K hydrocefalu, nebo-li také vodnatelnosti mozku dochází hromaděním neobvykle velkého množství mozkomíšního moku v komorách či dutinách mozku. Zvýšené množství mozkomíšního moku je způsobeno poruchou jeho tvorby a jeho následné vstřebávání nebo oběh v mozku.
Hydrocefalus způsobuje u dětí abnormální růst hlavy, křeče a mentální postižení. U dospělých osob dochází k útlaku a ke zmenšování komor mozku. Vše je způsobeno vysokým nitrolebečním tlakem, který může být důsledkem meningitidy nebo nádoru na mozku, v některých případech dochází i ke smrti pacienta.
Hydrocefalus se vyskytuje přibližně u 3 novorozenců7 z 1000. V 25% případů jde o vrozenou formu hydrocefalu, kdy je vodnatelnost přítomna již při narození29.
Podle doby trvání hydrocefalus dělíme na:
Mozkomíšní mok, nebo-li likvor, se tvoří v mozkových komorách. Poté putuje úzkými kanálky do prostoru kolem mozku a následně se vstřebává do mozkových žil a odchází z hlavy pryč. Likvor je čirá, bezbarvá tekutina, která může změnit barvu a složení při různých onemocněních, což pomáhá při jejich odhalení (diagnostice).
U zdravého dítěte se vytvoří přibližně 20 ml mozkomíšního moku za hodinu a celkové množství likvoru u dítěte je 50 ml.
V mozku se nacházejí 4 mozkové komory. Každá komora je vyplněna likvorem, komory mezi sebou komunikují. Pravá a levá komora se nacházejí v pravé a levé hemisféře, třetí komora se nachází v mezimozku a poslední, čtvrtá komora je v prodloužené míše.
Úkolem mozkomíšního moku je chránit mozek před otřesy a odvádět z mozkové tkáně odpadní látky metabolismu. Pokud nemůže likvor z hlavy odcházet pryč, začne se hromadit a způsobovat v mozku přetlak, což u dospělých lidí způsobuje obrovské komplikace. Lebeční kosti dospělého člověka jsou srostlé a není možno tento tlak nějak usměrnit. U dětí je situace "snazší", neboť lebeční kosti nejsou srostlé takovou silou jako u dospělého člověka a přetlak v mozkové komoře je možné kompenzovat tlakem na kosti v mozkovně, čímž dochází ke zvětšování hlavy dítěte. Lékaři růstem hlavy získávají potřebný čas k léčebnému řešení nemoci.
Vznik hydrocefalu může být způsoben mnoha příčinami. Všechny mají ale jedno společné a sice, že zabraňují odtoku mozkomíšního moku z mozkových komor a jeho vstřebávání do žil.
Ke vzniku hydrocefalu v těhotenství24 mohou dopomoci prodělané infekce (toxoplazmóza1). V těhotenství se hydrocefalus diagnostikuje pomocí ultrazvukového vyšetření2. Po ultrazvuku lékař obvykle ještě doporučí amniocentézu17, aby se zjistilo, zda dítě nemá nějakou genetickou poruchu, která může souviset s hydrocefalem.
Lékaři upřednostňují císařský řez81 před vaginální porodem29. Po porodu29 je dítěti provedena magnetická rezonance, která je doplněna o neurologická vyšetření.
U malých dětí je proveden ultrazvuk, u dospělých pacientů je prováděno CT vyšetření a magnetická rezonance.
Pacienti jsou během vyšetření podrobeni lumbálnímu infúznímu testu, který odhaluje špatné vstřebávání mozkomíšního moku a napomáhá lékařům při rozhodnutí o operaci.
Lumbální drenáž, která je taktéž součástí diagnostiky je léčebným zákrokem, který umožňuje odtok mozkomíšního moku z těla pacienta. Pokud se po zavedení drenáže (tzv. shunt) začne pacientovi lépe dařit (začne lépe chodit, zlepší se jeho psychomotorika), je velmi pravděpodobné, že zavedením shuntu se pacientův stav dlouhodobě zlepší.
Lékaři při terapii berou ohled na gestační věk dítěte, celkový zdravotní stav a jeho anamnézu. Důležité je zjistit příčinu vzniku tohoto stavu a zohledňuje se i tolerance na léky.
V některých případech se indikují diuretika, které zvyšují diurézu, čili močení a tak se odvádí voda z těla ven.
Ke komplikacím po zavedení shuntu patří infekce a nefunkčnost spojky. Po zavedení shuntu může po několika měsících dojít k jeho nefunkčnosti. Projeví se to jako zvýšený nitrolebeční tlak s bolestmi hlavy. Při podezření na nefunkčnost spojky se musí udělat mnoho vyšetření, aby se zjistila přesná příčina. Lékař manuálně zkontroluje uložení spojky, vyšetří oči, udělá magnetickou rezonanci mozku, ultrazvuk a lumbální punkci k vyloučení infekce.
Hydrocefalus je často spojen se zdravotním postižením. Při brzkém chirurgickém zásahu je u 70% dětí s hydrocefalem příznivá prognóza. Psychický vývoj nemusí být ovlivněn, ale v budoucnu mohou vzniknout poruchy výkonnosti a negativní změny v chování. U 5% dětí, které se narodily před 32. týdnem těhotenství29, musí být trvale zavedena drenáž likvoru.
Hydrocefalus může trvale poškodit mozek, v případě, že je ovlivněn fyzický8 a psychický vývoj dítěte. Neléčený hydrocefalus může vést ke smrti.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu