Hypotonus

Hypotonus, nebo-li snížení svalového napětí je onemocnění nervového systému, kdy jsou svaly bez jakéhokoliv napětí. K postižení svalů může dojít úrazem nebo infarktem. Dětem s touto neurologickou poruchou se říká hadrové panenky.

Druhy hypotonie

  • periferní - souvisí s poruchou periferních nervů nebo míchy
  • centrální - souvisí s narušenou funkcí mozku, může mít přechodný nebo trvalý stav

Příčiny hypotonie

  • vrozená vada mozku,
  • vrozená vada mozečku,
  • poranění vzniklé porodem29,,
  • degenerativní onemocnění (roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba, Parkinsonova nemoc),
  • endokrinologické onemocnění (způsobené neobvyklou hladinou hormonů),
  • zánětem nervového systému,
  • následkem úrazu nervového systému.

Hypotonie se u kojenců a batolat2 projevuje opožděným motorickým vývojem8, v závažnějších případech mají děti problémy s dýcháním a s příjmem potravy.
U starších dětí jde o deformaci páteři a dolních končetin.

Léčba hypotonie

Dítě je lékařem vysláno na neurologické vyšetření, kde se určí, o jaký typ hypotonie se jedná (periferní nebo centrální).
Při mírnějším onemocnění hypotonií je dítěti doporučena rehabilitace, např. cvičení Vojtovou metodou11. U těch závažnějších onemocnění jsou dítěti doporučena další vyšetření (CT mozku, magnetická rezonance, sono).

Videa: Cvičení kojence s hypotonií (ENG)

Více o hypotonií na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.virtualninemocnice.cz/priznak/snizeni-svaloveho-napeti
  2. http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/centralni-svalova-hypotonie

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s hypotonií

Máš zkušenost s hypotonií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kasparkovci  31. srp 2014

Centrální hypotonie po těžkém porodu

Synovi jsou nyní 3 roky a 3 měsíce a zhoršila se mu hypotonie, kterou má od porodu, kdy po akutním císaři 6.minut nedýchal a dostal hlavní diagnózu Těžká porodní asfyxie.

Měl potíže s udržením teploty a příjmem potravy, což má dodnes. Možná i psychické, jak to do něj rvaly stříkačkou na JIPce. Od prvního týdne jsme začali cvičit Vojtovu metodu a z porodnice odcházeli po 3 týdnech od porodu! Následně jsme docházeli k fyzioterapeutce a pak i raději v doprovodu Rané péče, protože byla hnusná, necitelná. Ve 3 měsících byl syn motoricky na vývoji 6 týdenního miminka!!! Zlomilo se to až v 5.měsíci, kdy začal pást koníky a otáčet se na obě strany s nutnou motivací. Na neurologii v dětské nemocnici Brno jsem nebyla spokojená, a tak jsme přešli do privátní ordinace na doporučení Rané péče. Tam jsem se z Vojtových testů dozvěděla, že je ve skupině 2+( poškození 25-50%) v 7.měsících a Vojtovu metodu jsme cvičili do 11-ti měsíců, kdy neuroložka řekla, že je dobrej. Pak už nic! Dnes jsem na ni za to naštvaná.

Lezl parádně a dlouho, chodit a první slova začal v 15 měsících. To jsme se stěhovali do jiného kraje a přišli o Ranou péči. Řešili jsme poruchy spánky, vše se zlepšovalo, tak jsme čekali jak na tom bude řeč. Po roce se spánek neupravil ani po homeopatikách, ba po vysazování se rozhodil i noční spánek, tyto poruchy asi už předvídaly syndrom ADHD, který je sebou nese, i poruchy příjmu potravy až po velmi těžký opožděný vývoj řeči. Po roce jsem opět požádala o Ranou péči, kde se to potvrdilo ve vstupním psychologickém vyšetření. Tak jsme začali vše aktivně řešit.

V Rané péči práci s motorikou a pozorností. Na logopedii nás odeslali ihned k psycholožce, která podezřívá u něj pervazivní vývojovou poruchu ( jinak autismus - porucha autistického spektra), zmínila i metabolické poruchy, tak jsem chtěla doporučení na vyšetření, která vše potvrdí nebo vyloučí. Jiný neurolog se nebál a rovnou mu dal diagnózu Těžká vývojová dysfázie! a řešil už i hypotonii, kam mu dopsal externzibilitu kloubů, tj. že jsou rozvolněné i klouby. Psycholožka doporučila komplexní vyšetření na neurologii včetně magnetické rezonance a genetiky. Na to čekáme, objednáni jsme na konec září 2014. Dále doporučila docházku do Denního logopedického stacionáře, kam dojíždíme od konce července s přestávkou 2 týdny na virózu. Prozatím na 4 hodiny a po obědě jde domů.

Adaptace hrozná, vždy se horší po víkendu, doma je jak na trní. Unavený jsme z toho všichni. Minulou sobotu mi spal 4 hodiny po obědě, normálně jsme šťastný za 1,5 hodiny!!! Denně mi usíná na cestě domů vždy asi na hodinu. V pátek taky spal dlouho a včera jsme dopoledne byli plavat, tak byl od 5 hodin vzhůru a vytuhl až ve 4 odpoledne a spal i s přeložením do postele až do 3 hodin ráno dneska. Po 10. hodině jsem ho vynutila k spánku a spí ještě teď ve 14 hodin!!! Nedala mi ta hypotonie a šla jsem k rehabilitační doktorce a ta byla zděšená v jakém je stavu a ihned nás odeslala na intenzivní rehabilitaci do ozdravovny a k docházení k fyzioterapeutce. Nejlepší by byl prý Bobath koncept, ale že je problém s terapeuty. Takže se asi stanu terapeutem:) Vojtova metoda mi šla, to mě paní z Rané péče motivovala, abych s tím pracovala. Případné dotazy mi můžete psát do komentářů či soukromých zpráv.

Hodně sil všem přeje Laura.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce