Zdroj: Nejsport.cz
Dětská gynekologie je specializovaný lékařský nástavbový obor klasické gynekologie pro dospělé ženy. Dětská gynekologie se zaměřuje na problematiku ženských pohlavních orgánů od narození7 až do období dospívání3. Její význam nespočívá pouze v léčebné oblasti, ale také v oblasti prevence. Včasným odhalením nepravidelností a negativních jevů v dětském věku přispívá k předcházení různým onemocněním v dospělosti a v současné době i nadmíru aktuálnímu tématu zvyšující se neplodnosti3.
Novorozené7 děvčátko je do dvou měsíců věku ještě pod vlivem hormonů, které přechází od maminky. V tomto věku je vcelku normální běžný bílý výtok z rodidel7 děvčátka nebo také zduřelé prsní bradavky. Doba od dvou měsíců do devíti let holčičky je označována jako období klidové, tzn. že v tomto mezičase je dětský organismus v naprostém hormonálním klidu, bez sekrece pohlavních hormonů. Děvčátko by tedy mělo být bez jakýchkoliv gynekologických potíží, jako je výtok nebo krvácení z rodidel. Také by u ní nemělo docházet k předčasnému vývoji pohlavních znaků, např: k růstu prsů či pubickému ochlupení. Při zjištění podobných změn je nutné kontaktovat specialistu v oboru dětské gynekologie.
Není třeba se obávat, že malou slečnu čeká při vyšetření gynekologem totéž co dospělou ženu. Specialista na dětskou gynekologii přistupuje k dětské pacientce šetrným způsobem a to jak po stránce fyzické, tak i psychické.
Rozdíly mezi vyšetřeními u běžné gynekologie a dětské gynekologie jsou markantní.
Vyšetření dívenky začíná měřením tělesné výšky, vážením a také zhodnocením celkového rozvoje pohlavních znaků. Lékař se bude také zajímat o:
Následně přichází k vlastnímu vyšetření, při kterém lékař nejdříve prohlédne vnější rodidla, vnitřní vyšetření se provádí pohmatem a vaginoskopem. U dětí a dospívajících děvčat s neporušenou panenskou blánou lékař, je-li to nutné, zavádí prst vždy jen do konečníku.
U některých onemocněních, která jsou provázena výtokem, je zapotřebí odebrat cytologické4 nebo bakteriologické stěry.
Z důvodu zachování panenské blány (hymenu) lékař používá pro tyto účely speciální štětičku, kterou zavede otvorem v panenské bláně a sejme příslušný vzorek, který je poté nanesen na speciální sklíčko a odeslán do laboratoře. Pro dívenku je toto vyšetření velmi nepříjemné, neboť dochází ke tření mezi štětičkou a panenskou blánou. Lékař však bere na malé pacientky největší ohledy, ty nejsou k ničemu nuceny a je-li to potřeba, dochází k dětskému gynekologovi častěji, než se samy k vyšetření odhodlají.
Maminky se svými dcerkami navštěvují dětskou gynekologii zejména při výskytu mykóz nebo zánětu genitálií. Jedná se zejména o onemocnění vulvy (zevních rodidel) a pochvy. Častý je také zánět poševního vchodu (vulvitida), který je důsledkem chemického podráždění, způsobeným např. pěnou do koupele, sprchovými gely nebo dezinfekčními přípravky.
Velmi častým problémem u nejmenších holčiček je Synechia vulvae, lidově řečeno srůst malých stydkých pysků. Rodidla malých děvčátek mají tendenci srůstat, stačí nepozornost nebo strach maminky více zasahovat do genitálií své dcerušky. Předcházení tomuto problému je však velmi jednoduché - denně odstraňovat veškeré nečistoty v okolí poštěváčku, jemně od sebe oddělovat malé stydké pysky, štětičkou nebo tampónkem navlhčeným v oleji tato místa pravidelně potírat a co je neméně důležité, zadeček a genitálie holčičky je nutné omývat pod tekoucí vodou. Pokud k této součásti hygieny nedochází, lehce vzniká synechie, kterou je následně zapotřebí rozrušit. Ve většině případů postačí pouze drobný zásah, u vážnějších stavů je nezbytný malý chirurgický zákrok.
Při vyšetření dítěte je přítomen vždy rodič, v pozdějším věku dítěte, tedy od 15-18 let je doprovod rodičů také výhodou, ale měl by být brán zřetel na přání dospívající dívky.
Návštěvu dětské gynekologie není radno odkládat pokud se u dívenky objeví:
Dobrým důvodem pro návštěvu dětského gynekologa je také situace, kdy měla dívka nechráněný pohlavní styk nebo existuje-li podezření na těhotenství24.
Rodiče by také měli dospívající dívenku dostatečně poučit o tom, co je to gynekologická prohlídka a jak probíhá. V případě nedostatečné osvěty by poté mohla dívka upadnout snadno do rozpaků a necítila by se dobře. Psychologická stránka dítěte je přitom, zejména v této citlivé oblasti, velmi důležitá.
Léčba výtoků a mykóz u malých děvčátek je především lokálního rázu. V dospělosti se tyto problémy léčí formou zaváděcích tablet nebo globulí, u malých děvčátek je však zapotřebí léčbu přizpůsobit. Nejčastěji je předepisována mast, která se vpravuje do pochvy pomocí malého aplikátoru nebo také dětské poševní čípky. Téměř v polovině případů provází výtok i bolesti bříška4. Příčinou výtoku může být také zánět slepého střeva, proto je pro vyloučení těchto potíží vhodné dívenku vyšetřit i po gynekologické stránce.
Důkladná hygiena je základ ženského zdraví a to platí i u miminek, malých děvčátek a slečen. Je tedy nezbytné učit děvčátka již od mala, jak se o sebe starat a také správné intimní hygieně. Zde platí důležitá pravidla:
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu