašel dělí na suchý, dráždivý, neproduktivní, při kterém člověka škrábe v krku, ale není vykašláván hlen, naopak u vlhkého hlenotvorného produktivního kašle člověk hlen vykašlává.

Akutní suchý dráždivý

Signalizuje zánět horních cest dýchacích. Upozorňuje na rýmu, bolest v krku, chřipku, virózu, zánět vedlejších dutin nosních, zánět nosohltanu či hrtanu.

Příčiny:

  • kouř, smogová situace nebo suchý vzduch,
  • průduškové astma (člověk pocítí nedostatek dechu, skoro až dušení, dýchání je doprovázeno sípáním, hvízdáním a chrčením. Objevuje se rýma, zánět spojivek a svědění pokožky),
  • zápal plic7 (člověk cítí nedostatek dechu, bolest na hrudi, únavu a naměří zvýšenou teplotu),
  • plicní embolie (člověk má silnou bolest na hrudi, dusí se, má suchý kaše a při vykašlávání se objevuje krev),
  • srdeční selhání (náhlé silné bušení srdce, objeví se srdeční arytmie, člověk obtížně dýchá a kašle, při vykašlávání se objevuje krev, rty a prsty nemocného zmodrají, dostaví se pocení, bolest na hrudi a otoky).

Akutní vlhký produktivní

Při tomto typu kašle se tvoří hlen, který člověk dokáže vykašlat.

Příčiny:

  • zánět průdušek (člověk se cítí unaven, naměří zvýšenou teplotu),
  • zápal plic (člověk pocítí nedostatek dechu, objeví se kašel, únava a zvýšená teplota),
  • plicní edém (člověku se dostaví silný nedostatek dechu, který se zhoršuje v lehu, při vykašlávání se objevuje tekutina ve formě pěny s příměsí krve).

Chronický suchý dráždivý

Příčiny:
Rýma jako příčina chronického kašle

  • astma bronchiale (člověk pocítí silný nedostatek dechu, které může způsobovat dušení spojené se sípáním, hvízdáním a chrčením při dýchání, objeví se rýma, zánět spojivek a svědění kůže),
  • zadní rýma9, která se těžko vysmrkává,
  • rakovina plic (člověk cítí tupou bolest na hrudi, únavu, pocení v noci, má dlouhodobě zvýšenou teplotu, cítí nechutenství4, hubne, při vykašlávání se objevuje krev, trpí nedostatkem dechu),
  • pálením žáhy19 nebo poruchou pohyblivosti jícnu se může při poloze vleže dostat žaludeční šťáva do hltanu a člověk ji může vdechnout a vyvolá suchý dráždivý kašel,
  • perikarditida (člověk ucítí bolest na hrudi, nedostatek dechu, cítí se unaven, má teplotu, kašel, špatně se mu polyká a chrápe),
  • výjimečně se může jednat o nadbytek jódu, který bývá obsažen v doplňcích stravy.

Léky2 způsobující chronický suchý dráždivý kašel: - ACEI (snížení krevního tlaku), glukokortikoidy (ovlivňují imunitu, kůži, dýchací cesty, hospodaření s živinami, minerály, ovlivnění cév, ledvin, zažívací soustavy, nálady).

Chronický vlhký produktivní

Pokud je kašel dlouhodobého charakteru, může být vznik způsoben dřívějším závažným onemocněním, např.:

  • chronický zánět průdušek (kašel je suchý a dráždivý nebo vlhký doprovázen vykašláváním hlenu, bývá doprovázen únavou a zvýšenou teplotou),
  • rozedma plic, nebo-li CHOPN (jedná se o produktivní kašel s nedostatkem dechu, při dýchání je slyšet sípání, ráno se vykašlává hlen, člověku modrají rty a prsty),
  • bronchiektázie (člověk má kašel s hleny, který může být s příměsí krve nebo hnědého hnisu, člověk pocítí nedostatek dechu),
  • rakovina plic (člověk cítí tupou bolest na hrudi, která je spojená s únavou, nočním pocením, dlouhodobě zvýšenou teplotou, pocítí nechutenství, hubne, při vykašlávání se objevuje krev a při dýchání cítí člověk nedostatek dechu).

Dávivý kašel

Černý kašel, jak se také dávivému kašli říká, je přenášen kapénkovou infekcí. Dávivý kašel je charakteristický obtížnostmi při nadechování, nemocný může při dýchání znít jako kokrhající kohout a také může vykašlávat velké kusy hlenu. Teplota pacienta se pohybuje až kolem 40 °C. V České republice je v současnosti povinné očkování proti černému kašli. Nakazí-li se člověk dávivým kašlem, probíhá léčba pomocí antibiotik.

Více v samostatném článku: Černý kašel.

Video: Kašel u dítěte

Kašel u dětí

Při kašli lze dětem ulevit nosními kapkami (pokud je kašel spojen s rýmou), uložit dítě do postele se zvýšeným polštářem, aby hleny při poloze vleže dítě netrápily. Místnost by měla být dobře vyvětraná s teplotou kolem 18 až 20°C s možností zvlhčování vzduchu1.
Kašlání u dětí

Lékaře by rodič měl navštívit v případě, že dítě:

  • trpí vysokou teplotou ,
  • je kojenec do 3 měsíců a trpí zvýšenou teplotou nebo neustávajícím úporným kašlem, který trvá několik hodin,
  • trápí problémy s dýcháním (těžce se mu dýchá nebo je dýchání zrychlené, při dýchání lze slyšet sípot nebo pískot),
  • při vykašlávání vykašlává také krev,
  • vydává podivné zvuky, jako je hvízdání, chrčí, štěká nebo troubí,
  • mohlo vdechnout cizí předmět.

Babské rady, jak se zbavit kašle

  • Bylinkový čaj - čaj ze speciálních bylinek usnadňuje odkašlávání a má příjemnou chuť. Složení čaje: květy lípy, listy jitrocele, květy černého bezu, sušený šípek (drcený). 2 lžíce sušených namixovaných bylinek zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Čaj je možné ochutit medem, podává se vychlazený a zcezený.
  • Cibulový čaj - cibulový čaj napomáhá k odkašlávání a usnadňuje dýchání přes ucpaný nos. Dvě oloupané cibule se zalijí 1/2 litrem studené vody a přivedou se k varu. Cibule necháme 15 minut na mírném ohni vařit, poté zcedíme a ochutíme medem. Variant cibulového čaje je několik, např. ochutit mlékem a máslem nebo skořicí, hřebíčkem a zázvorem. Čaj je možné konzumovat až třikrát za den.
  • Vývar z ořechů - vývar napomáhá při dráždivém a suchém kašli. Na vývar je potřeba 12 vyloupnutých vlašských ořechů, které se namočí do 1/2 litru vody a nechají se po 4 hodiny louhovat. Poté se na 30 minut přivedou k varu a během vaření se dolévá voda, aby byla hladina vody stále na 0,5 litrech vody. Čaj je možné dochutit medem, po 2 dnech užívání čaje by měl začít nemocný odkašlávat.

Více o kašli na modrykonik.cz

Kašel v těhotenství:

Kašel u dětí:

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kašel
  2. http://kasel-suchy-drazdivy-vlhky-produktivni.nasclovek.cz/
  3. http://www.femina.cz/magazin/rodina-a-deti/jak-na-detsky-kasel.html
  4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Černý_kašel
  5. https://web.archive.org/web/20170112071113/http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/na...

Hodnocení a zkušenosti s kašlem

Máš zkušenost s kašlem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
beponka  10. bře 2015

Takové to domácí léčení....

Mám dvě děti a v zimě je kašel u nás tak ob týden. To prostě k zimě patří. než bych děti cpala léky tak už mám pár vychytávek co alespoň u nás zabírají. Je to mazání tymiánovým krémem

Za druhé je to cibule - do místnosti daná s napíchaným hřebíčkem a pak po lžičkách spařená cibule s medem. A když je kašel vážně ošklivý, tak nahříváme peckový polštářek a dáváme na prsa.

Samozřejmě, že někdy běžíme do lékárny, ale hodně často nám toto stačí.
1 člověk považuje za užitečné
svendula  4. pro 2013

Vykašlala jsem plodovou vodu

Ve 26. týdnu jsem měla virózu, po které mi zůstal hnusný kašel. Myslela jsem, že mám při něm úniky moči. Ve 30. týdnu se mi ale nezdály pohyby, tak jsem šla k doktorovi a zjistili, že mám strašně málo vody. Vzali mě do nemocnice a hned první den mi při záchvatu kašle odešel zbytek.

Naštěstí mě hned nehnali na císaře, ale začal se řešit ten kašel. Voda se relativně dotvořila. Pak ještě třikrát trochu unikla, ale zvládla jsem už sedm týdnů. Sice pořád kašlu (mám lepší a horší dny), ale mimčo stihlo dozrát a relativně vyrůst. Už můžu v pohodě rodit.

Měla jsem obrovské štěstí a kašel bych v těhotenství rozhodně nepodceňovala. Docela mi pomohl zvlčovač vzduchu, homeopatika a Mucoplant na dobrou noc (modrý) a potom na předpis sprej na dýchání Atrovent.
2 lidé považují za užitečné
ziravina  4. pro 2013

Suchý a zahleněný kašel

S kašlem máme bohužel také dostatek zkušeností :-S
Vyzkoušela jsem řadu tzv. babských rad, ideální jsou asi už zmíněné - cibule, česnek a med, jenom je vždycky problém to do dětí dostat.
Na suchý kašel už několik let používáme sirup Levopront, kdy děti přestaly kašlat po pár dnech.
No a na ten zahleněný kašel, to je vždycky otrava :-( Trvá často dýl než týden, mokrýma ručníkama se snažím o vlhý vzduch a taky jitrocelový sirup je výborný.
petulka25  1. pro 2013

Suchý, dráždivý až dusivý kašel!!!

Kašel - moje noční můra :-(
Teď má dcera na přeléčení kašle ATB. Kašlala už 7 týdnů a pořád to nebralo konce!
Druhá dcera mi tu teď leží a taky kašle! Ale oproti loňskému roku jsme pozadu! Vloni jsme začaly kašlat na začátku října a skončily na začátku května - vždy 2-3 týdny léčby, 3 dny ve školce a opět nanovo!

No a jak naše kašle začínají?!
Holky mají první 2 dny suchý, dráždivý, dusivý kašel! A to kašlou opravdu celý den(krom spánku), večer jsou tak vyčerpané a mají až poprasknané žilky v obličeji jak kašlou! 3. den už mají náznak vykašlávaní!

Jak začínám léčbu?
Stoptusin + (starší dcera Berodual) + fenistil nebo aerius, pokud nemáme, tak inhalujeme vincentku, hoooooodně větráme, doma máme tak 20 st., na topení mokré ručníky, hodně moc tekutin a HLAVNĚ NAPROSTÝ KLID V POSTELI!!!!!!!!
Jak už vykašlávají tak Mucosolvan!

Zkoušela jsem různé cibulové, česnekové odvary, léky na bylinné bázi, ale nic nám nezabíralo :/
katyxq  26. lis 2013

Kašel u skoro dvouleté dcerky

Nedávno malá začala pokašlávat a měla trochu zvyšenou teplotu. Hned jsem nasadila megaskorbickou léčbu (velké dávky neutralizovaného vitamínu C), zvýšíla dávku vitamínu D a probiotik na dvojnásobek, snažila se víc sobě (kojím) i jí do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na omega-3-mastné kyseliny a síru (zelí, cibule, česnek) a do 3 dnů nebylo po kašli ani památky :-).
4 lidé považují za užitečné
bimbici  23. lis 2013

Kašel mokrý, suchý a rýma

Na suchý kašel jsme bohužel žádnou ideální metodu bez lékárny nenašli. Sice s časem to babskými radami povolilo, ale kdo se měl dívat několik dní na to tělíčko otřásající se bolestí při záchvatech. Ani cibule, ani česnek ani med - u tohoto dokonce podezíráme, že může dráždivý kašel mírně zhoršovat.

Na mokrý kašel chemii ani kupované přípravky nepoužíváme, tam stačí si udělat tymiánový sirup: Recept-na-domaci-tymianovy-sirup-proti-kasli nebo jitrocelový: Jitrocelovy-sirup---domaci-vyroba (pozor, ten je třeba si udělat do zásoby v sezóně).

A co se týká rýmy, tak tam to záleží podle stádia. Jestli v tom nejsou bakterie (zelený hlen), tak je to sice velmi silné a docela nepříjemné, ale perfektní jsou inhalace slané vody s tea tree. Pokud je cítit tlak na dutinách tak už bez inhalací a pokud jsou tam bacily a nemizí to do dvou tří dnů, tak bohužel doktor.
kitinka76  21. lis 2013

Podpůrné prostředky při léčbě kašle

Kašel, průdušky, bronchitida, zápal plic, astma – to jsou slova se kterýma se potkám téměř při každé návštěvě pediatra.
Léčba probíhá téměř stejně, i když pokaždé jinými antibiotiky či mukolytiky. Asi záleží na tom, která firma pediatra zrovna sponzoruje. A ze dveří nás vyprovází vždy stejnou větou. „A hlavně ať hodně pije!! Hlavně teplý čaj!! Nejlíp průduškový!!“ Terez tvrdí, že i kdyby si zlomila ruku, tak jí doktor doporučí zvýšit příjem tekutin.
V tomto článku bych se ale chtěla zaměřit spíš na podpůrnou léčbu kašle. Na homeopatika příliš nevěřím, je prokázáno, že základy homeopatie jsou postaveny na omylu. Myslím spíš bylinky a esence.

V první řadě koupit vhodný prsní balzám. V lékárně jich dozajista najdete spoustu. Já ale chodím do zelené lékárny a kupuji Bio Eukalyptový balzám. Pro dospělé bych doporučila i masážní olej Devatero kvítí. Je rozhodně účinnější, ale pro dětskou pokožku i dráždivější.
Další věc kterou doporučuji, kromě častého větrání, je nakapat do aromalampy vhodný eterický olejíček, který čistí a dezinfikuje vzduch a zároveň při inhalaci usnadňuje vykašlávání. Jak jsou Eukalypt, Tymián, Jedle, Borovice nebo Smrk. Znám maminky, které si z mladých smrkových výhonků vaří smrkový med/sirup. To je panečku domácí lék na kašel!!

A v neposlední řadě právě bylinkové čaje. Černý čaj je při kašli nevhodný, protože zahušťuje hlen. Stejně nevhodné jsou i mléčné výrobky. Moje maminka mi vařívala čaj s Majoránky. Jak já ho nenáviděla!! V současné době najdete v lékárně spoustu hotových průduškových směsí.
Už jen zbývá popřát pevné zdraví a aby jste moje rady pokud možno vůbec nepotřebovali ;-)
2 lidé považují za užitečné
zurkova  19. lis 2013

Vleklý suchý dráždivý kašel

Každé mé dítko mělo suchý dráždivý kašel (i v noci) asi 3 týdny. Vyzkoušeli jsme od cibulí a česneku s medem po stoptusiny a jiné kapky. Zkrátka kdeco.
Nejvíc nám ale zabral sirup Sinecod a během 2 dní bylo po kašli :)
tinka_21  18. lis 2013

Kašeľ v tehotenstve

Ku koncu tehotenstva som ochorela, a mala som dosť silný kašeľ. Bála som sa hlavne toho, že kašeľ môže spustiť pôrod, keďže pri každom zakašľaní som cítila nepokojné pohyby svojho dieťatka v brušku :-) Pomohli mi overené babské recepty, a to najmä cibuľa s medom. Z lekárne som užívala Hedelix, a neskôr keď už bola malá na svete, a dojčila som ju, poradili mi ešte sirup Stopkašeľ.
ojo  18. lis 2013

Kašel, bolest v krku, rýma v těhu

Ahoj, tak i já přidám do vínku zkušenosti s nemocemi v těhu :-) Při dvou dětech už se něco nasbírá a přírodní cestou léčím i svoje děti :-)

Na bolení v krku jsem používala homeopatika homevox a šalvějové pastilky nebo vincentku, kloktala jsem i šalvěj nebo jednou i tantum verde (něco mi tenkrát doporučili v lékárně) a moje vlastní zkušenost pak při dětech mi potvrdila, že je lepší pít vše vlažné nebo studené (i čaje) než si hned nasadit horký čaj, páč horkem se mi to v krku rozjelo do kašle a takhle nikoli :-) a pít a pít a pít až 3 litry denně :-)

Na kašel jsem brala jitrocelový sirup, mazala jsem si hrudník tymiánovou mastí od Justu, když bylo jo nejhůř, tak jsem si dělala cibulové zábaly na krk nebo i na hrudník (spařit cibuli na kolečka a přes plenu dát na krk) a dělala jsem si i česnekový sirup (hrnek vody, 6 stroužků česneku na kousíčky, 8 lžic cukru...vařit 10-15minut a nechat vylouhovat do vychladnutí, scedit a podávat klidně každou hodinu lžičku/lžíci a uchovávat v lednici 7 dní - vhodný i pro děti od 1 roku). Vařím si i vlastní bezový med, takže bezový čaj s tímto medem a citronem je prostě nej. Jinak na podporu vyléčení pít i jen zalitý vařící vodou nastrouhaný zázvor s citronem a medem (i na bolení v krku) :-)

Na odkašlávání je super také pít vincentku minerálku a opět hoooodně pít :-)

Na rýmu jsem brala homeopatika podle druhu rýmy nebo jsem si normálně kapala Nasivin nebo Olynth (co se v těhu může).

Na teplotu paralen. Ten jsem brala i na bolení hlavy. Při třetím těhu jsem trpěla migrénami a nejvíc pomohlo magnézko v šumáku a pít často minerálku Magnezii :-)
1 člověk považuje za užitečné
vitaka  18. lis 2013

Nachlazení + suchý a dráždivý kašel

Na rýmu: Stérimar či Physiomer přes den, na noc napařit se nad Vincentkou + Pinosol.
Na teplotu: Pandadol
Na bolavý krk: na noc slivovicový obklad (šátek+sáček+kapesník+slivovice+horká voda=opatrně zavázat na krk, neopařit se!) a jít spát.
Na suchý a dráždivý kašel: Sinecod (užívala jsem v 18tt a také jednou při kojení - lékaři mi to dovolili).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce