Betaglukany jsou biologicky aktivní polysacharidy, molekuly D-glukózy spojené betaglykosidovou vazbou, podle délky řetězce mají betaglukany rozdílnou molekulovou hmotnost, rozpustnost, viskozitu, biologickou aktivitu a prostorové uspořádání molekuly. Běžně se vyskytují stejně jako celulóza v rostlinách, otrubách z obilí, některých druzích hub (např. v hlívě ústřičné, shiitake), mořských řas, kvasinek (např. pekařském droždí) a baktérií. Bohatým zdrojem ve vodě rozpustných betaglukanů (rozpustné vlákniny) jsou oves a ječmen, především jejich otruby.
Konzumace betaglukanů pomáhá udržovat normální hladiny cukru a cholesterolu v krvi, ideální hmotnost a je prevencí cukrovky II. typu a kardiovaskulárních chorob. Výzkumy naznačují i možné protirakovinné a protiinfekční účinky betaglukanů, možnosti použití při léčbě ozáření a alergií. Poměrně velké molekuly nerozpustných betaglukanů se vážou na receptory na povrchu bílých krvinek ve stěně tenkého střeva. Tím dochází ke stimulaci buněčné nespecifické imunity (makrofágů), společně s probiotiky6 působí betaglukany příznivě na správné mikrobiální osídlení a funkci trávicí soustavy.
Významné imunomodulační účinky vykazují ve vodě nerozpustné betaglukany získané z droždí a některých druhů hub. Posilují imunitní systém, obranyschopnost organismu při preventivním užívání i během onemocnění, jako je např. chřipka nebo jiné virózy, bakteriální infekce, napadení organismu parazity. Doporučují se také u alergiků, ekzematiků24 a při jiných poruchách imunitního systému pro zmírňování obtíží. Užívání betaglukanů je vhodné i po operacích, především těch v břišní a hrudní dutině, nebo při a po chemoterapii.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu