Jestřabina lékařská

Jestřabina lékařská (Galega officinalis, anglicky goat's rue) je vytrvalá bylina patřící do čeledi bobovité, vysoká 40 až 120cm, která roste v mírném podnebí. Pochází z jižní, jihovýchodní Evropy a Středního východu, dnes je ale rozšířena od Evropy až po střední Asii a také v Severní i Jižní Americe.

Jestřabina lékařská se pěstuje jako okrasná rostlina a dříve i jako pícnina. V přírodě se vyskytuje na loukách, rumištích, březích vodních toků a okrajích cest.

Jestřabina lékařská jako léčebný prostředek

V tradičním bylinkářství (přírodní medicíně) se jestřabina lékařská používá při léčbě cukrovky2 (diabetes mellitus), tuberkulózy a ke zvýšení tvorby mateřského mléka7. Jestřabina lékařská má také antibakteriální a diuretické (močopudné) účinky.
Jestřabina lékařská

V malém množství je poměrně bezpečná, ve velkém množství ale jedovatá. Používají se sušené listy a kvetoucí nať ve formě kapslí, odvaru (čaje) nebo alkoholového extraktu. Čerstvé listy a plody mohou být jedovaté, jejich použití je proto nevhodné.

Listy jestřabiny obsahují různé deriváty guanidinu, např. galegin, hydroxygalegin, biguanidin. Zkoumání biguanidinu vedlo k objevu léčiva metforminu, který se v současnosti bězně používá při inzulínové rezistenci, cukrovce a PCOS4.

Podpora laktace

  • odvar (čaj): 1 lžičku sušené nati se zalije 1 hrnkem vroucí vody a nechá se 10 až 15 minut louhovat, pije 3x denně 1 hrnek odvaru
  • kapsle: užívá se 1 kapsle 3 až 4x denně
  • extrakt: bere se 20 až 40 kapek 2 až 3x denně

Možné nežadoucí učinky jestřabiny lékařské

Jestřabina lékařská významně snižuje hladinu cukru v krvi, u diabetiků i v menším množství může způsobit hypoglykémii. Pokud ji užívá kojící maminka ve větším než doporučeném množství, u miminka se může objevit nadměrná spavost, zvracení3, hypotonie a nedostatečná efektivita sání. Ve vysokém množství je jestřabina toxická, dochází je vzniku dýchacích problémů, otoku plic, hypoglykémii, snížení tlaku krve, paralýze až smrti.

Vyskytnout se mohou i alergické reakce6 vzhledem k zařazení do čeledi bobovité, tedy příbuznosti s luštěninami3 (sójou, arašídy), karobem1 a pískavicí řecké seno1.

Použité zdroje

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25253186
  2. Safety and Efficacy of Galactogogues: Substances that Induce, Maintain and Increase Breast Milk Production
  3. https://web.archive.org/web/20160514083156/http://www.drugs.com/breastfeeding/goat-s-rue.html
  4. https://web.archive.org/web/20170206193031/http://www.lowmilksupply.org/goatsrue.shtml
  5. http://breastfeeding.about.com/od/milksupplyproblems/a/Goats-Rue-And-Increasing-The-Supply-Of-Bre...
  6. http://en.wikipedia.org/wiki/Galega_officinalis
  7. GALEGA OFFICINALIS L. – jestřabina lékařská / jastrabina lekárska
  8. http://botanika.wendys.cz/kytky/K73.php

Hodnocení a zkušenosti s jestřabinou lékařskou

Máš zkušenost s jestřabinou lékařskou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce