Vojtíšek měl první (dosud jediný a já doufám, že poslední) záchvat v září loňského roku, kdy mu byly 2 roky a tři měsíce. Do té doby měl za sebou už prodělaných pár nemocí, které provázely vysoké teploty a nikdy nebyl s jejich srážením problém. Ani v rodině není pozitivní anamnéza na febrilní křeče.
Přestože je to skoro rok, pořád to mám před očima a děsí mě představa, že bychom si tím měli projít znova. Vojtíšek se jedno odpoledne probudil s teplotou 38,5 °C. Podala jsem mu Panadol a byla ráda, že teplota začala klesat. Večer šel spát s teplotou 37,5 °C a bylo na něm znát, že se mu podstatně ulevilo. V deset hodin v noci jsem ho šla přeměřit a ani nedokážu popsat, jak mě vyděsila teplota na teploměru 39,7 °C. Věděla jsem, že s paralenem můžu kombinovat brufen, bohužel jak to bývá, když nepotřebujete, jste připraveni na všechno, ale jak je to žádoucí, chybí vám. Zkrátka Nurofen jsem doma neměla. Vzhledem k tomu, že podle příbalového letáku jsem mohla další Panadol podat po 6i hodinách, což v našem případě znamenalo víc než hodinu čekání na podání další dávky, nejsem farmaceut a netroufla jsem si experimentovat na dvouletém dítěti, okamžitě jsem se rozhodla jet na pohotovost.
Na pohotovost jsme dojeli zhruba ve 22:45 a přestože čekárna byla prázdná a já sestře hlásila čtyřicítky horečky, nechali nás čekat do půl 12, než nás zavolali. Malý byl úplně hotový, evidentně mu nebylo dobře a měl takové jako když psotníky. Doktorka byla celkem příjemná, nicméně přesto jsem si připadala jako blbec. Popsala jsem jí stav malého a ona mi odpověděla, že to ještě není žádná horečka. Což mě zarazilo a řekla jsem si, že mě asi přeslechla, tak jsem jí znovu zopakovala, že měl teplotu 39,7 °C, načež jsem pochopila, že mi rozuměla dobře už napoprvé. Následně jsem se od paní doktorky dozvěděla pro mě dost zarážející informaci, a to takovou, že byla nedávno na školení, kde jim říkali, že by se léky na teplotu dětem měly podávat až od 41,5 °C horečky. Myslím, že její následný dovětek byl spíš způsobený mojí vykulenou reakcí na její slova, protože dodala, že teda je pravda, že to už si i oni (myšleno přítomní lékaři) říkali, že to už je jako opravdu pozdě čekat až na takovou tělesnou teplotu.
Vrátili jsme se zpět k malému, doktorka mi říkala, že jedeme brzy, pokud měl horečku až dnes, že na něm stejně nic neuvidí, že nejdřív až tak ráno. Tak jsem paní doktorce vysvětlila, že to vím, ale že mě vyděsila ta vysoká horečka, že takhle vysokou teplotu zatím nikdy neměl, že jsem měla strach z křečí, že jsem mu sice podala Panadol, ale že další mu můžu dát až za hodinu. Což paní doktorku trošku pobavilo, řekla mi, že to nemusím tak dlouho čekat. Tak jsem jí řekla, že v příbalovém letáku je psáno 6 hodin mezi dávkami a reakce paní doktorky? "Oni do toho letáku musí něco napsat, to ani nečtěte". No, obrázek si o tom udělejte sami. Následně proběhla běžná diskuze mezi rodičem a lékařem, řešili jsme obklady - syna jsem doma chladila, ale sama jsem pořádně nevěděla jak. Někdo vám řekne zábal, někdo řekne končetiny, prostě sto doktorů, sto názorů, prostě nevíte. A já, podle vzoru svojí dětské doktorky, chladila končetiny. Doktorka na pohotovosti ze mě ale udělala hlupáka, že prý to je tak malá plocha, že mu to teplotu nesrazí. Tak si pak vyberte, že.
No, ale dále. Doktorku jsem seznámila s faktem, že máme doma jen Panadol a jestli někde funguje pohotovostníí lékárna, načež mi oznámila, že co fungují Kauflandy a pod., které mají otevřeno do 22.hod, něco jako pohotovostí lékárna neexistuje, že nanejvýš v Brně. Samozřejmě cesta o půlnoci s dítětem v horečkách do cizího víc než 50 km vzdáleného města hledat lékárnu byla nemyslitelná. Nicméně doktorka nám nepomohla. Zaplatili jsme 90 Kč za pohotovost, dalších 70 Kč za parkovné a vydali se k domovu. Až po cestě jsem si uvědomila, že malému klidně mohla něco dát přímo lékařka - tenkrát jsem neměla o funkci a potřebnosti diazepamu ponětí, teď vím, že mu mohla dát právě toto (klidně bychom to zaplatili). Vědět to tehdy, zeptala bych se. Možná je to moje chyba, přesto si myslím, že nám měla paní doktorka víc pomoct. Neznám léky, mám první dítě, prostě nejsem znalá světa.
Když jsem přijeli domů, bylo už téměř čtvrt na jednu ráno. Hned jsem malému dala teploměr a moc se mi ulevilo, když jsem naměřila 38,5 - zřejmě se nočním vzduchem zchladil. Byli jsme rádi, že teplota klesla a trošku klidnější šli spát. Malého si dali k sobě do postele. Ve čtvrt na dvě se probudil, já měla pocit, že ležím vedle rozpálené trouby. Tak jsem malého změřila a samotnou mě polilo horko, když teploměr ukázal 40,1. Udělalo se mi špatně a přiznám se, že mě popadla mírná panika. Tenkrát jsem měla malýho vzít a hned ho zchladit, možná bych to ani nestihla, nevím, ale - to už je jen samé kdyby.
První, co mě napadlo, byl prostě lék. Dala jsem mu sirup a hlava mi jela na plné otáčky, co teď? Samozřejmě mi hlavou blesklo chlazení, ale v tom jsem si všimla, že malý s sebou cukl. O febrilních křečích jsem měla načteno, věděla jsem, co to je, co to může způsobit a kdy se to může stát, ale nikdy v životě jsem to neviděla. Když s sebou trhl poprvé, zpozorněla jsem, protože jsem v první chvíli nevěděla, co se děje, vypadalo to, jako by jen vykopl nožkama, jak to děti dělávají, ale než jsem stihla jakkoliv zareagovat, cukl s sebou podruhé, vyvrátil se a začal se třepat v záchvatu svalové křeče. Samozřejmě mě popadla panika jak blázen, jediné, na co jsem se zmohla bylo vzít malého do náruče, zakřičet na manžela volej záchranku, že má malej febrilní křeče a nevěděla jsem, co víc dělat. Manžel netušil, co se kolem něj děje, byl ve větším šoku než já. Já jen pobíhala s malým v náruči sem a tam, mluvila na něj, kontrolovala, jestli dýchá, děsila se, že mu zapadne jazyk, prosila ho ani nevím o co. Šílený pocit bezmoci.
Dispečerka nám řekla, že ho máme dát do sprchy, takže jsem bezmyšlenkovitě spolu s ním vletěla do sprchy a oba nás v pyžamech zmáčela na kost. Jakmile se malý ochladil, záchvat přešel a malý odpadl do spánku, bezvědomí - nevím, prostě jak hadrový panáček, hlavička mu binkala ze strany na stranu, já jenom plašila "proboha, on mi umře"... byli jsme navíc v té době poznamenáni nedávnou ztrátou dvojčat v 5. měsíci těhotenství, nebyli s tím ještě smíření, o to víc byla naše psychika rozhozenější, reakce paničtější, možná až hysterické. Manžel vypadal, že budu muset zachvíli chladit i jeho.
Záchranářské stanoviště máme kousek od domu, takže sanitka u nás byla téměř hned, přesto nám to přišlo jako celá věčnost a já celou dobu nadávala na paní doktorku z pohotovosti, proklínala jsem ji - trošku mě uklidnila až přítomnost lékařů RZS a jejich slova "Klid mamko, nic se neděje, on už jenom spinká, bude teď chvíli dospávat" - naložili nás a odvezli do špitálu, kde ještě měla noční službu paní doktorka, na kterou jsme natrefili na pohotovosti. Po cestě do nemocnice mě vztek přešel a ačkoliv jsem se na paní doktorku chystala, byla jsem ráda, že se malý mezitím probral, poznal mě, neplakal a lékařka mě přestala zajímat. Koneckonců, myslím, že pro ni byl trest už jen to, že nás přivezla rychlá s febrilními křečemi, přestože jsme byli na pohotovosti kvůli obavám z nich a ona nám nikterak nepomohla. Později jsem zjistila, že paní doktorka je zapálená homeopatička, takže se zpětně ani nedivím, že teplota 39,7 °C ještě nic není, tudíž není potřeba ji snižovat.
Následující dny jsem s malým prošla potřebnými vyšetřeními, aby byla vyloučená epilepsie, absolvovali jsme tedy EEG a také na očním kontrolu očního pozadí. Vše dopadlo dobře. Mě sestřička proškolila ve správném snižování teploty, vysvětlila mi, jak užívat diazepam, kdy a jak dávat studené zábaly atd. Na pokoji s námi ležela maminka, která jako dítě křeče měla a jejíž starší syn měl ve svém životě febrilní křeče 3x do 5i let a dala mi jednoduché, ale moc cenné rady, jak se křečím vyvarovat. Zdravotníci mi mi říkali, že diazepam až od 38°C, nicméně tato maminka mi poradila, že jakmile bude mít 37,5°C, mám diazepam dát, protože měla takovou zkušenost, že čekala, až se synovi přiblíží ta teplota k těm 38°C, načež se bohužel stalo, že teplota se vyhoupla náhle a než ona stihla jakkoli zareagovat, syn se svíjel v křečích. Pan primář chtěl, abychom byli 24 hodin bez teplot, než nás propustí, což se stalo do 3 dnů od hospitalizace a my se mohli na antibiotikách, ale hlavně bez teplot, vrátit domů.
Co se ale nestalo: Byl to pátek, kdy nás pustili z nemocnice, ale následující úterý, v době, kdy jsme dobírali antibiotika, se mu vrátili teploty. Naštěstí ne tak vysoké, ale přesto znepokojující, o to víc kvůli odehranému dramatu pár dní před tím. Vypravila jsem se k naší pediatričce, i ona byla znepokojena, že se mu teploty vrátily, přestože ona na něm nic nového neshledala. Napsala nám léky a doporučila mi dávat také diazepam před tou teplotou 38°C a dala mi letáček o správném snižování teploty.
Vrátili jsme se domů, léky na teplotu zabraly, klesla a mě se moc ulevilo. Vracela se sice během dne zase výš, nicméně se nám dařilo teplotu celý den srážet, což nás opravdu uklidňovalo. Toho dne, ve 21 hodin bral malý antibiotika, šla jsem mu nachystat dávku, byla jsem v kuchyni a v to na mě volá manžel, že má syn zase záchvat. Vyběhla jsem do obýváku a po cestě volala, že nemá tak vysokou teplotu, neměl ani 38 °C. Manžel byl ale jen vyplašený, pořád mě tlačil, abych volala záchranku, ale nebyl důvod. Malý se sice třásl, ale byl při vědomí, byla jsem si jistá, že křeče ani záchvat to není, prostě třes, nicméně jsem nevěděla, co dělat, takže jsem vzala rektální diazepam, který jsme vyfasovali jako první pomoc při křečích a vymáčkla mu ho do konečníku. Malý říkal, že je mu zima, tak jsme ho zkusili zahřívat, ale je pravda, že jsme tomu moc nedali, protože jsme si všimli, že se mu na těle dělají modré skvrny. Tak to už jsem zvedla telefon a volala rychlou, vůbec jsem netušila, co se děje. Paní na dispečinku mě špatně pochopila, lékařům na záchrance nahlásila febrilní křeče, přestože jsem jí hlásila, že je měl minulý týden. Takže lékaři vyjeli za "febrilními křečemi", uvedla jsem vše na pravou míru, řekla jim, co jsme s ním provedli. Pan doktor mi řekl, že by mu diazepam dali, kdybychom to neudělali my, takže jsme udělali dobře. Vysvětlil mi, že to co má na těle, je tzv. mramorová kůže, že to mívají děti při teplotách. Omlouvala jsem se jim, že je zdržujeme s něčím takovým, ale byli moc milí a říkali, že od toho tu jsou, navíc nás před týdnem vyděsily křeče, takže se ani není čemu divit. Sepsali zprávu, doporučili druhý den opět navštívit pediatra, odešli, já za nimi zavřela dveře a totálně se psychicky sesypala. Manžel mi začal hlásit, že malému leze teplota zase nahoru, to už jsme byli zoufalí oba dva. Říkala jsem si, je nadopovaný diazepamem, nic se snad nestane, ale teplota rostla, rostla a byla zase na 39,5°C. Vzpomněla jsem si na letáček, který mi lékařka ráno dala a začala jsem číst. Nedočetla jsem se nic nového, než to, co jsem věděla už z nemocnice, až jsem narazila na odstavec, kde se zmiňuje ona mramorová kůže. Psalo se tam, že když je mramorová kůže, dítě se nesmí chladit a že po prodělání tohoto zbarvení může vyrůst tělesná teplota. Takže jsme alespoň věděli, proč malému po lécích na teplotu ta horečka pořád stoupá. V době, kdy dosáhla 39,5 °C už zbarvení ustoupilo, takže jsme se rozhodli pro zábaly. Podle informací z letáčku jsem malého zabalila do studeného na 15 minut, bohužel teplota neklesla a déle jak 15 minut jsem chladit nemohla. Nicméně uváděli, že se mohou provést dva 15iminutové zábaly během dvou hodin. Rozhodla jsem se chviličku počkat a udělat druhý zábal. Až druhý zábal konečně způsobil, že teplota začala klesat.
Druhý den ráno mi malý vyzvracel antibiotika, především proto, že měl tolik léků, že měl v bříšku už takový koktejl, že to na něj bylo moc. Vlastně už jsem mu všechny léky musela nutit. Proto jsme se s pediatričkou domluvili, že nás opět pošle k hospitalizaci, především pro klid nás všech, bez váhání jsem souhlasila, protože představa další noci plné strachu a bezmoci mě děsila. Naštěstí v ten samý den, jak když utne, s nástupem do nemocnice teploty přestaly, pár dní jsme tam zůstali, dodrželi týden rekonvalescence a naštěstí se nic podobného už nekonalo. Doufejme, že ani nebude. Moc si to přejeme.
Závěrem, co bych udělala jinak a co bych doporučila? Vlastně nevím, nemám pocit, že bych v něčem selhala, že bych se mohla rozhodnout líp, protože ona situace a události posledních dní té doby mi ani neumožnili uvažovat kontrolovaně. Udělala jsem to, co jsem považovala za správné a myslím, že bych se ani dnes nerozhodla jinak.
Dnes už mám navrch tím, že vím, jak proti horečce bojovat, necítím se tak bezbranná, vím, že mám diazepam a kdyby něco, alespoň nějak můžu pomoct, což dodá síly. Mimo to slovy naší pediatričky "Febrilní křeče a laryngitidový záchvat jsou na pohled strašné záležitosti, které vždycky vyděsí celou rodinu. Vypadá to hrozně". Myslím, že dostatečnou radou pro ostatní je už v textu zmíněné správné snižování tělesné teploty a pokud už někdy febrilní křeče u jejich dětí proběhly, nečekat na 38°C a radši diazepam podat dřív.
Držím pěsti v boji proti všem nemocím, které naše děti trápí!