Nepříjemná bolest kyčle je bolestí kyčelního kloubu a nebo okolních vazů, svalů a jiných měkkých tkání. Kyčelní kloub je největším kloubem lidského těla, skládá se z jamky v pánevní kosti a do ní zapadající hlavice na krčku stehenní kosti. Jedná se tedy o kloub poměrně jednoduchý, ale zranitelný.
Video: Jak zmírnit bolesti, které trápí ženy v těhotenství.
Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT
V rozhovoru s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT se dozvíte odpovědi na tyto otázky:
V souvislosti s bolestmi kyčlí je třeba zmínit v současnosti plošně prováděné vyšetření kyčelních kloubů u novorozenců7. Ještě v porodnici nebo během prvních týdnů se provádí vyšetření možné dysplazie kyčelních kloubů pohmatem, ultrazvukem a dle Ortelaniho příznaku, určí se stav kyčelního kloubu dle Grafa a podle výsledku a věku kojence se miminku ponechává volnost v kyčelním kloubu nebo se přistupuje k používání abdukčních kalhotek, Frejkovy peřinky, Pavlíkových třmínků a v nejvážnějších případech k trakci (tahu a zavěšení dolních končetin).
Příčiny a rizikové faktory vzniku bolestí kyčlí
vrozené vady kyčelních kloubů: dysplazie, luxace, nestejně umístěné jamky, málo hluboké jamky, moc nebo málo strmý úhel krčku stehenní kosti, špatně zapadající hlavice, různě dlouhé krčky stehenních kostí,
dostatečný a vhodný pohyb nezatěžující kyčelní kloub, ale posilující potřebné svaly
vhodná obuv, dle potřeby s vložkou nebo vyšším podpatkem
bandáže, tejpování
hůl na opačné straně než je nemocný kloub, berle
rehabilitace, fyzioterapie, Dornova metoda
elektroléčba, magnetoterapie
obstřiky
léčiva
operativní metody, endoprotéza
Bolest kyčle a nevhodné činnosti
časté a nadměrné chození do schodů
sporty, které zatěžují kyčle, např. jogging, lyžování nebo aerobik
pohyby, u kterých se musí člověk rychle rozejít nebo rychle zastavit
pohyby, u kterých se člověk často nebo rychle otáčí
pohyby se zaměřením na dopady
časté ohýbání a poklekávání
zvedaní nebo tlačení těžkých věcí
nesedat si příliš nízko
Bolest kyčle v těhotenství
V těhotenství se bolest kyčle13 obvykle vyskytuje až ve třetím trimestru13, ale může se objevit i dříve. Do jisté míry je přirozená, ale může být způsobena i zhoršením předchozích, i nerozpoznaných, zdravotních problémů vlivem těhotenských změn v organismu ženy. Na bolest kyčlí má vliv především nárůst tělesné hmotnosti15, oslabení břišního a zádového svalstva, utlačení nervů a vyšší hladiny hormonů (estrogeny, progesteron a relaxin), v důsledku působení těchto hormonů dochází k prosáknutí vazů a kloubních pouzder a rozvolnění kloubů. Ke konci těhotenství se rozšiřuje pánev, povoluje stydká spona, otevírá se porodní kanál a žena používá při pohybu tzv. kachní chůzi.
U žen pokračuje bolest kyčlí také po porodu29, kdy se trápí s nabranými kily během těhotenství24. Klouby neunesou silnou zátěž a začínají vypovídat svou službu. Aby žena předešla operaci a novému umělému kyčelnímu kloubu, měla by se nad svou životosprávou zamyslet.
Důležité je začít zdravě a správně jíst, mít dostatek pohybu, který je vybrán dle věku a zdravotním možnostem ženy. Z oblasti sportu je vhodný Nordic walking, který při chůzi s hůlkami tolik nezatěžuje klouby, dále jízda na kole nebo plavání.
Bolest kyčle u dětí
Bolest kyčle a kloubů se vyskytuje nejen u dětí v případě, že se dostavilo onemocnění nebo vrozená vada, kterou je zapotřebí konzultovat s odborníkem, tedy ortopedem.
Děti může trápit bolest kyčle nejčastěji v předškolním věku, kdy dítě rychle roste a objevují se růstové bolesti.
Více o růstových bolestech dětí se dočtete v hlavním článku: Růstové bolesti3.
Od malička jezdím na koních a tím pádem moje klouby dostávají hrozný záhul. O pádech ani nemluvím, naposled mi doktoři vyhrožovali operací a vším možným i nemožným. Každopádně beru doplňky stravy na klouby a držím se.
Kyčle začaly bolet asi v 7. měsíci, ale s 9. měsícem se to srovnat nedá, to teprve začala ta pravá sranda. Léky brát nechci, s polštářem mezi koleny spím skoro denně, ale efekt velký nevidím. Kachní chůzi se snažím vyhýbat, ale často se při ní nachytám.
Na bolesti kyčlí jsem trpěla nejvíce v 7. - 8. měsíci. Bolesti byly velice silné, že jsem nemohla ani chodit. Ortoped nabídl opich, ale prý by ho kvůli miminku moc nedoporučoval, pouze v případě nouze. Ulevovala jsem si tedy sama tím, že jsem spala s polštářem mezi koleny. Při ležení na boku pomáhal teplý obklad na kyčel a úplně nejlepší bylo pohupování na gymnastickém míči.
Bolest je silná, ale bohužel je to vlivem roztahování pánve v rámci přípravy na porod normální, a proto to musíme vydržet. =-) Vždyť dárek za tu výdrž stojí. x-)
Po porodu jsem trpěla velmi silnou bolestí v oblasti pravé kyčle, nemohla jsem na nohu ani došlápnout, aniž bych neřvala bolestí. Vstávala jsem z postele a opírala se o dětskou postýlku, abych se byla vůbec schopná postavit. Jak jsem se později dozvěděla od ortopeda, nejednalo se o poškození kyčelního kloubu, nýbrž o uvolněné vazy po porodu. Trpí tím prý hodně maminek po spontánním porodu. Obávala jsem se, že bolest bude setrvávat dlouhodobě, ale po 14 dnech až třech týdnech se to začalo zlepšovat. Měsíc po porodu už jsem chodila jako dřív.
Ortoped mi poradil příliš nepostávat, omezit chůzi do schodů a přenášení mimča (nošení spíš delegovat na manžela, pokud to jde), dělat si suché teplé obklady v oblasti beder. Lze prý kombinovat i se studenými. Obklady jsem ale nakonec nestihla ani vyzkoušet a už se to zlepšilo. :-)
Z osobní zkušenosti mi pomohla také mírná plynulá chůze (snaha o ní). Pokud se vůbec nehýbete, tak to asi také není dobře. Příjemné bylo i ležení na břiše, přestože mi v tom trochu bránila nateklá prsa.
1 člověk považuje za užitečné
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu