Hysterektomie představuje chirurgický zákrok, který je pro některé ženy strašákem a pro jiné zase znamená okamžitou úlevu či poslední šanci na to, aby se u nich nešířilo vážné onemocnění. Pokud ti lékař doporučil hysterektomii, určitě nepřehlédni náš článek. Dozvíš se zde mimo jiné i to, jak hysterektomie probíhá a jak se změní tvůj život po ní.
Rekonvalescence po hysterektomii trvá několik měsíců.
Co je hysterektomie – odstranění dělohy?
- Jedná se o operační zákrok, který může být vedený různými způsoby. Během něho lékaři odstraní dělohu, případně i okolní orgány či její příslušející části – vaječníky, děložní čípek a okolní mízní uzliny.
- Škála indikací k odstranění dělohy je poměrně široká, přičemž se k této operaci přistupuje až po souhlasu pacientky. Výjimkou jsou případy, kdy je hysterektomie jedinou možností k záchraně života ženy – jde o vážné a život ohrožující situace po úrazech a na porodním sále, během kterých pacientka nemusí být při vědomí.
Typy hysterektomie
Pokud ti lékař doporučil hysterektomii, pravděpodobně přidal všechny potřebné informace. Pacientky, které tuto operaci podstoupily, totiž mívají odlišné zkušenosti se samotnou operací i zotavováním po ní. Důvodem je, že hysterektomie může být provedena v různém rozsahu a různými způsoby.
Hysterektomie podle způsobu operace
- Břišní hysterektomie – odstranění dělohy3 přes břišní stěnu.
- Vaginální hysterektomie – odstranění dělohy přes pochvu.
- Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie – jde o kombinaci obou výše uvedených operačních postupů, kdy se přes břišní stěnu nejprve přestřihnou vaziva dělohy a následně se tento orgán odebere z těla ven přes pochvu. Řez přes břicho není rozsáhlý, ale jsou vedeny tři menší řezy napříč plochou břicha.
- Totální laparoskopická hysterektomie – také zde se provedou tři řezy přes břišní stěnu, přičemž se oddělená děloha od vaziv a děložního čípku vybere přes pochvu nebo přes jeden z břišních řezů.
Hysterektomie podle rozsahu odebraných orgánů
- Totální hysterektomie – odstraňuje se děloha spolu s děložním čípkem.
- Subtotální hysterektomie – odstraňuje se pouze děloha, děložní čípek je ponechán.
- Radikální hysterektomie – laicky se jí říká také úplná nebo celková hysterektomie. Kromě dělohy a děložního čípku se odstraňuje i část pochvy a v případě, že je k tomu důvod, i vaječníky a okolní uzliny.
Hysterektomie podle akutnosti pacientčina zdravotního stavu
- Akutní hysterektomie – jde o operaci, pro kterou se lékaři rozhodnou takříkajíc okamžitě na základě vážných indikací, které vznikají při porodu nebo po úrazech.
- Plánovaná hysterektomie – lékař pacientce vysvětlí, proč hysterektomii doporučuje a jakým komplikacím se v budoucnu díky tomuto zákroku může vyhnout. Následně se se souhlasem ženy operace naplánuje.
Důvody, proč se hysterektomie provádí
- Nezhoubné nádory dělohy – v praxi jim říkáme myomy, v gynekologické ambulanci se můžeš setkat s pojmem leiomyom. Přestože je snahou lékařů léčit myomy jinými cestami, ne vždy jsou jiné způsoby jejich odstranění možné. Jsou-li myomy3 příliš velké nebo přerůstají do svaloviny dělohy, často je jedinou možností radikální řešení, tedy hysterektomie.
- Endometrióza6 – laicky řečeno, se jedná o onemocnění dělohy, při kterém se během menstruace výstelka dělohy nevylučuje v plné míře z těla, ale usazuje se na okolních orgánech. Hysterektomie se volí v případě rozsáhlých stádií endometriózy, na které nepomáhá jiný způsob léčby a hrozí nebezpečný progres onemocnění.
- Předrakovinná stádia děložního čípku, dělohy a vaječníků – nejčastěji jde o špatné výsledky cytologie, které odhalily přítomnost prvních známek rakoviny, co se však ještě nestihla rozvinout.
- Zhoubné nádory endometria, vaječníků a děložního čípku – v případě rakoviny endometria jde nejčastěji o adenokarcinom.
- Pokud je diagnostikováno onkologické onemocnění dělohy a jejích příslušejících částí, ve většině případů se jako první způsob léčby volí právě chirurgická cesta, kdy se rakovinou napadené orgány z těla odstraní. Vybrat se přitom může jen daný orgán, nebo celá skupina orgánů – děloha, děložní čípek. , vaječníky a okolní mízní uzliny, díky čemuž se zabrání šíření rakoviny do ostatních částí těla. Mnohdy chirurgická cesta stačí, v pokročilejších stádiích rakoviny pacientka podstupuje další léčbu – chemoterapii nebo radioterapii.
- Akutní stavy v porodnictví – v tomto případě jde o neplánovanou hysterektomii, pro kterou se lékaři rozhodnou okamžitě během porodu nebo ve třetím trimestru těhotenství13.
- Indikací pro akutní hysterektomii je často předčasné odlučování placenty nebo hluboce vrostlá placenta – jde o vážné a život ohrožující stavy, které ve většině případů nelze předvídat.
- Krvácení v období menopauzy – tato komplikace je úzce spjatá s možným zhoubným nálezem. Pokud žena v době menopauzy nepravidelně krvácí, je potřeba provést diagnostickou kyretáž a odeslat vzorek děložní tkáně k histologickému vyšetření. V případě, že rozbor potvrdí přítomnost zhoubného onemocnění, lékaři doporučí provést hysterektomii.
- Prolaps dělohy – jedná se o tzv. přepadení dělohy, kdy tento orgán zasahuje až do pochvy.
Rekonvalescence po hysterektomii
- Délka zotavování se po operaci je úzce spjata se způsobem, jak chirurgický zásah proběhl. Ve většině případů je kratší rekonvalescence po vaginální a laparoskopické hysterektomii, protože žena v tomto případě buď nemá jizvu na břiše, nebo menší než v případě operace, během které se vede větší řez přes břišní stěnu.
- Každá žena dostane po operaci poučení, čemu se vyhnout v prvních týdnech po zákroku. Tato doporučení se mohou v konkrétních případech lišit, avšak obecně lze počítat s těmito opatřeními:
- Fyzická námaha – minimálně tři týdny po hysterektomii se nedoporučuje nadměrně se namáhat a zvedat těžká břemena. Často je to ovšem mnohem déle.
- Péče o jizvu – týká se jen hysterektomií, během kterých se do pánve vstupuje přes břišní dutinu. Každý lékař preferuje jiný způsob, jak o jizvu po operaci pečovat – někteří doporučují její přelepení během prvního týdne, jiní zase náplasti nedoporučují. Každopádně by se však žena měla vyhnout namáčení jizvy během sprchování alespoň v prvních sedmi dnech po operaci.
- Nepoužívat tampony – jelikož se první týdny po operaci objevuje krvácení z pochvy, je nutné používat menstruační vložky. Zavádění tamponů by mohlo vést k infekcím a také žena přichází o možnost sledovat intenzitu krvácení.
- Pravidelná hygiena intimních partií – důsledkem krvácení z pochvy je třeba věnovat více pozornosti hygieně intimních partií. Pravidelná krátká sprcha je dostačující, určitě se však nedoporučuje koupel ani používání intimních gelů.
- Pohlavní styk – vyhnout se sexu po hysterektomii se doporučuje minimálně 4 až 6 týdnů, a to i v případě, že v tomto časovém horizontu ustane krvácení. Vaginální sex by totiž krátce po operaci mohl vést ke vzniku infekcí, čímž by se rekonvalescence prodloužila.
Důležitá informace: Jednotlivé rady se týkají pouze nekomplikovaného průběhu rekonvalescence po hysterektomii. Vždy je potřeba řídit se doporučeními lékaře, který ženu operoval, a v případě jakýchkoli potíží se na něj obrátit.
Komplikace po hysterektomii
Náhlé komplikace se po hysterektomii vyskytují jen zřídka a v drtivé většině případů se jim dá předejít dodržováním pooperačního režimu. Navíc je žena do domácího prostředí propuštěna až v momentě, kdy jsou lékaři přesvědčeni, že je její zdravotní stav v pořádku.
Doma však pacientka může vnímat tyto obtíže:
- Bolest v oblasti břicha a pánve – míra bolesti je individuální a některé ženy ji po hysterektomii vnímají jen zřídka, případně vůbec. Jsou však také pacientky, kterým bolest po operaci komplikuje celodenní prožívání či spánek. Tehdy se volí užívání analgetik – buď se jedná o volně prodejné léky proti bolesti, nebo přípravky na předpis, který dostane ještě v nemocnici.
- Vznik infekce – může se jednat o zanícení rány na břiše nebo vaginální infekci. V obou případech je však možné předejít zánětům dodržováním pooperačního režimu.
- Psychická nepohoda – odstranění dělohy může mít negativní dopad hlavně na psychiku žen, které ještě v budoucnu plánovaly těhotenství. Většinou se jedná o akutní hysterektomii, případně hysterektomii, která představovala jedinou cestu k odstranění zdravotních potíží. V takových případech je žádoucí vyhledat psychologa, který ženě pomůže vyrovnat se s novou a nezvratnou situací v jejím životě.
Hysterektomie – co dál?
Jelikož jde o radikální zákrok s nezvratnými důsledky na organismus ženy, častou otázkou je, jak hysterektomie ovlivní život ve více oblastech. Kromě ztráty možnosti otěhotnět se žena totiž potýká s několika změnami.
Hysterektomie a předčasná menopauza
Pacientky, které čeká odstranění dělohy a jsou stále v produktivním věku, kdy mají pravidelný menstruační cyklus, se nejvíce obávají předčasné menopauzy a důsledků, které jsou s ní spjaty.
Co je menopauza?
- Jedná se o období, po které žena 12 měsíců po sobě nemá menstruaci. Přirozená menopauza nastává přibližně po padesátce, přičemž konkrétní věk se u každé ženy liší. V tomto období života ženy nastává pokles hormonálních hladin, které doslova „řídily“ její organismus v průběhu minulých desetiletí. Důsledkem toho může žena vnímat změny, jako jsou například návaly horka, nadměrný růst ochlupení, problémy s inkontinencí a změny nálad.
Menopauza je přirozený proces, který nastává u každé ženy během 45. až 55. roku života. Období vzniku menopauzy se může lišit a odchylovat se oběma směry.
Menopauza po hysterektomii
- Rozsah hormonálních změn v ženském organismu po hysterektomii závisí na tom, zda byla odstraněna jen děloha nebo spolu s ní i vaječníky. Pokud šlo „jen“ o odstranění dělohy, vaječníky stále produkují hormony, tím pádem se žena nemusí dostat do menopauzy. Pokud však šlo o odstranění dělohy i vaječníků, definitivně nastává menopauza.
- V souvislosti s hysterektomií žena může pociťovat tyto příznaky:
- ztráta menstruace – jedná se o definitivní symptom, který se vyskytne bez ohledu na rozsah hysterektomie.
- více nelze otěhotnět – důsledkem odstranění dělohy žena přichází o možnost počít dítě,
- příznaky menopauzy – nejčastěji jde o návaly horka a větší únavu,
- problémy s močovým měchýřem,
- výjimečně se může vyskytnout také osteoporóza – řídnutí kostí.
- Všechny potíže související s odstraněním dělohy by žena měla konzultovat se svým lékařem, který navrhne vhodný postup, jak jim předcházet, případně je alespoň dostat pod kontrolu.
Hysterektomie a sex
- Odstranění dělohy může ovlivnit sexuální život.
- Pokud žena důsledkem zdravotního problému před operací vnímala bolest při pohlavním styku, po operaci tento problém zmizí. A naopak – pacientky po hysterektomii, které dosud bolest při sexu nepociťovaly, ji mohou i nemusí začít vnímat.
- V takových případech je třeba objasnit původ bolestivého pohlavního styku, protože za ním může stát snadno odstranitelná příčina – suchost vaginálního prostředí, nebo změna anatomie v dané oblasti – pokud se odstraňoval děložní čípek či část pochvy.
- Důležité je také říci, že po hysterektomii se žena více nemusí chránit před otěhotněním, avšak ochrana před pohlavními chorobami je stále žádoucí. Hormonální antikoncepce tedy není nutná, ale kondom by se měl v případě potřeby používat stále.
- S prožíváním orgasmu je to u jednotlivých žen různorodé – stejně jako před hysterektomií, tak po ní. Určitě však odstranění dělohy neznamená neschopnost vyvrcholit, protože klitoris zůstává i po operaci beze změn. Jeho drážděním tedy žena může dosáhnout orgasmu, ačkoli v prvních měsících po zákroku nemusí být natolik intenzivní jako dříve.
Mohlo by tě také zajímat
S hysteroskopií se může v gynekologické ambulanci setkat poměrně velké množství žen, ale přesto tento medicínský úkon není moc znám. Co je hysteroskopie, jak probíhá a musíš se na ni nějak připravit? Pojď si přečíst náš článek a dozvíš se víc.
Pokud ti byl diagnostikován děložní myom, tvůj gynekolog možná doporučí myomektomii – operační zákrok, během kterého je myom chirurgicky odstraněn. Jak myomektomie probíhá, jak je to s úspěšností a co v případě, pokud po ní plánuješ otěhotnět?
Mnoho žen si od gynekologa vyslechne, že má na děloze myom. Jde o nezhoubný nádor, který dokáže nasekat paseku hlavně v případě snažení se o početí miminka. Pokud se tě tato diagnóza týká, nebo tě zkrátka jen zajímají bližší informace o děložním myomu, přečti si následující řádky.
Více, nejen o hysterektomii, na Modrém koníku
- Zařaď se do tematických skupin
- Napiš odborníkovi – zdarma a s možností anonymity