Helikobakter

Helikobakter- odborným názvem Helicobakter pylori, je onemocnění k jehož projevům mohou patřit bolesti břicha4, nechutenství4, pocit plnosti nebo zvracení3. Tato bakterie může být původcem nebezpečných změn a vředů, které předcházejí rakovinovým stavům v dospělosti. Ještě poměrně donedávna bylo toto onemocnění spojováno pouze s obdobím dospělosti. Vyšetření však prokázala, že přítomnost této bakterie v lidském těle je možná již v dětském, a to i v batolecím2 věku. Infekce je však poměrně snadno léčitelná.

Co je to tedy Helikobakter

Helikobakter je bakterie, přizpůsobená životu v kyselém prostředí žaludku nejen člověka, ale i zvířat. Tato bakterie osidluje především povrchové vrstvy žaludku. Dodnes však není znám přesný mechanismus, kterým onemocnění žaludku způsobuje.

Výskyt Helikobaktera pylori

Ačkoliv je výskyt infekce celosvětový, vyšší riziko výskytu je zejména v rozvojových zemích. Vyspělé státy naopak hlásí úbytek onemocnění způsobené Helikobakterem.

U dětí, které trpí trávicími obtížemi, byla tato bakterie zaznamenána přibližně v 0,9%. Přičemž k nákaze dochází zřejmě již před 5. rokem života dítěte, avšak výskyt byl zaznamenán jak u novorozenců7, tak i u dětí v kojeneckém věku.
Spontánní vymizení Helikobaktera je velmi vzácné.

Jak se Helikobakter přenáší

Tato bakterie se přenáší dvěma způsoby:

  • úzkým kontaktem mezi nakaženým a zdravým jedincem, zejména pak způsobem stolice-ústa,
  • nebo způsobem ústa-ústa.

V rodinných kruzích je pak přenos významně častější, než-li v kolektivních zařízeních.

Jaký vliv má Helikobakter na lidský organismus

Ačkoliv je kyselé prostředí žaludku nepříznivé pro většinu bakterií, Helikobakter tvoří výjimku. Tato bakterie ke zdárnému životu právě takové prostředí potřebuje.

Bakterii lze u infikovaného jedince najít pouze v povrchové vrstvě žaludečního hlenu, do hlubších struktur žaludku neproniká. Přilnutím k žaludečním buňkám pak způsobí sníženou obranyschopnost žaludku.

Následky přítomnosti Helikobaktera v žaludku

  • doživotní chronické osídlení,
  • trávicí problémy,
  • postižený se stává nosičem a může infekci dále rozšiřovat,
  • vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů - u dětí je výskyt žaludečního vředu nadmíru vzácný,
  • větší riziko rakoviny žaludku v dospělosti.

Všechny následky infekce, způsobené Helikobakterem získané v dětském věku, nejsou dosud známy.

Příznaky onemocnění

  • Nejčastějším projevem onemocnění Helikobakterem je bolest v oblasti nadbřišku (epigastria) pod mečovitým výběžkem hrudní kosti, tedy v horní střední části břicha,
  • nechuť k jídlu, pocit plnosti, nutkání na zvracení nebo až zvracení,
  • pálení žáhy19,
  • je-li stádium nemoci již pokročilé, může se objevit chudokrevnost, krvácení do trávicího traktu nebo také tmavá až černá stolice, je-li krvácení masivnější.
  • V případě, že se dítko budí v noci bolestí, je důvodné podezření, že tyto bolesti způsobuje dvanácterníkový vřed.

Mnoho infikovaných pacientů (80-90%) zkraje žádné příznaky nemoci nepociťuje, ale i u nich dochází k postupným změnám na sliznici žaludku.

Diagnostika

K vyšetření dětí na přítomnost Helikobaktera by se mělo přistoupit až ve chvíli, kdy jsou vyloučeny jiné příčiny trávicích obtíží.
Způsoby vyšetření na přítomnost či nepřítomnost bakterie existují dva:

Neinvazivní vyšetření

V praxi je nejčastěji používaný důkaz protilátek v krvi a dechový test.

  • Metoda vyšetření protilátek v krvi - je vhodná na detekci infekce, avšak již méně vhodná na sledování účinnosti léčby.
  • Dechový test - je vhodný nejen na počáteční stanovení diagnózy, ale i na sledování účinku léčby. Tento test je poměrně spolehlivý, avšak vyžaduje spolupráci dítěte, proto je vhodný především u starších dětí.

Vybraná pracoviště poskytují i vyšetření stolice na přítomnost protilátek, jedná se o tzv. Urea test (Hp SA). Tento test je vhodný zejména pro sledování účinnosti léčby.

Video: Dechový test k detekci Helikobaktera pyroli (AJ)

Invazivní vyšetření

Zde se jedná o vyšetření endoskopem (žaludeční sondou), pomocí které je odebrán vzorek žaludeční sliznice za účelem kompletního rozboru.

U dětí je však vždy snaha používat především neinvazivní testy. O formě vyšetření rozhoduje především ošetřující lékař.

Léčba

Léčba infekce Helikobakterem se zvláště u dětí řídí přísnými normami a měla by být zahájena až tehdy, kdy se nákaza opravdu prokázala.
Infekce je obvykle léčena tzv. trojkombinací léků, ta zahrnuje dva druhy antibiotik1 a léky2 na snížení tvorby žaludečních kyselin. Vhodným doplňkem jsou i probiotika6.

Důležitá je také vhodná strava v průběhu léčby. Nemocný by se mě vyhýbat potravinám, které vyvolávají zvýšenou tvorbu žaludečních kyselin - uzeniny, kořeněná a pikantní jídla, sycené nápoje, alkohol, káva atp. Neméně důležité je také vyhýbat se stresu.

Léčba infekce způsobené Helikobakterem pylori spadá do oblasti gastroenterologie.

Více o Helikobakterovi na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.elvina.cz/fotky9536/fotov/_ps_147Test-na-pritomnost-Helicobacteru-pylori---letak.pdf
  2. http://www.vylecime.cz/co-je-to-helikobakter
  3. Bolesti v nadbřišku
  4. http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/helicobacter#top
  5. http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt/helikobakter-pylori

Hodnocení a zkušenosti s helikobakterem

Máš zkušenost s helikobakterem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lafejfi  10. srp 2018

Přírodní léčba mastichou - zkouším

Mám bohužel osobní zkušenost s helikobakterem a aktuálně se léčím přírodním produktem:slight_smile:
Po prokázání diagnózy mi doktor chtěl nasadit klasickou léčbu – tedy tu trojkombinaci léků, která obsahuje 2 druhy antibiotik, což jsem nechtěla (antibiotikům se snažím pokud možno vyhýbat – nedělají mi dobře a nemůžu s nimi normálně fungovat + po dobrání mi trvá třeba 2 měsíce, než se zase dostanu do normálního režimu). A proto jsem začala hledat na internetu jiný způsob, jak se helikobaktera zbavit a to pokud možno bez léků a dohledala jsem čistě přírodní produkt zvaný masticha, což je pryskyřice řečíku lentišek a pochází z ostrova Chios. Pročetla jsem spoustu článků, i výzkumy a studie a dle nich je masticha schopná helikobaktera zabít.

Momentálně beru mastichové kapsle Masticlife necelý měsíc a musím říct, že už po týdnu a půl jsem začala pociťovat mírné úlevy a teď, po skoro měsíci braní se cítím o dost lépe. Kúra je na měsíc a půl, takže se mi to krátí, ale už teď jsem zvědavá na výsledek testu na prokázání helikobaktera, který si po dobrání kapslí udělám. Plus, abych neměla mastichy málo, tak jsem si koupila i surovou mastichu a žvýkám ji místo žvýkaček – nejdřív mi moc nechutnala, protože jsem zvyklá na ty ovocné žvýkačky, ale zvykla jsem si poměrně rychle :grinning:

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce