Bolest zad bývá způsobená bolestí, která vychází ze svalů, nervů, kostí, kloubů nebo páteře a směřuje do zad. Bolest zad může přijít náhle nebo člověk může pociťovat chronické bolesti již delší dobu.
Bolest zad může být příznakem mnoha zdravotních problémů a onemocnění, např.:
Bolesti zad v těhotenství24 jsou především způsobeny hormonálními změnami, narůstající váhou dítěte82, svalovou ochablostí nebo i stresem2. V těhotenství se nedoporučuje užívat léky2 proti bolesti zad, proto je vhodné zahájit jiné způsoby úlevy od bolesti.
Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT
V rozhovoru s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT se dozvíte odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka týkající se těhotenství:
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epinal?
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
V těhotenství, víc než kdy jindy, je správné držení těla opravdu důležité. Zvláště pak v druhé polovině gravidity17, kdy jsou o mnoho víc namáhány zádové svaly. Neméně důležité je také správné sezení, to má být s koleny ohnutými do pravého úhlu a plosky nohou se mají dotýkat země. Úlevu od bolesti zad2 může přinést také sezení a pohupování se na gymnastickém míči.
Chybí-li tělu vápník, začne se postupně uvolňovat z kostí, a to doprovází bolest. Dále se nedostatek vápníku může projevovat lámáním nehtů a vlasů, záněty dásní a vypadáváním zubů. Do budoucna nedostatek vápníku může vést k osteoporóze. Tento minerál je také důležitý pro plod7, zvláště nutný je zvýšený příjem v posledním stádiu těhotenství13, kde by nedostatek mohl způsobit řidší kosti miminka. Je nutné vápník doplňovat, ať už stravou, jako jsou mléčné výrobky, zelenina a ryby nebo formou potravinových doplňků, aby se bolestem zad předešlo.
Více se o vápníku můžete dočíst v samostatném článku: Vápník.
V těhotenství není nutné vyhýbat se oblíbeným sportům a aktivitám. Samozřejmě s ohledem na aktuální zdravotní stav těhotné a také na zátěž, kterou daný sport vyžaduje. Je možno navštěvovat různá těhotenská cvičení nebo plavání, která působí blahodárně na mysl i na tělo. Možnosti pohybu a sportů se ale mění podle stádia těhotenství5. V jakémkoli trimestru je vhodné vyrazit třeba na obyčejnou procházku, která bolestivým zádům uleví a pomůže.
Více se dočtete v článcích zaměřených na: Cvičení pro těhotné9, Jógu pro těhotné2 nebo Plavání v těhotenství.
Optimální váhový přírůstek v prvním trimestru37 by měl být 1-2 kg, během druhého a třetího trimestru bývá nárůst váhy přibližně 0,5 kg za týden. Některé maminky například přiberou více hned zpočátku těhotenství. Je to závislé na přeměně jejich těla a růstu dítěte v bříšku.
Mnoho nastávajících maminek v počátku těhotenství naopak ještě zhubne vlivem těhotenských nevolností15. Je velmi důležité dbát na zdravý a vyvážený jídelníček. Opravdu neplatí, že těhotná žena musí jíst za dva. O kolik kj ( čti kilodžaul ) denně by měla těhotná žena zvýšit svůj příjem je otázkou, na kterou existují dvě odpovědi. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje zvýšit energetický příjem těhotných žen o 1300kJ po celou dobu těhotenství. Na druhou stranu jiné zdroje doporučují zvýšení o 1300kJ, ale jen ve 2. a 3. trimestru. Další doporučení se řídí indexem tělesné hmotnosti (BMI). Na místě je tedy i volba správného jídelníčku4 v době očekávání dítěte.
Přílišné nabírání váhy nebo hubnutí může škodit nejen těhotenství, ale také zdravotnímu stavu. V takovém případě je vhodná konzultace s lékařem, protože rychlé přibírání může způsobit těhotenské komplikace jako jsou těhotenská cukrovka29, vysoký krevní tlak1, zvýšené riziko císařského řezu81, bolesti nohou2, bolesti zad, křečové žíly a mimořádnou únavu.
Více se můžete dočíst v hlavním článku: Přibírání v těhotenství15.
Během celého těhotenství je nutno se vyvarovat nošení jakýchkoliv těžkých předmětů. Pokud není na výběr, je vhodné rozprostřít váhu rovnoměrně do obou ruk a také dávat pozor při vstávání, které by mělo probíhat z podřepu s rovnou páteří, aby se předešlo bolestem zad.
Boty na podpatku vyšším 5 cm ani zcela ploché boty vhodné nejsou. Starost o nohy by měla být v těhotenství zvýšená. Proti otokům9 pomůže nohy podložit. U křečových žil je vhodné střídat teplou a studenou sprchu. Základem proti bolesti zad je hodně odpočívat, dlouho nestát ani nesedět.
Těhotenská masáž přispívá k celkové pohodě, zrelaxování a uvolnění těla nastávající maminky. Těhotenská masáž pomáhá od bolesti kloubů, bolesti zad, oteklých nohou a zlepšuje pružnost pokožky. Je přínosem a vhodným relaxačním prostředkem nejen pro maminku, ale i pro děťátko, protože celkově harmonizuje psychiku a navozuje pocit pohody.
Pokud se jakékoliv bolesti zad, kloubů či jiných částí těla opakovaně vrací, je vhodné navštívit fyzioterapeuta, než-li se začít léčit sám.
Fyzioterapeut je odborník v různých lékařských odvětvích a protože sám člověk nikdy neodhalí pravý důvod svých potíží, je to právě on, kdo se dokáže na problém dívat komplexně a navrhne správný postup nápravy. Jakmile odhalí příčinu bolestí, zavede vhodnou léčbu, tedy rehabilitační program.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu