Za původním označením slova hemoroidy nebo také hemeroidy, či zlatá žíla, stojí cévní pleteně v oblasti konečníků a z řeckého slova znamenají tok krve, či krvácení. Hemoroidy v konečníku vznikají tam, kde nedochází ke správnému a bezproblémovému fungování krve ve smyslu jejího přítoku a odtoku. Jsou to naběhlé uzlovité žíly na stěně konečníku, které vznikají zapálením křečových žil a lze si je představit jako drobné polštářkové útvary střeva, které jsou v těle již od narození a jejichž zvětšení se projevuje jako hemoroidy, tzn. pálením, svěděním a krvácením. Prakticky se jedná o onemocnění cévního systému, které je velmi bolestivé a v populaci stále častější. Onemocnění je to léčitelné a sice různými čípky, léky, mastičkami a je důležitá i prevence a včasný příchod k lékaři.
Hemoroidy se rozlišují podle jejich výskytu v lidském těle na vnitřní a vnější.
Vnitřní hemoroidy se nacházejí a vznikají uvnitř konečníku, ne jeho stěně, do vzdálenosti 3-4 centimetrů od análního otvoru. Jejich typickým příznakem je krev ve stolici, která se může vyskytnout i na toaletním papíře a nebo až odkapávat do toaletní mísy = 4 stupně pokročilosti onemocnění. Vnitřní hemoroidy nejsou tak bolestivé, protože narozdíl od povrchu konečníku nejsou uvnitř konečníku nervy.
Z počátku se vnitřní hemoridy projevují jen slabým krvácením zachyceným na toaletním papíře jako drobné kapičky krve, tj. 1. stupeň.
Po určité době se vnitřní hemoroid může vyhřeznout ven z konečníku, ale sám se do konečníku vždy vrátí, tj. 2. stupeň.
Časem si jej však pacient musí tlačit zpět do konečníku prsty sám, tj. 3. stupeň.
V pokročilém stádiu tohoto vyhřeznutí vzniká už zánět v okolí řitního otvoru, který je zapříčiněn kontaktem vlhké, podrážděné pokožky a hlenu se zbytky stolice, který je produkován vyhřeznutým hemoroidem, tj. 4. stupeň.
Vnější hemoroidy se vyskytují na zevním povrchu konečníku a nebo trošku uvnitř v konečníku (nikoli ale hluboko v konečníku, kdy jde o vnitřní hemoroidy). Vypadají jako drobné "uzlíky", namodralé, měkké hrudky poseté kolem otvoru konečníku, nejshou navlhlé, bolestivé, ale na dotek bolestivé být mohou, protože se na vnější straně konečníku nachází nervová zakončení. Při sezení způbosují nepříjemnosti a mohou začít i krvácet.
Zmíněné uzlíky vznikají tak, že dojde k nahromadění sražené krve v místě, kde správně nefunguje systém protékající krve - přítok x odtok. Systém mohl být porušeno například extrémním tlačením na konečník při velké toaletě, kdy zvýšený tlak na cevní pleteně v místě konečníků znemožní odtok krve, ta se nahromadí, srazí a vznikne uzlík. Po pár dnech se tento uzlík vstřebá, ale jako pozůstatek je na místě kožní výchlipka, které si lze všimnout hlavně při provádění hygieny v oblasti konečníku. Proto se odstranění této kožní výchlipky často řeší chirurgicky, aby se předešlo vzniku hemoroidů.
Druhou možností je samovolné prasknutí uzle a vyprázdnění krve z něj, což je velmi bolestivé a proto se musí dbát na přísnou hygienu, aby do rány po prasklém uzlíku nebyla zanesena infekce. Prasknutí je jakousi úlevou po tlaku v anální oblasti.
Hemoroidy se objevují u dospělé populace mezi 40 a 65 rokem života, kdy jimi v této životní etapě trpí asi polovina dospělé populace Evropy. Ohroženou skupinou trpící hemoroidy jsou hlavně pracující lidé, kteří mají sedavé zaměstnání a těhotné ženy v posledních týdnech těhotenství5.
Na prvním místě je vždy návštěva u lékaře, se kterým je vhodné celou léčbu konzultovat. Jsou však i léčivé postupy a metody, které si pacient může aplikovat sám jako prevenci a to úprava své stravy bohaté na vlákninu, příjem většího množství tekutin, lepší hygiena a více pohybu, sportu. Lékař k léčbě hemoroidů předepíše tablety, sirupy, čípky a nebo masti, v jiné léčbě se mohou aplikovat např. koupele, výluhy z bylin, atp.
Podpůrnou, konzervativní léčbou jsou různé léčivé heřmánkové čaje, koupele ve výluhu z dubové kůry a nebo gel z dubové kůry. Koupele v teplé vodě, které uleví bolestem, je-li příčinou stažený svěrač.
Nepomohou-li bylinky, koupele ani výluhy, je na místě ambulantní zákrok, který je prováděn bez anestezie a nevyžaduje si pacientovu pracovní neschopnost. Takovými zákroky jsou:
Může bý prováděna laserem a nebo skalpelem, přičemž se odstraní buď pouze vzniklý uzlík a nebo i okolí sliznice.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu