Duphaston je lék prodejný pouze na lékařský předpis, který se užívá při gynekologických potížích, jakými jsou např.:
Ve složení léku Duphaston se nachází léčivá látka Dydrogesteron, která má při perorálním podání srovnatelný účinek s injekčně aplikovaným hormonem progesteronem.
Duphaston mohou ženy užívat samostatně nebo v kombinaci s estrogenem, vše záleží na příčinách, z jakých je jim Duphaston předepsán.
Duphaston a jeho užívání může mít řadu vedlejších účinků, mezi ty nejčastější patří:
Duphaston se váže na lékařský předpis, a je nutno, aby jeho uživatelky při jeho užívání neměly:
Pokud je ženě předepsán Duphaston za účelem zpravidelnění menstruačního cyklu, nemůže žena počítat s tím, že se jí také upraví ovulace6, obzvláště v případě, že je její cyklus anovulační6. Je-li lék předepsán ženě za účelem otěhotnět, je dobré jej začít užívat až po ovulaci. V případě, že má žena cyklus bez ovulace, je nutné začít léčit nejdříve tento stav.
V případě, že ženské tělo nevytváří dostatek hormonu progesteronu, je vhodné tuto nerovnováhu nahradit užíváním léku Duphaston, která napomáhá k obnovení rovnováhy mezi přirozeným progesteronem a estrogenem.
Dle závažnosti zdravotního problému může lékař ženě k užívání Duphastonu předepsat také estrogen. Užívá-li žena pouze estrogeny, může dojít ke zintenzivnění sliznice dělohy. Tento případ je typický u žen, kterým byla odebrána dělohy a prošly onemocněním s názvem endometrióza.
Více o endometrióze naleznete v hlavním článku: Endometrióza6.
Látky obsažené v Duphastonu napomáhají během menstruačního cyklu k ochraně děložní sliznice před jejím nárůstem.
Při užívání Duphastonu může v prvních měsících dojít ke špinění nebo k mírnému vaginálnímu krvácení. Ženy by se neměly kvůli takovému krvácení znepokojovat, pokud nejde o:
Pravděpodobné dlouhodobé krvácení nebo špinění může být známkou rostoucí děložní sliznice, která může být způsobena i rakovinou děložní sliznice. Je nutno proto vyhledat lékaře, aby krvácení důkladně vyšetřil.
Duphaston obsahuje derivát podobný ženskému pohlavnímu hormonu progesteronu, takže je jeho funkce velmi podobná. Při menstruačním cyklu působí "přírodní" progesteron na endometrium, čímž zastavuje růst děložní sliznice a začne vylučovat hormony potřebné k udržení těhotenství než dojde k početí.
Není-li růst děložní sliznice zastaven, dochází ke snižování hladiny estrogenu a progesteronu. Nasazení Duphastonu působí na děložní sliznici a zastavuje její růst, čímž zmírňuje její příznaky, např. bolest a krvácení.
Menstruační cyklus funguje díky pomocí ženských pohlavních hormonů vč. estrogenu a progesteronu, které produkují vaječníky a hormony produkované hypofýzou. Neprodukování těchto hormonů v nesprávné výši může způsobit problémy s menstruačním cyklem (amenoreu, nepravidelnost, nadměrné krvácení aj.). Pomocí Duphastonu lze upravit pravidelnost menstruačního cyklu a napomáhá k obnovení přirozené hladiny hormonů.
Jde o vyvážené podání hormonů ženám s dělohou3, které trpí poruchami způsobenými přirozenou či chirurgicky způsobenou menopauzou.
Léčba by měla být zahájena pouze v případě, pokud některý z příznaků ovlivňuje negativně kvalitu života.
Při léčbě touto terapií je nutné mít na zřeteli, aby výhody léčby převažovaly nad jejími negativy.
Nasazení estrogenu ženám s hormonální substituční terapií napomáhá ke snižování příznaků menopauzy, jakými jsou např. návaly horka, noční pocení, nespavost6, bolest hlavy5, náladovost, ztráta energie aj.
Duphaston působí proti stimulačnímu účinku estrogenu na endometrium a tím snižuje riziko vzniku rakoviny endometria, které se může rozvíjet díky hormonální léčbě nasazením estrogenu u žen léčící se s hormonální stimulační terapií.
Duphaston smí užívat dívky od začátku menstruačního cyklu, dřívější užívání není vhodné.
Ženy se mohou při užívání Duphastonu setkat s řadou vedlejších účinků, např. závratě, ospalost. V těchto případech by se měla žena vyhnout řízení motorových vozidel, aby nedošlo k nehodě.
O použití léku v těhotenství a při kojení70 rozhoduje vždy lékař. Existují nepotvrzené informace, že dětí matek, které během těhotenství užívaly Duphaston, mohou mít vrozené vady penisu, které mají vliv na špatné vyústění močové trubice. Při kojení se může malé množství látek dostat do mateřského mléka7.
O dávkování Duphastonu rozhodne lékař. Je-li pacientovi doporučována více než 1 tabletka denně, měl by si pacient dávkování rozprostřít do celého dne. Každou tabletu je nutné zapít sklenici vody, bez ohledu zda užívat léky před nebo po jídle. Tablety by se měly užívat pravidelně každý den ve stejnou dobu, aby se zabránilo vynechání léku a také aby bylo tělu zajištěno pravidelné množství přípravku Duphaston.
Příbalový leták Duphaston http://farmaceutika.info/duphaston
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu