Hemolytická nemoc novorozenců, také fetální erytroblastóza je krevní onemocnění plodu nebo novorozence7. Hemolytická nemoc novorozenců vznikne, pokud matka a její nenarozené dítě mají různé krevní skupiny. V některých případech jde o život ohrožující onemocnění. Hemolýza je odborný název pro rozpad červených krvinek.
Krevní systém má mnoho dělení. Nejdůležitějšími klasifikacemi pro popsání krevních skupin jsou AB0 systém a Rh faktor16. Hemolytická nemoc novorozenců vzniká nejčastěji v těchto systémech - AB0 inkompatibilní (neshoda), Rh inkompatibilita. AB0 inkompatibilita obvykle není velmi závažná, vyskytuje se nejčastěji. Rh inkompatibilitě se dá v dnešní době účinně předejít, vyskytuje se poměrně málo.
Příčinou onemocnění je přítomnost určitého znaku na červených krvinkách plodu. Tento znak je zodpovědný za jednotlivé krevní skupiny. Matce tento znak chybí. Plod zdědí daný znak po otci. To znamená, že organismus matky při smíchání vnímá krev plodu jako něco cizího. Matka produkuje proto protilátky, které napadají červené krvinky dítěte. Krev matky a plodu se za běžných okolností nemíchá, bariéru mezi nimi tvoří placenta9.
K smíchání krve dojde nejčastěji až při porodu29, tehdy se vytvoří protilátky. Vzniklé protilátky zůstávají v krevním oběhu matky i po porodu. V dalším těhotenství26 tyto protilátky mají schopnost projít placentou do krevního oběhu plodu a způsobit rozpad červených krvinek. Proto je ohrožen i plod ve druhém těhotenství24.
Při rozpadu červených krvinek plod trpí nedostatkem kyslíku. Závažnost onemocnění závisí na množství protilátek, které projde přes placentu.
Léčba patří do rukou neonatologů a pediatrů.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu