Elektivní mutizmus a nebo také výběrový mutizmus je poruchou sociálních vztahů, při které dítě v určitých situacích při styku s určitými osobami odmítá mluvit. Dítě nemá poškozen centrální nervový systém ani orgány řeči. Jedná se o ztrátu řeči, která je psychická, podmíněná a její příčinou jsou často nevhodné výchovné přístupy. o této poruše horoříme tehdy, pokud souvislá mlčenlivost trvá déle jak jeden měsíc po adaptaci na nové prostředí.
Pokud mají dětí s touto poruchou snahu, mohou být často intelektuálně na poměrně vysoké úrovni. Prospěch dítěte může být uspokojivý. Je důležité obeznámit spolužáky s problémem dítěte. Je důležité nenutit dítě k verbální komunikaci a tím pádem k ústní odpovědi. Je potřeba se zaměřit na písemný projev dítěte. Bohužel ale sociální vývoj dítěte zaostává. Dítě nedokáže poprosit o pomoc, neumí se prosadit mezi spolužáky, neumí si vyřídit záležitosti každodenního života a trpí nedostatkem sebevědomí.
Kontakt je s dítětem potřeba navázat nenásilnou formou. Je nutné ho verbálně i chováním ubezpečit, že se ocitlo v dobrém prostředí a nebude vystaveno zahanbení, či ostudě.
Poruchu je potřeba podchytit včas. Léčba vyžaduje citlivý terapeutický přístup odborníků - psychologa, speciálního pedagoga ve škole a nebo ve speciálních pracovištích. Dále může pomoci i logoped či foniatr.
Metody léčby jsou např.:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu