Bolesti v podbřišku u žen i mužů mají různé příčiny. Na vině může být menstruace, záněty či nádory. Budoucí maminku nevyděsí nic tolik, jako bolest v podbřišku v těhotenství24. Co tedy znamená bolest v podbřišku a jak rozeznáte jednotlivé problémy?
Bolesti v podbřišku mohou signalizovat mnoho různých zdravotních problémů. Záleží na tom, kde přesně bolesti v podbřišku zaznamenáte a jaké další příznaky se s bolestí pojí.
Pokud se bolest objeví na pravé straně podbřišku, může se jednat o zánět slepého střeva5.
Ledvinové kameny dokáží zneprůchodnit močové cesty , což pocítíte jako bolesti v podbřišku. Stejně tak se ale také projevuje zánět močového měchýře, v takovém případě se přidá i pálení při močení.
Bolest v podbřišku nebo bolesti v pravém podžebří signalizují také problém se žlučníkem nebo žlučníkové kameny. Typické pro tyto bolesti je, že vystřelují až do zad.
Bolestivá menstruace5 vás dokáže potrápit už těsně před samotnou menstruací a ustoupí zpravidla 2 až 3 dny od spuštění krvácení. Většinou ji ženy popisují jako křeče v podbřišku, u někoho může tato bolest vystřelovat i do oblasti kříže či do nohou.
Nezhoubné nádory neboli myomy3, vás nemusí nijak obtěžovat, ale většinou se projeví bolestí v podbřišku, dlouhým menstruačním krvácením, výtokem a častou potřebou močení.
Nejčastěji se jedná o srůsty mezi pobřišnicí a orgány pánve, které se objevují například po operacích nebo různých zánětech.
Zvětšená prostata a nádor prostaty se mohou projevit bolestí v podbřišku. Na vině je hromadící se moč, která tlačí do podbřišku.
Již od počátku těhotenství pociťuje těhotná ženy tlaky a pobolívání v podbřišku. Bolest bývá podobná bolestem menstruačním5. Může být tupá, ale i křečovitá. Pokud tyto bolesti nedoprovázejí krvácení3, pak by se nemělo jednat o nic vážného.
Další bolest se může objevit na stranách podbřišku či v oblasti třísel. Bolest je silná při prudkém pohybu, například při rychlém vstávání a mizí vleže. Jedná se o bolest oblého děložního svalu, který fixuje po stranách dělohu3 v břišní dutině.
Protože bolesti a tlak v podbřišku během těhotenství mohou znamenat i ohrožení vyvíjejícího se miminka, je zapotřebí všechny bolesti a tlaky oznámit lékaři.
Oplodněné vajíčko se někdy uhnízdí mimo dělohu. Jde o mimoděložní těhotenství22. Rostoucí zárodek postupně neúměrně napíná např. těhotensky prokrvené stěny vejcovodu3 tak, že mohou prasknout. Vzhledem k tomu, že poškozený vejcovod je pak zdrojem silného krvácení, žena v tomto akutním stavu trpí velkými křečovitými bolestmi podbřišku. Je nápadně bledá a pokud se nedostane včas k lékaři, může zemřít na následky velké krevní ztráty.
Více informací o mimoděložním těhotenství naleznete v samostatném článku Mimoděložní těhotenství22.
Bolesti v podbřišku v první polovině těhotenství5 může vyvolat odlučování plodového vejce, přičemž nedošlo k úmrtí plodu. Hrozící potrat13 doprovází špinění3 až slabší krvácení. Návštěva lékaře a následný klidový režim je nezbytný.
Více o potratu naleznete v hlavním článku Potrat13.
Vždy jej provázejí silné bolesti v podbřišku.
Více informací se dočtete ve článku Spontánní potrat3.
Bolest v podbřišku může být způsobena i kontrakcemi33 vedoucími k porodu29 (nebo předčasnému porodu20). Pak se bolest v podbřišku projevuje jako křečovité stahy a opakující se v přesných intervalech. Po 36. týdnu těhotenství25 se však spíše jedná o takzvané poslíčky40 - nepravé kontrakce, které mohou bolest v podbřišku také způsobit.
Bolest v podbřišku je zapříčiněna snahou organismu vypudit z těla ženy odumřelý plod.
Více o tomto téma se dočtete v samostatném článku Zamlklý potrat3.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu