Lusky karobu (též svatojánského chleba) mají široké uplatnění v domácnosti, potravinářství, ale i v medicíně. Z dužiny lusků se vyrábí karobový prášek, ze semen lusků zase karobová guma (karubin). Lusky je možné konzumovat sušené nebo čerstvé. Z čerstvých lusků se lisuje šťáva, která se následně používá k výrobě karobového sirupu nebo se přidává do alkoholických nápojů. Karob se také využívá jako krmivo pro zvířata. Pojmem karobová mouka se v literatuře označuje karobový prášek, ale i karobová guma. V tomto případě je nutné ověřit, ze které části plodu je daný produkt vyroben.
Karob jsou lusky (plody) stromu rohovníku obecného (Ceratonia siliqua). Karob patří mezi luštěniny3, čeleď bobovité. Karobové lusky jsou zelené, později čokoládově hnědé, 10 až 30 cm dlouhé, 1,5 až 3,5 cm široké a asi 1 cm silné. Mohou být zakřivené nebo rovné.
Karob je bohatý na bílkoviny, minerály a vitamíny. V lusku karobu je ve velkém množství zastoupen hořčík, vápník, železo, fosfor, nikl, vitamíny A, B a D. Zároveň je přírodním zdrojem aminokyselin a vlákniny.
Karob je znám již od středověku. V náboženství a kultuře je karob tradiční součástí židovských svátků. Je konzumován i při islámském Ramadánu.
Karobový prášek se vyrábí ze dužiny lusků. Sklizené lusky jsou uloženy v dobře větraných prostorech, dokud neklesne jejich vlhkost na asi 8%. Sušší lusky se mohou skladovat déle. Následně je oddělena dužina lusku od semen. Dužina se vysuší a rozemele na karobový prášek. Pro získání kvalitního karobový prášku se zpracovávají pouze střední části lusku. Koncové části mají často nahořklou chuť.
Karobový prášek je podobný kakaovému2. Jeho chuť je však nasládlá. Prášek neobsahuje stimulující látky jako kofein nebo theobromin. Díky nízkému obsahu tuku (7%) a vysokému obsahu cukrů (48%) se karobový prášek používá jako náhrada kakaa. I pro lidi alergické na kakao je karobový prášek bezpečnou náhradou kakaa.
Kakao2 v receptu se dá nahradit stejným množstvím karobového prášku. Karobový prášek má však méně výraznou chuť než-li kakao. Pro získání výraznější chuti je tak nutné přidat větší množství karobového prášku. Karobový prášek je však oproti kakau sladší. V receptu tak postačí použít menší množství cukru nebo sladidla.
Karobová guma (též karubin, E410, rohovníková guma, carobin) je bílý, někdy mírně béžové barvy a neutrální chuti. Vyrábí se ze semen karobu. Jelikož slupka semene je velmi tvrdá, odstraňuje se pomocí chemikálií (např. kyselinou sírovou). Jádro (endosperm) se mechanicky oddělí a rozemele na moučku. Získá se tak vláknina, která je rozpustná v teplé vodě.
Pozor! Ve vysokých koncentracích může způsobovat nadýmání a mít projímavé účinky.
K určitému množství zkřížených alergických reakcí dochází i mezi potravinami ze stejných nebo podobných tříd. Toto je třeba mít na paměti, pokud by se příznaky alergie vrátily. Karob patří mezi luštěniny z čeledi bobovitých a proto je vysoké riziko reakce na karob a výrobky z něj i při prokázané alergii na sóju, arašídy4, fazole, čočku atd.
8 až 14% dětí s alergií na kravské mléko15 reaguje na sóju. U kojenců s alergií na mléko, kteří reagují ve formě proktokolitidy nebo enterokolitidy, reaguje na sóju 25 až 60% kojenců. Z tohoto důvodu nejsou doporučena sójová umělá mléka při alergii na kravské mléko.
Při alergii na sóju nebo bílkovinu kravského mléka je možná i alergická reakce na karubin, obsažený v kojeneckých umělých mlécích49 a kaších22. Ve složení kojeneckých mlék a kaší se uvádí karubin i jako karobová guma, bílkovina ze svatojánského chleba, mouka ze svatojánského chleba, karobová mouka, mouka z karobový klíčků a pod. Kromě AR umělých mlék je možné nalézt karubin i v umělých mlécích a kaších určených pro děti s alergiemi a také v Nutritonu1.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu