Helikobakter- odborným názvem Helicobakter pylori, je onemocnění k jehož projevům mohou patřit bolesti břicha4, nechutenství4, pocit plnosti nebo zvracení3. Tato bakterie může být původcem nebezpečných změn a vředů, které předcházejí rakovinovým stavům v dospělosti. Ještě poměrně donedávna bylo toto onemocnění spojováno pouze s obdobím dospělosti. Vyšetření však prokázala, že přítomnost této bakterie v lidském těle je možná již v dětském, a to i v batolecím2 věku. Infekce je však poměrně snadno léčitelná.
Helikobakter je bakterie, přizpůsobená životu v kyselém prostředí žaludku nejen člověka, ale i zvířat. Tato bakterie osidluje především povrchové vrstvy žaludku. Dodnes však není znám přesný mechanismus, kterým onemocnění žaludku způsobuje.
Ačkoliv je výskyt infekce celosvětový, vyšší riziko výskytu je zejména v rozvojových zemích. Vyspělé státy naopak hlásí úbytek onemocnění způsobené Helikobakterem.
U dětí, které trpí trávicími obtížemi, byla tato bakterie zaznamenána přibližně v 0,9%. Přičemž k nákaze dochází zřejmě již před 5. rokem života dítěte, avšak výskyt byl zaznamenán jak u novorozenců7, tak i u dětí v kojeneckém věku.
Spontánní vymizení Helikobaktera je velmi vzácné.
Tato bakterie se přenáší dvěma způsoby:
V rodinných kruzích je pak přenos významně častější, než-li v kolektivních zařízeních.
Ačkoliv je kyselé prostředí žaludku nepříznivé pro většinu bakterií, Helikobakter tvoří výjimku. Tato bakterie ke zdárnému životu právě takové prostředí potřebuje.
Bakterii lze u infikovaného jedince najít pouze v povrchové vrstvě žaludečního hlenu, do hlubších struktur žaludku neproniká. Přilnutím k žaludečním buňkám pak způsobí sníženou obranyschopnost žaludku.
Všechny následky infekce, způsobené Helikobakterem získané v dětském věku, nejsou dosud známy.
Mnoho infikovaných pacientů (80-90%) zkraje žádné příznaky nemoci nepociťuje, ale i u nich dochází k postupným změnám na sliznici žaludku.
K vyšetření dětí na přítomnost Helikobaktera by se mělo přistoupit až ve chvíli, kdy jsou vyloučeny jiné příčiny trávicích obtíží.
Způsoby vyšetření na přítomnost či nepřítomnost bakterie existují dva:
V praxi je nejčastěji používaný důkaz protilátek v krvi a dechový test.
Vybraná pracoviště poskytují i vyšetření stolice na přítomnost protilátek, jedná se o tzv. Urea test (Hp SA). Tento test je vhodný zejména pro sledování účinnosti léčby.
Zde se jedná o vyšetření endoskopem (žaludeční sondou), pomocí které je odebrán vzorek žaludeční sliznice za účelem kompletního rozboru.
U dětí je však vždy snaha používat především neinvazivní testy. O formě vyšetření rozhoduje především ošetřující lékař.
Léčba infekce Helikobakterem se zvláště u dětí řídí přísnými normami a měla by být zahájena až tehdy, kdy se nákaza opravdu prokázala.
Infekce je obvykle léčena tzv. trojkombinací léků, ta zahrnuje dva druhy antibiotik1 a léky2 na snížení tvorby žaludečních kyselin. Vhodným doplňkem jsou i probiotika6.
Důležitá je také vhodná strava v průběhu léčby. Nemocný by se mě vyhýbat potravinám, které vyvolávají zvýšenou tvorbu žaludečních kyselin - uzeniny, kořeněná a pikantní jídla, sycené nápoje, alkohol, káva atp. Neméně důležité je také vyhýbat se stresu.
Léčba infekce způsobené Helikobakterem pylori spadá do oblasti gastroenterologie.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu