Chronickým zánětem trávicího traktu je Crohnova nemoc, která napadá nejčastěji tenké střevo, dále střevo tlusté a ústní dutinu. Vzniku Crohnovy choroby může pomoci jakákoliv bakteriální nebo virová infekce. Nejčastěji se s Crohnovou nemocí setkávají více ženy mezi 20. a 40. rokem života. Důležitým aspektem pro šíření této nemoci je také průmyslová vyspělost země.
Před Crohnovou nemocí se nemohou lidé zatím nijak chránit, protože nebyl nalezen žádný spouštěcí faktor. Je pravděpodobné, že Crohnovu nemoc mohou způsobovat potraviny s velkým množstvím rafinovaných cukrů a bez vlákniny.
Nevhodné je také užívání antibiotik1, nesteroidních antirevmatik (např. Brufen či Acylpyrin), hormonální antikoncepce3 nebo také kouření.
Objevuje-li se v rodině člověka již Crohnova nemoc, měl by být potencionální pacient vyšetřen na gastroenterologii, aby se zabránilo propuknutí této nemoci. Rozvinutí nemoci může člověk zabránit pouze sledováním příznaků a ty nepodceňovat.
Nemoc probíhá v chronických fázích, kdy se střídá období vzplanutí nemoci s obdobím bez obtíží.
V tomto období dochází k mírnému nebo střednímu rozvoji Crohnovy nemoci. Nemocný se potýká s:
Vyskytují-li se příznaky delší dobu, měl by pacient navštívit lékaře a podstoupit potřebná vyšetření. Nemusí se totiž jednat pouze o špatné stravování nebo zažívání.
Někteří pacienti se můžou během období vzplanutí setkat s příznaky objevujícími se na jiných částech těla. Takovými příznaky můžou být:
Má-li lékař podezření na Crohnovu nemoc, měl by ji nejdříve odlišit od ulcerózní kolitidy, která má velmi podobné příznaky, avšak na rozdíl od Crohnovy nemoci nezasahuje tenké střevo. K určení typu onemocnění střev provede lékař pacientovi koloskopické vyšetření a rentgen.
Více o ulcerózní kolitidě se dočtete v samostatném článku: Ulcerózní kolitida.
Důležitý při léčbě Crohnovy nemoci je čas, neboť i při období bez obtíží by měl pacient dodržovat dávkování předepsaných léků2. Léčba se liší u každého pacienta v závislosti na rozsahu nemoci a její aktivní podobě.
Pacientovi se doporučuje klidový režim s tělesnou aktivitou dle stavu a zdraví pacienta. Pacient by měl omezit fyzicky náročnější aktivity a sporty. U závažnějších případů je pacientovi doporučena změna zaměstnání.
Objeví-li se u pacienta komplikace, je vhodné léčbu ukončit chirurgickým zákrokem během kterého je pacientovi odstraněna část zasažených střev.
Průběh Crohnovy nemoci není znám u žádného pacienta. U některých se může nemoc postupně zhoršovat, u některých zůstává stav stabilní s neznatelnou aktivitou, někteří pacienti se zcela uzdraví a u jiných se nemoc znovu objeví.
Součástí léčby je také změna jídelníčku1 pacienta s dostatečným energetickým příjmem a se zastoupením důležitých nutričních složek. U závažnějších případů dochází k podávání potraviny sondou do tenkého střeva nebo nitrožilně. Během stravování by si měli pacienti s těžší formou nemoci dát pozor na nestrávené zbytky jídel (např. semínka, dužina citrusů apod.). Pro pacienta je také vhodné zjistit, které potraviny mu potíže zhoršují a snažit se jim vyvarovat.
Má-li pacient diagnostikovanou Crohnovu nemoc či ulcerózní kolitidu, měl by se vzdát požívání alkoholických nápojů. Pití alkoholu způsobuje podráždění trávicí trubice, která může způsobit nevolnost8, zvracení3, průjem a krvácení. Nadměrné podráždění může dojít až k relapsu nemoci, tzn. znovuprojevení nemoci, která již byla v klidovém stavu.
Důležité je množství cukru, které alkoholický nápoj obsahuje. Pokud má člověk potřebu dát si skleničku vína nebo malý panáček tvrdého alkoholu, je to daleko lepší než si dát sklenici piva nebo sladkého míchaného drinku.
Pozor by si měli pacienti také dávat na kombinaci léků a alkoholu. Některé léky v kombinaci s alkoholem mohou silně zatěžovat játra a proto není tato kombinace pro pacienta vhodná. Nejlepší cestou je poradit se s lékařem, zda si pacient může čas od času skleničku alkoholu dopřát.
U těžších typů nemoci jsou pacientovi ve vyšší dávce podávány kortikoidy, jejichž dávka se postupně snižuje. Kortikoidy mají velké množství nežádoucích účinků, proto nejsou pacientovi podávány během udržovacího období. Vhodné je doplňování imunosupresivy, které snižují dávku kortikoidů. Účinek užívání těchto léků se objeví až po 6 až 8 týdnech od počátku léčby.
V době udržovací se pacientům většinou podávají probiotika6, která pozitivně působí při léčbě střevních zánětů.
U dětí v období puberty3 se může Crohnova nemoc objevit. Jejím charakteristickým rysem v tomto období je porucha růstu dítěte, se kterou má zkušenost zhruba 30 % dětí.
Crohnova nemoc může mít na početí, probíhající těhotenství24 a vývoj plodu, negativní účinky. Mladé maminky patří k rizikovým skupinám pacientů a z toho důvodu Mezinárodní léková agentura rozlišuje 5 skupin léků, které se liší podle rizika pro těhotnou ženu1 a stupně jejího těhotenství5:
Těhotenství by měla žena plánovat až po několika měsících od ukončení léčby, neboť některé léky mohou působit ještě několik týdnů až měsíců po jejich ukončení užívání.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu