Atrézie jícnu je vrozená neprůchodnost jícnu. To znamená, že jícen nevyústí do žaludku, ale má slepý konec. Jícen je součástí trávicí soustavy, posouvá potravu z ústní dutiny do žaludku.
Atrézie jícnu se vyskytuje v průměru u jednoho dítěte na 3000 - 4500 živě narozených dětí. Nejvyšší výskyt je zaznamenán ve Finsku.
Jícen při atrézii tvoří dvě části, které nejsou spojeny. Děti s nevyvinutým jícnem mají často i jiný vrozený defekt, který se nazývá trecheoezofageální fistule. Píštěl je abnormální spojení. V tomto případě je vytvořeno spojení, komunikace mezi jícnem a průdušnicí. To znamená, že při pojídání se potrava dostává do dýchacích cest.
Existují čtyři typy jícnové neprůchodnosti:
Novorozenci7 s atrézií jícnu nedokáží polykat. Jakmile se diagnostikuje tato vrozená porucha, dítě je vyživováno speciálními roztoky, které se podávají přímo do žíly.
Přesná příčina této poruchy není dodnes známa. Vědci však zjistili, při jakých onemocněních a stavech je zvýšený výskyt atrézie jícnu.
Už hned po porodu29 miminka lékař vidí, že něco není v pořádku. Na dítěti jsou vidět:
Atrézie jícnu se diagnostikuje už hned po narození29, když dítě začínáme krmit. Při krmení se dítě začíná dusit, kašle, může zmodrat. Pokud má dítě troecheoezofagální píštěle, potrava se dostává do plic. Lékaři při dušení novorozence odsávají dýchací cesty a jícen. Při odsávání lékař narazí na překážku a zjistí, že něco není v pořádku.
Na přesnou diagnostiku se využívá RTG snímek jícnu s kontrastem. Na snímku je vidět zúžení jícnu nebo jeho úplnou neprůchodnost. Při diagnostice je důležité udělat ultrazvukové vyšetření srdce, jakož i ledvin, dále RTG páteře a genetické vyšetření.
Po tom jak se diagnostiku toto onemocnění, plánuje se operace.
Existuje několik typů operačního výkonu. Před samotnou operací se provádí bronchoskopie, při které se:
Operační zákrok musí být proveden rychle, tak aby se dítě co nejrychleji probralo z narkózy. Operační řez je veden přes hrudní dutinu, najde se fistule a oba konce jícnu, které se spojí a píštěl se zavře tak, aby již nebyla přítomna komunikace mezi jícnem a průduškami.
Po operaci je dítě sledováno na jednotce intenzivní péče, pokračuje se v antibiotické léčbě, odsávají se hleny z dýchacích cest. Pokud je dítě stabilní dělá se kontrolní RTG vyšetření s kontrastní látkou, při kterém se sleduje správná funkce jícnu. Děti po operaci mají sklon k gastroezofageálnímu refluxu4 (návratu potravy ze žaludku zpět do úst) a ke vzniku zúžení jícnu.
Dítě je po operaci neustále sledováno odborníkem, minimálně do 12 let. Následně i v dospělosti se doporučuje provést kontrolní gastrofibroskopické vyšetření, protože u těchto pacientů je vyšší riziko, že dojde ke zúžení jícnu, což má za následek problémy s polykáním.
Děti, které mají již během těhotenství diagnostikovanou nějakou vrozenou poruchu, mají horší prognózu. Úmrtnost u těchto dětí je 75%. U dětí, u kterých není atrézie jícnu zjištěna před porodem, mají úmrtnost 21%. Nicméně většina dětí, které úspěšně absolvují chirurgickou operaci jsou relativně zdravé bez výraznějších potíží.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu