Běžná kožní onemocnění u novorozenců

Běžná kožní onemocnění u novorozenců představují kožní nálezy, které se projevují v novorozeneckém7 a kojeneckém období.

Patří zde:

  • Mongolská skvrna
  • Seboroická dermatitida
  • Novorozenecká milia
  • Novorozenecký erytém

Tyto kožní nálezy se vyskytují i ve starším dětském věku1 a dospělosti. Pro novorozenecké období je příčina často neznámá a kožní projevy ustupují často spontánně.

Mongolská skvrna

Mongolská skvrna je nezhoubné, ploché a vrozené mateřské znaménko s vlnitými okraji a nepravidelným tvarem. Mongolské skvrny jsou někdy mylně považovány za modřiny.

Mongolská skvrna se vyskytuje na kůži. Je tvořená melanocyty, které obsahují pigment melanin. Melanocyty jsou pigmentové buňky nacházející se v kůži, v duhovce a cévkách oka.

Melanocyty během nitroděložního vývoje5 putují směrem k povrchové vrstvě kůže epidermis (pokožka) a zde se ukládají. Při Mongolské skvrně však tyto pigmentové buňky nedoputují do epidermis, ale uvíznou v dermis. Dermis je škára, vazivová tkáň kůže.

Výskyt

Mongolská skvrna se objevuje u více než 80 % kojenců s tmavou pletí a u méně než 10 % kojenců se světlou pletí. Nejvíce rozšířená je mezi Mongoly, Japonci, převládá ve Východní Africe a mezi Indiány. Výskyt nezávisí na pohlaví122.

Příznaky

Skvrna se objevuje nejčastěji v bederní oblasti, na zadečku, bocích nebo ramenech. Je modrosivá, ostře ohraničená a na úrovni kůže. Skvrny jsou neškodné.

Léčba

Léčba není nutná. Skvrna obvykle zmizí do 31-5 let věku dítěte, nejpozději do puberty3.

Seboroická dermatitida u novorozence

Seboroická dermatitida je časté kožní onemocnění novorozenců s tvorbou šupin. Příčina u novorozenců je nejistá.

Seborea vlastně znamená nadměrnou tvorbu kožního mazu. U malých dětí má charakter mastných, žlutavých šupin.

Příznaky

Onemocnění postihuje novorozence nejčastěji první tři měsíce života. Seboroická dermatitida se může vyskytovat v podobě mastných šupin ve vlasaté části hlavy. Taktéž se může objevit v oblasti tváře, kožních záhybech krku, v podpaží, slabinách nebo v oblasti trupu.
Běžné kožní onemocnění u novorozenců - Seborea

V oblasti tváře onemocnění vytváří ohraničené světlé červené olupující se ložiska. V oblasti kožních záhybů se projevuje nemokvajícími červenými ložisky s olupováním. Často se v této lokalitě může přidružit sekundární infekce nebo bakteriální nebo mykotická.

Léčba

Ve většině případů seboroická dermatitida kojenců spontánně ustoupí. Kožní změny se spontánně zahojí. U kojenců se doporučuje ruční vyčesání malým hřebínkem po předcházejícím ošetřením dětským olejem. Větší množství šupin se odstraní aplikací kyseliny salicylové, kterou předepíše pediatr.

Více o seboroické dermatitidě naleznete v samostatném článku Seboroická dermatitida11.

Novorozenecká milia

Novorozenecká milia jsou spontánně hojící se cystičky1 velikosti špendlíkové hlavičky, může být i větších velikostí. Milia se může vytvářet spontánně a vycházejí z pokožky nebo se vytvářejí rohovatěním vývodů malých potních žlázek.

Výskyt

Postižení jsou téměř všichni novorozenci. Příčina mílií u novorozenců není známá.

Příznaky

Běžně se vyskytují na tváři, hlavě a horní části trupu. Vypadají jako bílo-žluté pupínky. Mohou se vyskytovat ve velkém počtu. Objevují-li se na podnebí, nazývají se Epsteinovy perly.

Léčba

Léčba není nutná.

Novorozenecký erytém

Novorozenecký erytém je jedno z nejčastějších kožních onemocnění novorozenců. Během prvních dní života postihuje 50 % všech novorozenců narozených v termínu74. U předčasně narozených20 dětí se objevuje zřídkakdy.

Erytém je červené zabarvení kůže, které je způsobeno rozšířením krevních cév.

Příčina není známá. Předpokládá se, že jde o projevy přizpůsobování se kůže podmínkami mimo dělohu3.

Příznaky

Nejvíce se objevuje na hrudi, zádech a končetinách. Erytém se projeví jako plošné a splývající červená ložiska s bělavými až žlutavými pupínky. Tvář je zasažená zřídka, dlaně a plošky nohou nikdy.

Léčba není nutná. Změny na kůži se spontánně zahojí během několika dní.

Více o kožních onemocněních u novorozenců a kojenců na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. A. C. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2009
  2. http://www.adhb.govt.nz/newborn/teachingresources/dermatology/BenignLesions.htm
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Erythema_toxicum_neonatorum
  4. http://www.healthline.com/health/milia#Identification3
  5. http://www.zzz.sk/?clanok=6776

Hodnocení a zkušenosti s běžným kožním onemocněním u novorozenců

Máš zkušenost s běžným kožním onemocněním u novorozenců?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce