Astma

Astma (také Astma bronchiale), původně z řeckého slova asthma označení dechové nedostatečnosti, je chronické a zánětlivé onemocnění dýchacích cest, především průdušek, při kterém dochází ke zúžení dýchacích cest (průdušek a průdušinek) a následné dušnosti a záchvatům kašle, tzv. astmatické záchvaty. Je to neinfekční onemocnění, které vzniká zejména na alergickém podkladě.

Astma

V poslední době je toto onemocnění považováno za chorobu moderní doby, která postihuje stále více jedinců a to hlavně dětí. Lékaři zatím tuto nemoc neumí zcela vyléčit, ale existují léky na udržení u daného jedince na minimu. Věda a výzkum v oblasti astmatu jdou stále kupředu, ale i přesto četnost výskytu u populace každým rokem stoupá.

Astma u dětí

Astmatem trpí v dnešní době 10-15% dětské populace a projevit se může v jakémkoli věku dítěte, nejčastější výskyt je kolem 5. roku života dítěte. Astma obtěžuje každým rokem stále více dětí a důvod je zatím neznámý. Děti, resp. jejich těla, si proti tomuto onemocnění nedokáží vytvořit dostatek ochranných protilátek.

Možné příčiny astmatu u dětí

  • přítomnost alergie - inhalační (pyly, prach, roztoči, plísně, zvířecí srst) nebo potravinová alergie6 či histaminová intolerance3
  • nečistoty v ovzduší, znečištěné životní prostředí, cigaretový kouř
  • dědičnost astmatu - výskyt onemocnění u člena rodiny a nebo určité alergie u rodinných příbuzných
  • časté dýchací (respirační) obtíže a nemoci
  • nízká porodní váha82
  • vystavení tabákovému kouři před i po porodu29 dítěte
  • mužská populace, tedy chlapci, trpí astmatem častěji než dívky a v dospělosti je tomu naopak
  • výchova v rodině s nízkými příjmy
  • oslabený imunitní systém a nedostatečná tvorba ochranných protilátek
  • krátká doba kojení70 dětí

Jak poznat, že jde u dítěte o toto onemocnění?

  • časté záchvaty dusivého kašle a dušnosti, projevující se např. během noci, hry, smíchu, aktivitách
  • nezvykle zrychlené dýchání
  • nedostatek energie během her
  • bolest a tlak na hrudi
  • náhlý kašel při změně teploty vzduchu a nebo při rozčílení
  • nadměrná tvorba hlenu a tendence ho vykášlavat
  • zhoršené dýchání a s tím související sípání, hvízdání
  • poruchy spánku
  • může se objevit i horečka1
  • celková únava, vyčerpanost a oslabenost organismu
  • ztuhlé krční a hrudní svalstvo
  • otok sliznice

Prevence rozvoje alergií u dítěte

Již těhotná žena by se samozřejmě měla vyvarovat potravin, na které je sama alergická, ale i nadměrná konzumace některých ostatních potravin (jedná se hlavně o mléko a nezakysané mléčné výrobky) zvyšuje riziko vzniku alergií, astmatu, atopického ekzému či autoimunitních onemocnění u miminka. Také by se žena, nejlépe ještě před otěhotněním, měla snažit napravit svou střevní mikroflóru.

Více se o možnostech prevence vzniku atopických a autoimunitních potíží úpravou stravy ženy před a během těhotenství, při kojení a poté dodržováním zásad stravování miminka i staršího dítěte dozvíte ve článku Potravinová alergie6.

Vyšetření astmatu u dětí

Malým dětem se astma velmi těžce diagnostikuje, protože u nich není dlouhá lékařská (zdravotní) historie, na základě které by mohl lékař astma určit. Lékař se zajímá o všechny problémy s dýcháním, kašlem, dušností, astmatem v rodině, alergiemi, ekzémy. Potřebuje znát i jejich popis, jako je například suchý, dráždivý kašel, lapání po dechu, vysoká únava, neklidný spánek atd. Je nutné informovat lékaře i o době a délce výskytu těchto problémů.
Astma u dětí: spirometrie

Samotné vyšetření probíhá za pomocí stroje stetoskopu, kterým lékař vyšetří plíce a poté samostatně srdce. U většiny dětí jsou na místě i rentgenové vyšetření a spirometrie, což je test, který měří funkci plic. Pomocí výsleků z testů může lékař určit, jak závažné onemocnění je a jaká by měla být léčba. U velmi malých dětí se toto vyšetření provést nedá a proto je potřeba důsledně popsat rodinnou anamnézu a problémy dítěte. V závislosti na případech může lékař požadovat i testy na alergie, krevní testy nebo na přítomnost jiných infekcí, které by mohly nemoc potvrdit.

Léčba astmatu

Astma se řadí k nemocem, které není možné zcela vyléčit, ale prakticky jen udržovat na určitém možném minimu. Proto je léčitelný pouze různými druhy léky, které jsou:

Záchranné léky

Tyto léky jsou pacientem ihalovány pomocí inhalátoru, kdy je do sebe přímo vdechne v momentě, kdy jeho tělo prochází astmatickým záchvatem. Nemocní lidé mohou inhalátor použít až 4x denně v určité, stanovené dávce. Jako záchranné léky jsou velmi rychle účinné a působí během několika málo minut, kdy rozšíří dýchací cesty a pacientovi postiženým touto nemocí se výrazně uleví.
Astma: záchranné léky

Protizánětlivé preventivní léky

Musí-li být pacient velmi často léčen záchrannými léky, je na místě nasadit léčbu protizánětlivými preventivními léky, které se mohou inhalovat a nebo vdechovat v práškové formě pomocí speciálního dávkovače. V této formě léků jde o kortikoidy, které působí pouze v dýchacích cestách, nedostanou se do krevního řečiště a pacientovi tak nehrozí žádné nebezpečí. Vedle kortikoidů existují i starší, hormonální léčiva, která mohou mít určité nežádoucí účinky jako vznik plísňového onemocnění v dutině ústní (moučnivka a soor11, která se po vdechnutí léků nevyplachuje.
VentolinSimbicort

Prevence

  • nekouřit během těhotenství4 a nekouřit, má-li pacient astma
  • po porodu by dítě mělo žít v bezprašném prostředí
  • malé množství, nejlépe žádné tzv. chytačů prachu v domácnosti - záclony, závěsy, koberce, čalouněný nábytek
  • zákaz kouření v domácnosti pacienta postiženého tímto onemocněním
  • vynechat kontakt s domácími zvířaty - kočičí srst je vysokým potvrzeným alergenem
  • doporučuje se pobyt u moře, na horách, v lázních

Video: První pomoc při astmatickém záchvatu

Více o astmatu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/astma-bronchiale/
  2. http://www.cpzp.cz/clanek/2643-0-Astma-u-deti-priznaky-a-rizikove-faktory.html
  3. http://www.ordinace.cz/clanek/astma-bronchiale/
  4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Astma
  5. https://web.archive.org/web/20150520012858/http://www.raycop.cz/astma.html
  6. Foto: ©Depositphotos.com/ (imagepointfr)

Externí linky

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Astma

Hodnocení a zkušenosti s astmatem

Máš zkušenost s astmatem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
sarihy  13. únor 2015

Léky pomáhají

Jelikož je manžel astmatik, dalo se předpokládat, že i některé dítě (nebo obě) tuto nemoc podědí. Do 4L se u starší dcery nic nedělo, akorát byla více nemocná, ovšem nic, co by napovídalo, že by astma mohla mít. Až při návštěvě u tchánovců, žijících sice na vesnici, leč v topné sezoně se tato údolní vesnice stane doslova pastí, dostala takový záchvat, že jsme mysleli, že snad pojedeme do nemocnice... Nepomáhalo nic (Codein, Fenistil, studený vzduch), kašlala 3h v kuse, pak usnula vyčerpáním. A když se to pak po měsící na stejném místě opakovalo, ale už mnohem silněji, kašlala celou noc, věděli jsme, že je něco špatně.

Po návratu jsme se hned objednali na pneumologii, kde dceři nabrali krev, nechali fouknout spirometrii (ovšem 4L dítě nechápe a nefoukne skoro nic), poslali na RTG. Po 3 týdnech se z krve jasně ukázalo, že dcera podědila po tatínkovi astma. Jako dcera lékařů mám tu výhodu, že mi je vše vysvětleno tak, abych to pochopila, takže jsem se nehroutila, věděla jsem, že to vlastně skoro nic není.

Dcera dostala foukadlo, Budair, a byl to skoro zázrak, protože od té doby návštěvy u tchánovců probíhaly bez záchvatů. Na léto jsme sprej zkusili po dohodě s lékařem vysadit, ale na podzim se kašel vrátil, takže byly dceři nasazeny kortikoidy - sprej Seretide. A považuju jej skoro za zázrak, protože od té doby je dcera mnohem míň nemocná, rychleji se zotavuje, netrpí na záněty průdušek a celkově je na tom líp.

Máme to štěstí, že jinak je dcera zcela bez komplikací, takže může fungovat úplně bez omezení, chodí na atletiku a hraje na flétnu, která je právě pro astmatiky velmi dobrou terapií. Sečteno a podtrženo - to, že má astma, neberu jako tragédii, vlastně jí ani nepovažuji za nemocnou, protože vidím, jak jí léky pomáhají. A navíc u takto malých dětí, pokud se to zjistí včas, se v pubertě velmi často stane, že astma zmizí.

Můj manžel trpěl na záněty průdušek od malička, ale tehdy mu žádné testy nedělali, takže to, že má astma, se zjistilo až v dospělosti, a s tím už se nedá nic dělat, on se už léků nezbaví. Ale nevadí, i na něm je vidět, že mu léky pomáhají a že funguje jako normálně zdravý člověk.

Ano, nemoc to je, ale jsou horší věci na světě, a tak je to potřeba i brát.
alunka001  14. led 2014

První záchvat

Daník má astma od 2,5 let. Tehdy jsme se přestěhovali z města na vesnici a spouštěčem byly pyly, prach a roztoči. Bylo jaro a u Daníka se objevily první noční kašlací záchvaty. Vydrželi jsme do 3 leté prohlídky. Tehdy nás dětská Dr. odeslala na alergologii, kde mu z kožních a krevních testů vyšla spousta alergií.
Byl mu nasazen Aerius a SingulAir (ale po něm byl neklidný, nesoustředěný, měl poruchy spánku a celkově se změnil). SingulAir mu byl vysazen a nasazen Seretide a při záchvatu Ventolin.

Od nasazení léků měl několikrát astmatický záchvat, který stěží zvládá, ale hodně se snaží se s tím poprat a já vlastně taky.

Na jaře (ve 3,5 letech) dostal poukaz na dětské lázně a čekalo se, jak se vyjádří pojišťovna. Hurá, schválila to a mohly jsme odjet. Jela jsem jako doprovod. Lázně byly super, měl spousty procedur a já na ně chodila s ním. Inhalace Vincentky mu velice pomáhala a kašel začal mizet a to byl prosím říjen, kdy míval kašel vždy nejhorší.

Po návratu z lázní se do dvou dnů vrátil kašel, ale ještě v horší míře než byl před tím a tak dostal poukaz na svůj inhalátor a pojišťovna ho velice rychle schválila. Nyní čekáme až bude připraven ve zdravotnických potřebách a Dan bude moct začít doma inhalovat.

Hodně dostával astma záchvat i při nemoci, a tak lékařka v lázních doporučila při nemoci Ventolin 2x denně, jako prevenci astma záchvatu.
ivajaro  22. říj 2013

Křísila jsem vlastní dítě!!!

U mojí dcerky to přišlo jako blesk z čistého nebe.
Byl krásný podzimní den a já s malou odpoledne vyšla na procházku. Cestou jsme trhaly listí ze stromů, malé se moc líbilo je držet. :-) Nic nenasvědčovalo tomu, že za pár hodin prožiju to nejhorší, co jsem mohla.

Malou jsem večer vykoupala a dala spát. Kolem 20.h jsem si všimla, že malá začíná pokašlávat. Nejdřív jsem si řekla, že to nic není. Třeba jí zaskočilo. Ale kašel neustával, ba na opak začlo se to zhoršovat.
Najednou byla celá zahleněná a začala se mi budit. Bylo kolem 1 hodiny ráno, když malá už doslova začala lapat po dechu.
Otevřela jsem tedy okna dokořán a postavila se s malou k oknu. Na chvilku se jí ulevilo, ale ustavičně kašlala a nemohla se pořádně nadechnout. Z toho jak polykala vzduch se nakonec i pozvracela a to pro mě byl varovný signál, že tohle doma nezvládneme.
O 2.hodině ráno jsme volali RZP, odvezli nás na pohotovost, kde malé podali ventolin, dithiadem, a predison. Pak vše ustalo a nás pustili normálně domů s tím, ať si ráno dojdeme na obvod. Zbytek noci už jsem nespala a strachovala se při každém zakašlání co malá udělala.

Ráno jsem vyrazily k naší obvodní lékařce, která když malou vyšetřila, řekla, že to nic není, že jsem plašila zbytečně. (Moje úvaha tedy byla jiná, bezdůvodně by do batolete necpali kortikoid, že?)
Odcházela jsem tedy pořádně pohoršená, zvlášt když dr věděla, že malá už má za sebou těžký zápal plic způsobený obstrukční bronchitidou.
Jela jsem tedy s dcerkou domů, ale můj šestý smysl mi pořád říkal, že není něco dobře (možná i proto, že jsem vystudovala zdravotní školu).
Vystoupila jsem s malou z autobusu, když jsem si všimlam, že se malá nějak divně tváří.
Lapala po dechu, chrčela a byla promodralá. V tu chvíli jsem věděla, že je zle! Vzala jsem malou z kočárku a okamžitě jsem jí odvazovala z krku šálku a rozepínala bundičku. V tom okmažiku se malá pozvracela a začala se mi dávit.
Malou jsem popadla a položila si jí na ruce hlavou dolů, abych z ní dostala veškteré nečistoty co jí překáží v dýchání. Když jsem jí uvolnila dýchací cesty, popadla jsem mobil a volala RZP ( mimochodem, lidi jdoucí od MHD, mě obcházeli a jen koukali, či dokonce přecházeli na druhý chodník od nás).
RZP byla u nás do 5min. Malou mi okamžitě vzali do sanitky a mě nechali čekat venku, až když malou odsáli a upravili její zdravotní stáv mě pustili k ní.
Odvezli nás do nemocnice, kde byla malá hospitalizovaná pro akutní a obstrukční bronchitidu.

V nemocnici se malá ještě dva dny po sobě dusila. Byla jí tedy nasazena inhalace, ventolín, predison a ATB.
Ležely jsem v nemocnici 6 dní, kde se malé postupně zdravotní stav zlepšoval.
Domů jsme odcházely s verdiktem, že z malé se stává astmatička. Jen jí to nemůžou diagnostikovat, protože u těchto malých dětí to nelze.

Dostaly jsem domů ventolín, který malá užívá při záchvatu. Bouhžel jsem už s ním musela zakročít 10dní po propuštení.
Ted nás čeká kompletní vyšetření na alergologii a nasazení preventivního setíku domů.
Doufám, že už se malé pak konečně uleví a my se zase jednou v klidu všichni vyspíme.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce