Celiakie nebo také celiakální sprue (dříve se také používaly názvy - gluten sensitivní enteropatie nebo glutenová enteropatie) je neléčitelná nesnášenlivost lidského organismu na lepek. Lepek (gluten) je bílkovina obilného3 zrna (pšenice, špaldy, žita, ječmene, oves obsahuje avenin - stopové prvky lepku).
Podstatou onemocnění celiakie je abnormální reakce imunitního systému jedince na lepek. Nejedná se ale o alergickou reakci. Alergie na lepek je zcela jiný typ onemocnění, především s jinými důsledky pro pacienta. Není doživotní a může tedy odeznít.
Celiakie je vrozená celoživotní nesnášenlivost (přecitlivělost) lepku. Aby se choroba projevila, musí mít člověk vrozenou (geneticky danou) abnormální vnímavost k lepku. Dříve se mělo za to, že celiakie je pouze dětskou nemocí, to je však mylný názor.
Konečná diagnóza se stanovuje biopsií sliznice tenkého střeva. U dětí se malý vzorek sliznice odebírá zpravidla odsátím, u malých dětí případně pod útlumem. U dospělých se tento materiál získává běžně biopsií klků ze spodní části dvanáctníku.
Celiakie je onemocnění podmíněné geneticky. Zjištuje se z krve. Asi 10 % nejbližších příbuzných postiženého může mít také celiakii, a proto je vyšetření těchto příbuzných jako rizikové populace smysluplné. Pohotovost ke změnám na sliznici tenkého střeva na přísun gliadinu potravou zůstává po celý život. Pro tuto skutečnost a pro téměř dvacetinásobně vyšší riziko onemocnění na lymfom tenkého střeva a jiné karcinomy u neléčených pacientů je doživotní a striktně dodržovaná bezlepková dieta nezbytná a nezrušitelná.
Jedinou léčbou je celoživotní dodržování přísného bezlepkového stravování.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu