C-reaktivní protein (CRP) je bílkovina, kterou produkují játra v akutní fázi reakce imunitního systému na poškození tkáně. Jeho hladina se zvyšuje při infekcích, po úrazech, operacích a také při zhoubných nádorech.
V ordinaci praktického lékaře se vyšetření CRP používá hlavně pro rozlišení bakteriálního nebo virového původu infekcí dýchacího systému, při rozhodování o závažnosti infekce močových cest, při horečkách nejasného původu a ke sledování účinnosti antibiotické léčby.
Za normálních okolností je hladina CRP v krvi do 3 mg/l. Obecně užívaná hranice normálních hodnot je pak 10 mg/l. Při bakteriálním zánětu bývá jeho hladina vyšší než 50 mg/l, obvykle se zvyšuje 100-1000x. U malých dětí jsou hodnoty CRP nižší než u starších dětí a dospělých.
Hladina CRP začíná stoupat za 6-12 hodin, maxima dosahuje za 24-48 hodin. To je důležité pro diagnostiku, protože pokud se CRP vyšetří již první den nemoci, může být jeho hladina ještě nízká, i když jde o závažnou bakteriální infekci. V takových případech se doporučuje kontrolní odběr následující den.
Po odstranění infekčního podnětu hladina CRP rychle klesá a normalizuje se cca za 4 dny.
Samotné stanovení CRP neurčuje diagnozu! Nezbytné je současné posouzení stavu pacienta, přidružených onemocnění a rizik.
Délka nemoci je podrobněji popsána a vysvětlena v následující tabulce:
Hladinu CRP je možné stanovit vyšetřením krve v laboratoři a nověji také vyšetřením přímo v ordinaci lékaře. Používá se malé množství krve získané vpichem do prstu, podobně jako při stanovení glykémie u diabetiků.
Vyšetření hladiny CRP má proti ostatním běžným metodám, které se používají při diagnostice zánětu (sedimentace, krevní obraz s rozpočtem bílých krvinek), mnoho výhod – možnost vyšetření přímo v ordinaci, rychlý výsledek, rychlá reakce hladiny při vývoji onemocnění, nemusí se provádět nalačno. Nevýhodou je o něco vyšší cena, která je ale bohatě vyvážena úsporou nákladů na předepsaná antibiotika.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu