Downův syndrom je genetická porucha 21. chromozomu, kdy se namísto dvou chromozomů vytvoří 3. Nadbytečný 21. chromozom může pocházet ze spermie otce nebo z vajíčka matky. Downův syndrom se řadí mezi zdravotní postižení jedince.
Downův syndrom byl popsán také americkým pediatrem Markem Selikowitzem (2005): „Downův syndrom je jedním z nejčastějších vrozených syndromů. Patří k nejběžnějším chromozomálním poruchám a je také nejčastěji rozpoznatelnou příčinou mentální retardace.“
U nás se ročně narodí kolem 30 - 50 dětí s Downovým syndromem. Děti s tímto syndromem jsou počaty v poměru 1:700. Vzhledem k prenatální diagnostice12 vrozených vad se narodí jedno dítě na 1200 - 1500 živě narozených dětí.
Ročně se ve světě narodí cca 100 000 dětí s tímto syndromem. Výskyt Downova syndromu není závislý na rase, národnosti ani pohlaví.
Porodní váha u dětí54 s Downovým syndromem bývá nižší než je zvykem u zdravých dětí. Kolem třetího roku života se může začít značně zvyšovat. Je proto důležité dbát na zdravý a vyvážený jídelníček. Růst bývá pomalejší. V dospělosti měří muž s Downovým syndromem přibližně 150 - 160 cm a dospělá žena 135 - 155 cm.
Downovu syndrom nelze předcházet, nicméně existují určité rizikové faktory, které pravděpodobnost zvyšují a tím bývá zejména
Nebylo prokázáno, že by vznik tohoto onemocnění souvisel s užíváním drog1, kouřením4 či požíváním alkoholických nápojů1 v těhotentví24. S prostředím, ve kterém matka žije, s dědičnými chorobami ani se způsobem života v průběhu těhotenství.
U každého jedince s Downovým syndromem se vyskytuje nějaký stupeň mentálního postižení. Výška inteligence je ale v takovém případě pouze relativní pojem, neboť závisí na mnoha faktorech. Rozdílně se rozvíjí postižené dítko v ústavní výchově a jinak naopak v domácím prostředí. Vše záleží na množství podnětů, které dítě s Downovým syndromem dostává.
Lidé s Downovým syndromem mohou žít kvalitní život. Jsou velmi emocionálně založeni, rádi navazují přátelství a často se i vdávají a žení. Jsou to osoby přátelské, pořádkumilovné, rádi pomáhají a dokáží se radovat z drobností. Ale samozřejmě i tito lidé mají svá trápení a smutky, povahově mohou být velmi odlišní.
Downův syndrom se nedá vyléčit. Dají se ale léčit některé důsledky tohoto syndromu - porucha imunity2, snížená funkce štítné žlázy, operace vrozených vad srdce aj. Správnou výchovou se dá ovlivnit mentální úroveň těchto dětí.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu