Hypospadie je rozštěp močové trubice. To znamená, že vývod močové roury je na zadní straně penisu. Jde o nejčastěji se vyskytující vrozenou vadu močových cest u chlapců. Při této poruše často chybí předkožka na přední straně penisu a setkáváme se i s jeho zakřivením. Močová trubice tedy vyúsťuje na zadní straně penisu.
Hypospadie je vrozená vada, která vzniká již ve druhém trimestru17. Vnější pohlavní orgány jsou stejné do 8. týdnů těhotenství39 u chlapců i u dívek.
Hypospadie se často vyskytuje v kombinaci s jinými vrozenými vadami močového systému. 10% chlapců s hypospadií má nesestoupené varle nebo kýlu2 v oblasti třísel. Někdy je při této poruše přítomno i zvětšení prostaty. To má za následek časté infekce močových cest.
Otvor pro močovou trubici může vzniknout kdekoliv na zadní straně penisu. Hypospadie se dělí na:
Hypospadie se vyskytuje přibližně u jednoho z 250 narozených chlapců. Z etnického hlediska se tato porucha objevuje u černochů a do určité míry hypospadii ovlivňují i genetické vlivy. Vyšší riziko hypospadie je zaznamenáno u dětí, jejichž matka se léčila na neplodnost3.
Mezi rizikové faktory, které mohou mít vliv na vznik hypospadie patří:
Rodiče si většinou hned všimnou, že vyústění močové roury je na nesprávném místě. Někdy to spatří, když vidí abnormální směr proudu moči při čůrání. Penis je při hypospadií často zakřivený, nemá obvyklý tvar a předkožka může chybět.
Pokud se hypospadie neléčí, děti mají problém naučit se chodit na toaletu a je zaznamenán vyšší výskyt infekcí. V dospělosti mají muži často problém s erekcí.
Hypospadie se odhalí již při pouhém fyzikálním vyšetření. Na odhalení vývojových abnormalit se využívá sono, RTG, genetické vyšetření.
Operace se provádí obvykle od tří do osmnácti měsíců po narození.29 Čím dříve se operace provede, tím méně bude traumatická pro dítě. Zákrok se provádí v celkové narkóze, dítě je proto před výkonem vyšetřeno anesteziologem, který zvolí nejvhodnější typ narkózy.
Přední hypospadie nevyžaduje vždy operační řešení, někdy stačí konzervativní postup. Při přední hypospadii jde většinou o kosmetickou vadu, mírně změněný je tok moči. Problémy s erekcí a oplodněním jsou v tomto případě vzácné. První a druhý stupeň poruchy se operuje. Jde o relativně jednoduchý zákrok.
Při třetím stupni poruchy jsou velmi často přítomny i jiné vrozené vývojové vady, proto je důležité udělat genetické vyšetření. Tito chlapci mají často malý penis a operace se provádí i na vícekrát. Předkožka se používá jako štěpy, proto by se neměla u chlapců s hypospadií provádět obřízka před zákrokem.
Dítě po operaci dostává antibiotika1, aby se předešlo infekci, dále se zavádí močový katetr a sleduje se močení pár dní po operaci.
K nežádoucím pooperačním účinkům patří:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu