Dilatace ledvinové pánvičky, nebo-li Hydronefróza je onemocnění, které je způsobeno zúžením místa, kde se spojuje ledvinová pánvička s močovodem. Toto zúžení brání správnému odtoku moče z ledvin a dochází k tlaku uvnitř močových cest, zadržování moči nebo ke vzniku močových kamenů.
Některé typy onemocnění mohou být způsobeny přítomností kamenů v močovodu, nádory nebo metastázami močovodu, postižením svalstva a nervů v oblasti močovodu nebo močového měchýře.
Tato nemoc se většinou objeví zcela bez příznaků, popřípadě se u člověke může objevit bolest v oblasti pupíku. Jako komplikace s hydronefrózou se objevují záněty močových cest. V urgentních případech jde o potíže s močením.
Nemocný se musí svěřit do péče urologa nebo nefrologa, který určí způsob léčby.
Jde-li o dítě, ledviny se sledují pravidelně ultrazvukem, aby se předešlo vzniku infekcí močových cest. U novorozence7 se vyšetření1 provádí 2. až 4. den po narození. V případě, že dítě dostane teploty, má bolesti nebo problémy s močením, je dítěti odebrána moč na laboratorní vyšetření. Pokud je mu zjištěna infekce, lékař nasadí antibiotika1.
Jde-li o velkou hydronefrózu u dětí, bývá zvětšená ledvinová pánička hmatatelná.
V závažnějších případech onemocnění je nutná operace, při které se provede řez na boku, dojde k odstranění zúžení a napojení zpět zdravé části na ledvinovou pánvičku. Operace je prováděna v celkové anestezii v poloze na boku a v 98 % bývají operace úspěšné. Po operaci je pacientovi zaveden do pánvičky drén a cévka do močovodu, které jsou po operaci vyveden ven z těla pacienta. V období rekonvalescence jsou tyto drény a cévky postupně odstraňovány.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu