Benedikt lékařský neboli Cnicus benedictus je až 60cm vysoká bylina, u které sbíráme její nať. Užívá se zejména při žaludeční slabosti, nechutenství, nadýmání, při zánětu sliznic trávicího ústrojí nebo v rekonvalescenci po operaci trávicího ústrojí a také při žlučníkových chorobách. Vzhledem k tomu, že zvyšuje vylučování kyseliny močové z těla, může být s úspěchem aplikován i při dně a některých revmatických chorobách.
Benedikt lékařský se prodává buď jako bylinka, ze které se připraví nálev, a nebo jako kapsle.
Zevně jej lze použít na špatně se hojící rány, na kožní záněty, bércové vředy, ekzémy24, v některých případech bývá úspěšný i při léčbě lupénky. Antivirové působení benediktu se využívá při léčbě pásového oparu.
Vnitřně se podává obvykle ve formě nálevu (1 polévková lžíce na 1/4 l vody, louhuje se 2 minuty, pijí se 2 šálky denně) nebo kapslí.
Benedikt lékařský se taktéž používá i na podporu tvorby mateřského mléka a to i přesto, že je například na příbalovém letáků kapslí napsáno, že jej není vhodné užívat v době kojení70. Právě Benedikt lékařský, idéalně v kombinaci s pískavicí řecké seno1, napomáhá tvorbě mateřského mléka a proto je dobré je v době kojení na zvýšení laktace užívat. Současně je možné užívat i moringu olejodárnou1. K podpoře tvorby mateřského mléka se užívají 3x denně 3 kapsle nebo odvar ze tří polévkových lžic benediktu, ale samozřejmě je nutné dodržovat rady uvedené ve článku Jak kojit5.
POZOR: Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Z tohoto důvodu je kontraindikován při těžších ledvinových poruchách.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu