Gastroezofageální reflux (též GER, refluxní choroba jícnu) je návrat nestrávené stravy a žaludečních šťáv ze žaludku, příp. z dvanáctníku do jícnu. Běžně se GER vyskytuje u kojenců, který však vymizí do 12.2 - 18.měsíce1 života dítěte.
Gastroezofageální reflux představuje nejčastější gastroenterologické onemocnění, kvůli kterému musí být dítě vyšetřeno gastroenterologem.
Dělení
Gastroezofageální reflux je přítomen u každého dítěte po narození29, je tedy fyziologický. Za patologický se pokládá tehdy, pokud přetrvává i po kojeneckém období a začnou se projevovat komplikace, které s ním souvisejí.
- Fyziologický - trvá jeden rok po narození dítěte, asi 60-70% dětí zvrací po nakrmení alespoň jedenkrát za den. Vývoj trávicího traktu je normální a reflux nevyžaduje žádnou terapii, s dozráváním trávicího traktu spontánně ustoupí.
- Patologický - označuje se jako refluxní choroba jícnu. Děti s tímto refluxem mají mnoho komplikací a vyžadují odborné vyšetření a příslušnou léčbu.
- Sekundární - je to typ gastroezaofagálního refluxu, který vznikne na základě určitého onemocnění, jehož projevem je gastroezofageální reflux, např. obstrukce v trávicím traktu.
Výskyt
Gastroezofageální reflux je nejvíce viditelný v kojeneckém věku, a to v období 1-4 měsíc po narození. Může být však přítomen ve všech věkových kategoriích. 60-70% dětí má projevy GER po narození, které spontánně ustoupí, když děti dokáží udržet vzpřímenou polohu a jíst pevnou stravu. Je velmi důležité poznat symptomy patologického GER, protože patologický gastroezofageální reflux musí být léčen, aby se předešlo komplikacím.
Rizikové faktory
GER se vyskytuje po jídle i u zdravých osob, avšak epizody během nichž se vrací potrava zpět ze žaludku do jícnu trvají krátce a nejsou časté, potrava se rychle vrací zpět do žaludku. Kojenci ještě nemají dostatečně vyvinutý trávicí trakt, proto se u nich vyskytuje GER. Hlavní příčinou GER jsou tedy anatomické poměry trávicího traktu. Mezi další rizikové faktory vzniku GER patří:
Příznaky GER
Příznaky GER nejčastěji souvisí s důsledky zvracení, protože potrava se při GER dostává zpět do ústní dutiny. Typické projevy gastroezofageálního refluxu u dospělých jako je pálení žáhy19, zvracení3, jsou u dětí těžko hodnotitelné. U dětí se onemocnění může projevit následovně:
- neprospívání dítěte
- časté zvracení, může být i po delší době po jídle, nemusí byť proudem
- neklidný spánek6
- pláč12 během jídla, po jídle
- zvýšené slinění
- prohýbání se do luku
- Dýchací problémy:
- Kašel11, časté záněty dýchacích cest
- Zhoršené dýchání
- Opakující se záněty plic
- Chrapot
U dětí je potřeba rozlišit fyziologický reflux od refluxu patologického. Fyziologický reflux nemá závažné projevy jako hubnutí, neklidný spánek a další projevy, které jsou výše uvedeny. Pokud jde o patologický reflux, je potřeba, aby se dítě vyšetřilo a zahájila se léčba.
Diagnostika GER
- Ultrasonografie
- 24-hodinová pH-metrie - měření pH v jícnu. Obsah v žaludku má kyselé pH, v jícnu toto kyselé pH není. Při tomto vyšetření se měří, kolikrát se zaznamená kyselých epizod v jícnu během 24 hodin, při tom jak se potrava ze žaludku vrací do jícnu. Čím více epizod je zaznamenáno, tím více je GER závažnější.
- RTG jícnu - na RTG lze vidět tvar jícnu, může se potvrdit abnormalita jícnu nebo žaludku, která je zodpovědná za GER.
Léčba
Nefarmakologická léčba
- správná technika kojení5 nebo vhodná kojenecká láhev, aby si miminko nepřisávalo vzduch
- odříhnutí podle potřeby po kojení nebo krmení umělým mlékem (ale pokud je splněn první bod, odříhnutí nebývá potřeba a naopak miminko ruší při usínání, dokonce může zvyšovat četnost zvracení)
- menší a častější porce jídla, co nejčastější kojení70 na požádání s pomalejším tokem mléka, aby se žaludek miminka rychle vyprazdňoval, v případě umělého mléka49 krmení podle projevů miminka častěji menším množstvím
- zvýšená poloha: podložení matrace, nošení na rukách ve vyvýšeném klubíčku, vertikální nošení v šátku nebo ergonomickém nosítku49
- šetrné zacházení s dítětem po jídle
- eliminační dieta při potravinové alergii6: více něž 40% dětí trpících GER, které nereagují na obvyklá antirefluxní opatření, má alergii na bílkovinu kravského mléka a nebo sóju (tyto bílkoviny pronikají do mateřského mléka)
- podávání hustější stravy, zahuštění mateřského mléka: rýžová mouka, karubin - obsahuje ho např. Nutriton1 (pozor na častý souběh alergií na karob, neboli moučku z lusků svatojánkého chleba, a na bílkovinu kravského mléka, bílkoviny svatojánského chleba může obsahovat i vláknina z jeho semen, čili karubin) a také antirefluxní umělá mléka49 - je prokázáno, že podávání zahuštěné stravy sice snižuje ublinkávání, ale míra expozice jícnu žaludečními kyselinami zůstává stejná, konzumace karubinu1 může u miminek způsobovat časté, nesoudržné a rosolovité stolice, jako pravděpodobné se ukazuje i snížení míry vstřebatelnosti některých živin (např. sacharidů, tuků2, vápníku, zinku, železa a mědi) ze zahuštěné potravy, je tedy vhodné zahušťovadla používat pouze tehdy, pokud dítě neprospívá a jiná opatření nejsou úspěšná
Farmakologická léčba
- sirup na zklidnění žaludku (Gastrotuss baby)
- Inhibitory protonové pumpy
- Prokinetika - léky, které pomáhají posouvat potravu za žaludku do střev, tedy správným směrem
- H2-blokátory - léky, které neutralizují kyselou žaludeční šťávu
- Antacida - snižují také kyselost žaludečního obsahu
- sukralfát
Chirurgická léčba
Chirurgická léčba je nutná jen výjimečně. Někdy je nutné provést operaci, a to zejména tehdy, pokud příčinou vzniku gastroezofageálního refluxu je nějaká anatomická abnormalita.
Prognóza
V kojeneckém období je prognóza GER velmi dobrá, většina dětských pacientů reaguje dobře na nefarmakologickou léčbu. Pokud reflux trvá déle než 18 měsíců, je potřeba zahájit farmakologickou léčbu, protože hrozí různé komplikace, jako např .:
- Zúžení jícnu
- Problémy s dýcháním
- Zánět jícnu
Víc o gastroezofageálním refluxu na Modrém koníku
Použité zdroje
- https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/...
- http://www.wikiskripta.eu/index.php/Gastroezofa...)
- http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/reflu...
- https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie...
- http://www.fao.org/fileadmin/templates/agns/pdf...
- Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 2002 May;34(5):496-498
Copyright © 2002 Lippincott Williams & Wilkins Used with permission.
- http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/1999/1000...
- http://www.jiaci.org/issues/vol21issue01/13-16.pdf
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Rohovník_obecný
- http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/0...
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24910161
- http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/F...
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11448582
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10776946
- Pediatric Gastroesophageal Reflux
- http://www.webmd.com/heartburn-gerd/reflux-infa...
- http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/g...