Chlamydie

Chlamydie patří mezi nepohyblivé bakterie parazitující uvnitř jaderních buněk. Chlamydie útočí na hostitelské buňky, a dále se mění k životaschopnosti a možnosti rozmnožování v lidském těle. Chlamydie patří k vážnému typu onemocnění, které může trvat celý život. Chlamydie zapřičiňují onemocnění zvané chlamydióza.

Video: Chlamydie

Rozlišují se tyto čtyři druhy vysoce infekčních onemocnění, jejichž inkubační doba je 1 až 3 týdny:

  1. chlamydia trachomatis,
  2. chlamydia pneumoniae,
  3. chlamydia psittaci,
  4. chlamydia pecorum.

Chlamydia trachomatis (CTR)

Tento druh chlamydie spadá mezi pohlavně přenosné nemoci, které se přenášejí pohlavním stykem. Ohroženou skupinou jsou lidé promiskuitní. K nakažení této nemoci může dojít například u používání společného prádla, jako jsou ručníky, povlečení, a dále ve vspolečně užívaných prostorách, jako je sauna2, bazén, toalety, fitness centrum.

Příznaky CTR:

  • puchýřek nebo ulinka ve vnějších částech genytálií
  • zápach, svědění nebo neobvyklý výtok7
  • bolest u pohlavního styku
  • mírné krvácení při pohlavním styku
  • podrážděný močovod
  • bolesti v oblasti podbříšku

V případě, že CTR není léčeno, napadá u ženy děložní čípek, dělohu3 nebo vaječníky. U mužů může dojít k prostatě. Neléčené CTR způsobuje jak u mužů, tak i u žen neplodnost3.

Více o příčinách neplodnosti se dočtete v samostatném článku: Příčiny neplodnosti8.

Léčba a diagnostika CTR

Zda-li člověk u sebe objeví jakýkoliv výše uvedený příznak, měl by se obráti na odborníka. Gynekolog odebere ženě stěr z poševního čípku a urolog provede u muže stěr z ústí močové trubice. Pokud se CTR potvrdí, předepíše lékař antibiotika1 na dobu 2 - 3 týdnů. Lékařské vyšetření je nutné u obou partnerů z důvodu možného přenosu. Během užívání antibiotik se doporučuje používat doplněk stravy k posílení imunity a také je vhodná sexuální abstinence.

Chlamydia pneumoniae (CPN)

Je hojně se vyskytující a zároveň nejnebezpečnější infekcí. Tento druh chlamydií napadá dýchycí cesty a přenáší se kapénkami pomocí kýchání, kašlání, pšikání apod. Diagnostikování CPN není jednoduché, protože se dá zaměnit s jinými infekcemi a je svými příznaky velice podobná běžné chřipce, angíně2 nebo zánětu průdušek. Nákladné a zdlouhavé je vyšetření na chlamydie, proto se odkládá na dobu, kdy běžná léčba není úspěšná. Může ale dojít k přeléčené akutního stádia průběhu a z CPN se stává složité chronické onemocnění. Člověk trpící CPN je nebezpečný pro své okolí, které může kdykoliv nakazit.
Chlamydia pneumoniae (CPN)

Každý člověk má ve svém těle infekci CPN, záleží na jeho imunitě, dojde-li k jejímu oslabení, infekce probudí a napadne dýchací ústrojí člověka.

Příznaky CPN:

  • škrábání v krku,
  • kýchání,
  • dráždivý kašel11
  • zimnici střídá pocení
  • bolest hlavy5
  • celková slabost a únava
  • bolest v blízkosti průdušek a plic

Při neléčení CPN se příznaky zhoršují a dochází k nesnesitelným bolestem a vyčerpanosti lidského organismu. Postupně infekce napadá vnitřní orgány a svaly.

Léčba a diagnostika CPN

Při problémech, které nelze ztlumit, doporučí lékař pacientovi odběr krve a na základě výsledků předepíše vhodná antibiotika na dobu minimálně 3 týdnů. Doporučené jsou také podpůrné prostředky k posílení imunity a dodání energie. Léčba antibiotiky a vyšeření krve by se mělo opakovat z důvodu zabránění možnému dalšímu šíření infekce. Léčba CPN je doporučována na infekčním oddělení nemocice, kdy je pacient v péči odborníků.

Chlamydia psittaci (CPS) a Chlamydia pecorum (CPC)

Jsou zvířecím typem chlamydií, která se může přenést na člověka pomocí trusu nebo peří. K infekci dochází při vdechnutí.

Neléčení chlamydií

Pokud nejsou chlamydie léčené, může docházet k horším bolestem a onemocněním, např. bolest svalů, onemocnění cév, nervového systému a vnitřních orgánů.

Může docházet také k nebezpečným onemocněním, jako je astma3, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova nemoc6, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, roztroušená skleróza1, zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění aj.

Chlamydie v těhotenství

Chlamydie v těhotenství13 je potřeba řešit s lékařem, který nasadí vhodnou léčbu, která je šetrná k těhotné ženě24, tak i plodu. Pokud nejsou chlamydie v těhotenství léčeny, vedou ke spontánnímu potratu3 nebo později k předčasnému porodu20. Chlamydie jsou nebezpečné také pro plod. Pokud se bakterie během porodu vyskytují v děloze3, přenášejí se chlamydie také na miminko.
Chlamydie v těhotenství

Chlamydie a novorozenec

Novorozenec7 se může chlamydií nakazit během porodu29 od své neléčené matky. Toto se týká až 65% novorozenců infikovaných rodiček1. Dítě po porodu může trpět zánětem spojivek, který se vyvine během prvních dnů života, dále může být dítě postihnuto zápalem plic7, který se objeví mezi 3. a 6. týdnem života. U dítěte se může objevit také zánět nosohltanu, průdušek nebo střev. Dítě je po porodu ihned léčeno a při včasném nasazení antibiotik nemoci způsobené chlamydií bez následků odezní.
Přenos chlamydií na novorozence

Více o chlamydiích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Chlamydie#P.C5.99ehled_chlamydi.C3.AD
  2. http://www.chlamydie-chlamidie.cz/
  3. Ona.Idnes.Chlamydie
  4. http://www.symptomy.cz/nemoc/chlamydie

Hodnocení a zkušenosti s chlamydií

Máš zkušenost s chlamydií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
evulinkab  18. únor 2017

Zánět dělohy a vaječníků

Že mám chlamydie, by mne ani ve snu nenapadlo.

Měla jsem stálého partnera, dve děti, ale následoval rozchod, obrovské stresy a když po půl roce stresy ustoupily, začaly najednou gyn.problémy - nejprve zpoždení menstruace asi o týden (u mě docela neobvyklé, měla jsem to pravidelné do té doby), po této menstruaci začal docela silný průhledný výtok. Moc jsem tomu nevěnovala pozornost, myslela jsem, že jsou to nějaké kvasinky. Jenomže s další menstruací přišlo bolestivé bodnutí v děloze, po menstruaci výtok s krví, další menstruace silná jako blázen, byo mi zle. To už jsem šla na gyn., kde ale doktorka nic neviděla, cytolka následně byla v pořádku, jenomže další MS přišla s takovou intenzitou, že jsem myslela, že vykrvácím. Navíc menstruaci predcházel sytě oranžový výtok, bodalo mě při MS v děloze, nemohla jsem ani sedět, měla jsem nafouklý podbřišek, průjem. Utíkala jsem k doktorce, jelikož když jsem krvácela už 6. den tak, že jsem pomalu nemohla vylézt z wc, tak mi nic jiného nezbývalo. Na utz doktorka uviděla jednou tak zvětšený vaječník a dělohu taktéž. Potom následovalo zastavení krvácení, stěr z deložního čípku a byl prokázaný těžký zánět pánevního dna způsobený chlamydiemi, antibiotika jsem brala tři týdny.

Jelikož jsem ten zánět měla v takovém stavu jakém byl, tak se mi vytvořily srůsty kolem celé dělohy i vaječníku, chodím na pravidelné kontroly do nemocnice, vaječník, který byl tak moc postižený zánětem je pořád nějaký špatný, tak mi ho chtějí odebrat. Děkuji bohu, že už mám dvě děti počaté bez problému!

Bohužel se u mě zánět pánevního dna projevil velice pomalu, skrytě a táhle, neměla jsem horečky a zhoršoval se postupně při každé menstruaci. Teprve až v té nejakutnejší fázi, kdy jsem už nemohla ani sedět, bylo "něco" vidět na utz. Ale to je prý pro zánět způsobený chlamydiemi typické: Pomalu, ale jistě...:frowning2:
martinka_1  11. lis 2013

Chlamydie pneumoniae CPN - chlamydie v plicích

Ahojte holky. Tak já mám zkušenost s chlamydiemi v době konečné fáze těhotenství. Chytly se mě někdy v 33. týdnu, skončilo to 6 týdnů po porodu. Co budu popisovat? Hrůza a děs - několikrát v nemocnici na kapačkách, úporný kašel (měla jsem pocit, že ty plíce a průdušky vykašlu), bolesti hlavy, malátná jsem byla, shodila jsem před porodem 3kila, brala jsem 3 měsíce antibiotika (název už vám neřeknu, ale šetrné k miminku rozhodně nebyly). U porodu jsem blinkala z kašlání a dopad na malou to taky mělo. Byla přidušená a rozdýchávali mi ji - měla APGAR SCORE 2 z 10!

Nic milého, ani příjemného.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce