Endometrióza je onemocnění žen, kdy se ložiska děložní sliznice nacházejí mimo dělohu. Částečky endometria se nemusí nacházet pouze v oblasti pánve ženy. Mohou se vyskytovat kromě srdečního svalu a sleziny prakticky kdekoli.
Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí v reprodukčním věku ženy. Onemocnění se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací2, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči. Často je endometrióza i příčinou neplodnosti3 ženy.
Tento typ endometriózy je nejsnáze rozpoznatelný. Na pobřišnici můžeme při operaci zjistit barevné skvrny velikosti i několika milimetrů. Barva těchto skvrn je různá podle toho, v jakém vývojovém stadiu se ložiska endometriózy nacházejí. Zpočátku jsou ložiska tak nepatrné, že je pouhým okem nevidíme. V dalších vývojových stádiích se na pobřišnici vyskytují skvrny červené barvy. Příčinou je vznik četného, i když velmi drobného cévního zásobení původně nepatrných mikroskopických ložisek. Červené ložiska endometriózy prodělávají v podstatě stejný hormonální cyklus jako děložní výstelka. Znamená to, že se po jistém čase odlučují v závislosti od menstruace. Toto vede k místnímu zánětu v okolí těchto červených ložisek, které se postupně uzavřou. V uzavřeném prostoru se hromadí odlučovaná tkáň a ložiska se zvětšují a mění se na ložiska modré. V nich se postupně snižuje cévní zásobení a dochází tak k přeměně ložiska na jizvu. Vzniká tak poslední vývojové stadium - bílá endometrióza. Důsledkem jizvení v okolí ložiska mohou být i kulaté defekty (otvory) v pobřišnici.
Tento typ je charakteristický výskytem barevných ložisek na povrchu vaječníku, která se mohou vnořit do hloubky vaječníku a vytvořit cystu1 velikosti i několika centimetrů. Tato cysta se nazývá endometriom nebo endometriózní cysta. Pro svůj obsah zahnědlé tekutiny bývá často označována jako dehtovitá nebo čokoládová cysta.
Pro tento typ endometriózy je typický výskyt tuhých uzlíků. Uzlíky vznikají zvýšenou tvorbou hladké svaloviny a vaziva v okolí endometriózních žlázek. Mnohokrát se tento typ endometriózy označuje jako hluboký, protože postihuje nejen zmíněnou přepážku, ale také vazy mezi dělohou a pánevními kostmi. Uzlíky se mohou tvořit i ve svalovině pánevních orgánů. Tato endometrióza podléhá jen minimálním změnám v průběhu menstruačního cyklu a projevuje se trvalou a velkou bolestí.
Současná medicína stále nemá přesnou odpověď na otázku, jak endometrióza vlastně vzniká. Základní podmínkou tohoto onemocnění je přítomnost menstruace.
Nejstarší teorie, tzv. implantační, vychází z podmínky přítomnosti menstruace. Říká, že za výskyt endometriózy může tzv. zpětná menstruace. Za normálních okolností se hormonálně změněná sliznice dělohy (endometrium) odplavuje z dutiny děložní pochvou a nastává menstruace. Částečky endometria jsou však během menstruace vyplaveny vejcovody i do dutiny břišní. Podle implantační teorie zde může dojít k jejich " zahnízdění " (implantaci) a stejný hormonální proces, jaký probíhá na sliznici dělohy, pak probíhá i na implantovaných částečkách sliznice v dutině břišní a v pánvi.
Tuto teorii podporují studie, ve kterých bylo zjištěno, že endometriózou trpí zejména ženy, které menstruují v krátkých intervalech za sebou, mají menstruaci silnou a delší než 7 dní. Navíc byl zjištěn častější výskyt endometriózy u dívek s omezenou nebo žádnou možností odtoku menstruační krve .
Dalším možným vysvětlením vzniku endometriózy je přeměna (metaplazie) některých buněk v dutině břišní na buňky podobající se endometriu. Tato teorie předpokládá, že k této přeměně dojde po opakovaných zánětech v malé pánvi ženy nebo jako reakce na vyšší hladiny estrogenů (ženských pohlavních hormonů) .
Další teorie - tzv. imunologická - se domnívá, že žena, která trpí endometriózou, má sníženou buněčnou imunitu nebo že má v těle přítomny protilátky proti endometriu . Dalo by se tedy zjednodušeně říci, že obranný systém ženy nereaguje na výskyt ložisek endometria mimo děložní dutinu a tím usnadňuje jejich zahnízdění (implantaci) nebo přeměnu (metaplazii) .
V každém případě se na vzniku endometriózy podílí hned několik faktorů - faktor genetický (endometrióza se vyskytuje u 80 % dvojčat), imunologický a hormonální .
Příznaky onemocnění se liší v závislosti na umístění ložisek, na jejich velikosti a od stadia onemocnění.
Nejčastějším příznakem je bolest. Bolestivá menstruace provází 50 - 90 % žen, které trpí endometriózou. Bolesti při pohlavním styku uvádí 25 - 50 % žen s endometriózou a dlouhotrvající bolest v pánvi 30 - 50 % žen. Příčin, které způsobují bolesti, může být několik. Ložiska na pobřišnici, která jsou aktivní (červená a modrá), produkují určité látky povahy enzymů, které působením na nervová zakončení bolest vyvolávají. Ložiska, ve kterých již převažuje složka vazivová (bílá endometrióza ), vytvářejí jizvy a srůsty okolních orgánů vzájemně. Tahem a tlakem pak způsobují bolest, která se násobí postupným snižováním prokrvení okolí postižené tkáně .
Často se uvádí přímý vztah mezi neplodností ženy a endometriózou. Hodnocení je velmi obtížné, i když se udává, že 50 % neplodných žen má endometriózu a 50 % žen s endometriózou je neplodných. Jednoznačnou příčinou neplodnosti jsou rozsáhlé srůsty v malé pánvi. Tyto zabraňují uvolnění vajíčka z vaječníku, brání vejcovodem v jejich pohybu nebo mohou vejcovod uzavřít, a tak znemožnit posun vajíčka do děložní dutiny. Neplodnost však mohou jinými mechanismy způsobovat i rané stadia endometriózy bez srůstů v dutině břišní.
Ženu ke gynekologovi nejčastěji zavede dlouhotrvající bolest. Jde o bolest, která ji provází několik měsíců i let, která se postupně zhoršuje a nemá příznaky náhlého zánětu. Lékař pečlivým záznamem anamnézy - pohovorem o předchorobí - vysloví podezření na endometriózu a odešle ženu na specializované pracoviště pro diagnostiku. V ambulantním zařízení je možnost rozpoznání endometriózy omezena jen na gynekologické vyšetření. Pro potvrzení diagnózy je nutné vyšetření invazivní - operační. Nejsnáze lze endometriózu diagnostikovat laparoskopií4.
Léčebný postup je individuální. Je nutné odděleně posuzovat léčbu endometriózy v souvislosti s neplodností a v souvislosti s pánevní bolestí.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu